ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان بیرون آمده است

به گزارش مجله شرقیا، تنها آزمایشگاه میکروبیولوژی سطح 4 چین موسوم به آزمایشگاه ملی امنیت بیولوژیک در موسسه ویروس شناسی ووهان واقع است.

ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان بیرون آمده است

با ما همراه باشید و با قیمت چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

روزنامه نیویورک پست آمریکا در مطلبی به قلم استیون دبلیو موشر رییس موسسه تحقیقات جمعیت در آمریکا که روی موضوع چین فعالیت می نماید، مدعی شده که منشا ویروس کرونای جدید احتمالا آن گونه که مقامات پکن مدعی هستند از بازار فروش حیوانات آبزی و یا وحشی شهر ووهان نیست و این ویروس احتمالا از بزرگ ترین و تنها آزمایشگاه ویروس شناسی چین در شهر ووهان به بیرون درز نموده است.

به گزارش خبرنگاران این روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت:

در یک جلسه اضطراری در شهر پکن که آدینه گذشته برگزار گردید، شی جن پنگ رهبر چین در خصوص لزوم مهار ویروس کرونا جدید و راه اندازی سیستمی برای جلوگیری از بروز اپیدمی های مشابه در آینده صحبت کرد.

او گفت، باید یک نظام ملی برای کنترل و مهار تهدیدات بیولوژیک برای محافظت از سلامت مردم ایجاد گردد، زیرا ایمنی آزمایشگاه یک مسئله امنیت ملی است.

رییس جمهوری چین البته در اظهارات خود اذعان نکرد که ویروس کرونا جدید که اکنون بخش های بزرگی از چین و دنیا را درگیر نموده، از آزمایشگاه های تحقیقات بیولوژیکی این کشور به بیرون درز نموده است. اما فردای آن روز، شواهد و مدارکی پدید آمد که نشان می دهد این دقیقاً همان اتفاقی است که اتفاق افتاده است، زیرا وزارت علوم و فناوری چین دستورالعمل جدیدی با عنوان: دستورالعمل های تقویت مدیریت ایمنی بیولوژیک در آزمایشگاه های میکروبیولوژی را منتشر نموده است؛ آزمایشگاه هایی که از ویروس های پیشرفته و جدید مانند کرونا جدید استفاده می نمایند.

به نظر می رسد چین با نگه داشتن پاتوژن های خطرناک در لوله های آزمایشگاهی که در آن قرار دارند، مسئله ای دارد، اینطور نیست؟ و سوال دیگر اینکه چند آزمایشگاه میکروبیولوژی در چین وجود دارد که روی ویروس های پیشرفته مانند کرونا جدید کار می نمایند؟

معلوم است که در کل چین تنها 1 مورد از چنین آزمایشگاه هایی وجود دارد و آن هم در شهر ووهان چین یعنی مرکز اپیدمی ویروس کرونا جدید است.

درست است. تنها آزمایشگاه میکروبیولوژی سطح 4 چین که روی ویروس های جدید و کشنده از جمله کرونا کار می نماید، موسوم به آزمایشگاه ملی امنیت بیولوژیک در موسسه ویروس شناسی ووهان واقع است.

از این گذشته سرلشکر چن وِی، کارشناس ارشد ارتش چین در امور جنگ های بیولوژیک ، در اواخر ماه ژانویه برای یاری به کوشش برای مهار شیوع کرونا جدید به ووهان اعزام شد.

بر اساس گزارش رسانه های چینی، (خانم) ژنرال چِن از زمان شیوع ویروس سارس در سال 2003 مسئول تحقیق روی ویروس های جدید نوع کرونا، ابولا و نیز سیاه زخم است. این نخستین سفر وی به انستیتو ویروس شناسی ووهان نیست چون در کل چین، ارتش این کشور تنها 2 آزمایشگاه تحقیقاتی سلاح های بیولوژیک دارد که یکی از آنها در موسسه ویروس شناسی ووهان است.

آیا این شواهد نشانگر آن نیست که احتمالا کرونا ویروس جدید که امروزه با عنوان SARS-CoV-2 شناخته می گردد، از همان آزمایشگاه به بیرون درز نموده باشد و وظیفه ژنرال چِن این است که بار دیگر این غول فرار نموده را به چراغ جادو بازگرداند!

تاریخچه حوادث مشابه در چین موید این فرضیه احتمالی است. حتی ویروس کشنده سارس دو مرتبه از آزمایشگاهی در شهر پکن به بیرون درز کرد. به بیان دیگر اگر اقدامات پیشگیرانه مناسبی در این آزمایشگاه ها، صورت گرفته بود به هیچ وجه هر دو اپیدمی خطرناک به وجود نمی آمدند.

از سوی دیگر بعضی از محققان چینی که در این آزمایشگاه های حساس کار می نمایند پس از اتمام آزمایش ها روی حیوانات آزمایشگاهی عادت دارند این حیوانات را به بیرون بفروشند.

بله درست شنیدید.

بعضی از آنها به جای اینکه بر اساس پروتکل ها و قوانین به طور صحیح حیوانات آلوده را پس از اتمام آزمایش ها خلاص و امحاء نمایند، (همانطور که قانون تصریح می نماید)، این حیوانات را به بیرون می فروشند تا درآمد اضافی کسب نمایند. در همین مورد یکی از محققان در انستیتویی در پکن، به اتهام فروش غیرقانونی میمون ها و موش های آزمایشگاهی و کسب درآمد 1 میلیون دلاری از این راه بازداشت شده و در زندان است.

نیویورک پست سپس در ادامه گزارش مدعی شده: مقامات چینی احتمالا منشا درز این ویروس را می دانند اما برای پنهانکاری و ردگم کردن اطلاعات گمراه نماینده ای درباره منشا شیوع ویروس کرونا جدید به رسانه ها می دهند.

از زمان شروع این بحران جدید در چین، مقامات چینی ابتدا یک بازار غذاهای دریایی در شهر ووهان را منشا شیوع این ویروس معرفی کردند اما وقتی دیدند بسیاری از مبتلایان حتی گذرشان هم به این مرکز نیفتاده بوده روایت خود را تغییر داده و به بازار حیوانات وحشی و فرضیه مارها و خفاش ها روی آوردند و در نهایت نیز یک نوع مورچه خوار کمیاب به نام پانگولین را منشا احتمالی این ویروس معرفی کردند.

من هیچ یک از این روایت ها را قبول نمی کنم. چون مارها منشا کرونا ویروس جدید نیستند و خفاش ها هم در بازار حیوانات دریایی به فروش نمی رسند. به همین دلیل، پانگولین ها (نوعی مورچه خوار کمیاب و در معرض انقراض) نیز احتمالا منشا این ویروس نیستند چون به دلیل کمیابی، ارزش زنده این حیوان بسیار بسیار فراتر و بیشتر از گوشت آن است تا در بازار به فروش برسد!

بسیاری از شواهد منشا اصلی کرونا ویروس جدید را به انستیتوی ویروس شناسی ووهان می رساند. این ویروس ممکن است توسط یک کارمند آلوده به ویروس این مرکز به بیرون درز نموده باشد و یا توسط حیوانات آزمایشگاهی به انسان منتقل شده باشد. به هر جهت هر کدام از این سناریوها که بوده باشد به نظر می رسد مقامات چینی در تکاپو هستند که روندها و قوانین ایمنی آزمایشگاهی خود را اصلاح نمایند.

دولت چین با این اهمال طاعون بر سر مردم خود ریخته است. هنوز خیلی زود است که بگوییم چه تعداد در چین و سایر کشورها ممکن است در نهایت به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاههای میکروبیولوژی دولتی چین، قربانی شوند.

اما نگران نباشید شی جن پنگ روز آدینه به ما اطمینان خاطر داده که او خطرات ایمنی بیولوژیک را برای محافظت از سلامت مردم کنترل خواهد نمود.

کارشناسان سلاح های بیولوژیک ارتش چین مسئول این فاجعه هستند.

من شک دارم که مردم چین از این ابراز اطمینان رییس جمهوری شان قانع شده و نگرانی شان برطرف گردد، همین طور نگرانی ما هم نباید مرتفع گردد.

--

بیشتر بخوانید:

ویروس کرونا چیست؟/ راه های پیشگیری از آن

10 نکته با مردم و مسؤولان درباره کرونا: شکست اش می دهیم

وزارت بهداشت: احتمالا منشا کرونا در ایران کارگران چینی بوده اند

-

منبع: عصر ایران
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 743

به "ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان بیرون آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای روزنامه آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان بیرون آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید