افزایش اختلال اینترنت در هفته گذشته

به گزارش مجله شرقیا، آی تی ایران: اختلال و قطعی اینترنت در دو هفته گذشته نسبت به دو ماه گذشته که محدودیت جز جدا نشدنی اینترنت در کشور بوده، افزایش یافته است.

افزایش اختلال اینترنت در هفته گذشته

شرکت ابردراک، که در زمینه خدمات ابری فعالیت می نماید این اختلال ها در هفته گذشته را در گزارشی تایید نموده و شایع ترین مسائل شبکه اینترنت در هفته گذشته را گزارش داده است.

طبق این گزارش اختلال ارتباطات بین شهری در ساعاتی از روز دیده شده است. به طور دقیق اختلال ارتباطات بین استانی در هفته های گذشته به شکل تقریبی از بازه زمانی 8 صبح تا 11 و در ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر به صورت مکرر رخ داده است.

این اختلال ها نه تنها به صورت بین شهری بلکه به صورت درون شهری هم وجود داشته است. در گزارش ابر دراک آمده که اختلال ارتباط بین چند دیتاسنتر در شهر تهران در ساعاتی از روز نمونه ای ازا ین اختلال است. ابر دراک اعلام نموده که به نظر می رسد این اتفاق ها به خاطر تغییرات در حال اعمال روی زیرساخت اینترنت باشد و ایجاد اینگونه اختلال از سوی دیتاسنترها صورت نگرفته است.

بعلاوه در روزهای اخیر، تغییرات روی برقراری ارتباط های زیرساختی از قبیل تانل ها اعمال می گردد و پروتکل های Tunneling مورد هدف قرار گرفته است.

بعلاوه گزارش ابر دراک نشان می دهد که در هفته گذشته ارسال و دریافت اطلاعات با سرعت محدود اجرا شده است.

طبق آنالیز ابر دراک، سرعت آپلود به طور موثر به ازای هر اتصال محدود شده است. این اختلال در سطح زیرساخت شبکه اتفاق میافتد. براساس گزارش ابر دراک، چه برای اتصال به خارج و چه داخل ایران سرعت آپلود Connectionها محدود شده است، گاهی اوقات نیز این محدودیت برای اتصال های امن و غیر امن هم اعمال شده است.

بعلاوه مسائل شدیدی روی اتصال به Repositoryهای توزیع های مختلف لینوکس رخ داده است. از آنجایی که گاهی اتصال به Repositoryها از پروتکل HTTP هم مورد استفاده است، ابر دراک نتیجه گرفته است که این محدودیت هم برای اتصال های امن و هم غیرامن اعمال شده است.

گزارش اخیر ابر دراک نیز این موضوع را نشان می دهد. ابر دراک اعلام نموده که در هفته گذشته پورت های Well-Known بسته شده اند. طبق گزارش این شرکت ابری اختلال روی پورت های Well-Known مانند پورت 22 یا پورت های RDP یا هر پورت Well-Known که با TLS امن شده مثل پروتکل SSH، در دسترسی از خارج به داخل یکی از مشکل سازترین اتفاق های هفته گذشته بوده است.

ابر دراک در مثالی نوشته است که برای نمونه برای اتصال SSL از یک سرور خارج به داخلی و کپی یک فایل Backup، ئورت 22 که Well-Known است و با TLS امن شده است، کار نمی نماید، اما با پورت های دیگر مانند پورت 25 کار می نماید.

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1401 بروزرسانی: 29 آذر 1401 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2186

به "افزایش اختلال اینترنت در هفته گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش اختلال اینترنت در هفته گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید