از خوردن گوشت و جگر دام بلافاصله بعد ذبح خودداری کنید!

به گزارش مجله شرقیا، شهرآرا نیوز/ دکتر محمود قربان زاده توصیه کرد: وقتی اسمی از بیماری مشترک انسان و دام گفته می شود، تنها بیماری های شایع تب مالت و کریمه کنگو به ذهن ها خطور می کند، درحالی که ما 832 بیماری مشترک انسان و دام داریم که اگر بهداشت رعایت نشود، کنترل این بیماری ها سخت خواهد بود.

از خوردن گوشت و جگر دام بلافاصله بعد ذبح خودداری کنید!

وی گفت: 31 درصد وزن زنده هر دام ضایعات دورریز آن است که در صورت ذبح دام در خانه امکان دفن آن ها وجود ندارد و ممکن است خوراک حیوانات شود که این هم خود عامل آلودگی و ازدیاد حیوانات ولگرد می شود.

این مقام مسئول با تأکید بر رعایت هرچه بیشتر بهداشت در زمان ذبح دام در روستا ها یادآور شد:

در بحث روستا ها توصیه ای که به مردم این مناطق داریم، این است که محل ذبح دام را طوری انتخاب کنند که امکان شست وشو داشته باشد و دامی که انتخاب می کنند سرحال باشد و علائمی از بیماری در حالات دام مشاهده نشود. به ویژه اینکه دام از کنه عاری باشد و خون ریخته شده بلافاصله شسته شود و بعد شست وشو با مقداری آهک و وایتکس محل ضدعفونی شود.

وی ادامه داد: در مناطق شهری توصیه می شود حتما از کشتارگاه برای ذبح دام استفاده شود. در غیر این صورت بعد ذبح دام اندام های مصرف نشدنی آن را حتما در گودالی با عمق یک ونیم متر با آهک بپوشانید و به هیچ عنوان آن را خوراک حیوانات نکنید.

وی افزود:

بسیاری از این اندام ها حاوی کیست های انگلی است که وقتی خوراک سگ یا گربه شود، سیکل زندگی انگل تکمیل می شود و باعث ازدیاد انگل ها و تکثیر آن ها می شود.

وی توصیه کرد: بانوان به هیچ عنوان لاشه دام را پاک سازی نکنند. قصاب نیز حتما از دستکش استفاده کند و اگر در حین قصابی دست زخمی شد، بلافاصله دست را ضد عفونی کند و کار را ادامه ندهد و در صورت اینکه بعد چند روز احساس سردرد یا علائم شدید سرماخوردگی کرد، به پزشک مراجعه کند و تاریخ ذبح دام را بیان کند.

این کارشناس در حوزه دام در ادامه بیان نمود: اگر بر روی دام کنه ای مشاهده شد، در صورت امکان از ذبح دام خودداری کنید و سعی نکنید کنه را با دست از دام جدا کنید. این کنه ها، چون خون می خوردند و باد می کنند، خیلی ها کنجکاو می شوند و ممکن است کنجکاوی بچه ها باعث شود این حشرات عامل بیماری شوند و با ترکیدن این کنه ها و پاشیدن آن بر روی بدن، عاملی برای بیماری کریمه کنگو شود.

وی تأکید کرد:

نکته مهمی که باید گفته شود، این است که گوشت تازه و جگر تازه نباید بلافاصله مصرف شود و باید 24 ساعت در دمای یخچال باشد، اما اشتباهی که مردم مرتکب می شوند، این است که گوشت تازه را مستقیم به فریزر منتقل می کنند که همین نقطه سرمای زیر صفر به هیچ عنوان آلودگی گوشت را برطرف نمی کند.

وی افزود:

در صورتی که جگر را تازه مصرف می کنید، حتما آن را سرخ کنید، چون نیم پزکردن آن هم می تواند عامل آلودگی باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1159

به "از خوردن گوشت و جگر دام بلافاصله بعد ذبح خودداری کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خوردن گوشت و جگر دام بلافاصله بعد ذبح خودداری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید