با اینترنت ماهواره ای سلبی برخورد نشود

به گزارش مجله شرقیا، به تازگی و بعد از یکسال یو اس ای تودی از پیش سفارش اینترنت ماهواره ای شرکت اسپیس ایکس خبر داد و بیان نمود که قرار است این سرویس به طور محدود برای تعداد خاصی از کاربران برای منطقه ها تحت پوشش ارائه شود. اینترنت ماهواره ای دیر یا زود به کشورما هم خواهد رسید اما با این تکنولوژی نو چگونه باید برخورد کرد. نظر کارشناسان حوزه فاوا و هوافضا را در این باره جویا شدیم.

با اینترنت ماهواره ای سلبی برخورد نشود

عدم مخالفت با اینترنت ماهواره ای

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره این تکنولوژی نو اعلام کرد که ما به هیچ وجه در پی ممنوعیت استفاده از این تحول بزرگ که در جهانی فناوری به وجود آمده، نیستیم و برای استفاده از اینترنت ماهواره ای هیچ مخالفتی نداریم. اما باید تدابیر و مقرراتی برای استفاده کاربران از اینترنت ماهواره ای شرکت های ارائه دهنده خدمات منظومه های ماهواره ای تدوین شود و کسانی که می خواهند در کشور از طریق این شبکه ها فعالیت کنند هم حتماً باید مجوز داشته باشند تا حکمرانی فضای مجازی کشور دچار خدشه نشود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است آمدن منظومه های ماهواره ای ممکن است شبکه ملی اطلاعات را به طور کلی زیر سؤال ببرد و اگر شبکه ملی اطلاعات بتواند خدمات بهتر، ارزان تر و با سرعت و تنوع بیشتر ارائه دهد وابستگی به خارج از کشور کم می شود و یکی از این راه ها توسعه اینترنت ثابت در کشور است. البته وی به راه اندازی منظومه کوچک ماهواره ملی با مشارکت بخش عمومی و خصوصی هم اشاره کرد و گفت که در حال مذاکره هستیم تا اگر امکان داشته باشد از همکاری چین و روسیه در رسیدن به این هدف استفاده کنیم.

یک قانونگذاری درست

داوود زارعیان کارشناس ارتباطات اعتقاد دارد اینترنت ماهواره ای 10 سال است که مطرح شده و تا به امروز نتوانسته بود نظرهای مردم و مسئولان مخابراتی کشورهای اروپایی و امریکا را به خود جلب کند اما ظاهراً بحث جدی شده و عمده دلیل آن هم این است که بیش از 4 میلیارد نفر از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی ندارند.

این کارشناس ارتباطات معتقد است اینترنت ماهواره ای مانند تلویزیون ماهواره ای است همان طور که در تلویزیون ماهواره ای هیچ کنترلی از سوی دولت ها حاکم نیست مگر پارازیت فرستادن و این موضوع درباره اینترنت ماهواره ای هم صحت دارد.

وی با بیان اینکه وقتی اینترنت ماهواره ای مطرح می شود اگر قانونگذاری بدرستی صورت نگیرد، آسیب های جدی در این حوزه خواهیم دید، گفت: وجود شبکه ملی اطلاعات معنادار نخواهد بود، چرا که شبکه ملی اطلاعات قرار است اطلاعات را در داخل کشورمان نگه دارد ولی وقتی مردم از اینترنت ماهواره ای استفاده کنند داده ها و اطلاعات را در سطح جهان تبادل می کنند بنابراین نگرانی به نظرم جدی است و باید فوری برای آن برنامه ای تدوین کنند.

زارعیان افزود: دولت ها و حاکمیت ها این قدرت را دارند که بانک ها، سازمان ها و دستگاه ها و حتی شرکت های خصوصی را از استفاده از اینترنت ماهواره ای منع کنند، اما عموم مردم می توانند از اینترنت ماهواره ای استفاده کنند و این بدین معناست که آنها ابتدا بدون هیچ محدودیتی به سایت ها و شبکه های جهانی وصل می شوند و بعد به شبکه های ملی اطلاعات.

وی اعتقاد دارد مقررات گذاری هم طبعاً از سوی کسانی که اینترنت ماهواره ای را راه اندازی کرده اند، معین خواهد شد و اینکه معین خواهند کرد چه بخش هایی فیلتر شود و چه بخش هایی فیلتر نشود، طبعاً تابع قوانین و عرف دیگر کشورها نخواهند بود و همه باید از یک قانون تبعیت کنند. پس باید مقررات گذاری درست، خوب و بالقوه در این زمینه در کشور برای استفاده از اینترنت ماهواره ای صورت بگیرد.

برخورد سلبی ممنوع

حامد زینی وند پژوهشگر حوزه هوافضا درباره سابقه استفاده از اینترنت ماهواره ای هم معتقد است از سال 2014 به صورت ناگهانی از سوی برخی از کمپانی های نوظهور حوزه فضایی بخصوص در امریکا استفاده از اینترنت ماهواره ای شکل گرفت و مقرر شد به جای استفاده از مدار ژئو با فاصله 36 هزار کیلومتری از زمین برای ارسال ماهواره ها، ماهواره های منظومه ای را در مدار لئو که بین 500 تا 2000 کیلومتر با سطح زمین فاصله دارد، قرار دهند.

وی افزود: دو شرکت اسپیس ایکس و وان وب و حتی آمازون در این زمینه ورود کرده اند به طوری که شرکت وان وب دو میلیارد دلار با پشتیبانی اقتصادی یک شرکت ژاپنی وارد این حوزه شده است و اسپیس ایکس با عدد و رقم بالایی در حال سرمایه گذاری در این حوزه است، هر دو هفته 60 ماهواره در مدار قرار می دهد و برنامه دارد تا 4200 ماهواره را در میان مدت و بعد 11 هزار ماهواره را در بلندمدت در مدار لئو قرار دهد و یک پوشش کاملاً گسترده و جهانی ایجاد کند.

این پژوهشگر هوافضا در ادامه گفت: بر عکس اینترنت ماهواره ای که در مدار ژئو قرار گرفته است و تأخیر آن (پینگ) 700 میلی ثانیه است این عدد هم اکنون در اینترنت ماهواره ای مدار لئو اسپیس ایکس 40 میلی ثانیه است و البته قصد دارد تأخیر را به 20 میلی ثانیه برساند.

زینی وند با بیان اینکه اسپیس ایکس هم اکنون 10هزار نفر کاربر از کشورهای امریکا، کانادا و انگلیس دارد که تجهیزاتی مانند روتر و وای فای دریافت اینترنت ماهواره ای را 499 دلار خریده و با پرداخت اشتراک ماهانه 99 دلار در حال استفاده از آن هستند، گفت: با این شیوه ای که اسپیس ایکس، وان وب و آمازون در پیش گرفته اند بزودی و در سال های نه چندان دور پوشش اینترنتی کاملاً جهانی می شود و از سوی دیگر با این همه گیری پیش بینی می شود قیمت تجهیزات و مصرف بسیار کاهش یابد و در آینده با قرار دادن دیش های کوچک بالای خانه ها و حتی ماشین ها، ازطریق تلفن همراه با سرعت بالا به اینترنت متصل شوند.

وی افزود: باید گفت این تکنولوژی شرایط نوی را در همه عرصه ها مانند اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی امنیت ملی کشورها ایجاد کرده و اثرات قابل توجهی خواهد داشت ولی نمی توان با این نوع از تکنولوژی ها که با سرعت بالا توسعه پیدا می کند و مرزها را می شکافد، سلبی برخورد کرد.

این پژوهشگر اعتقاد دارد برخورد سلبی در بلندمدت محکوم به شکست خواهد بود از این رو باید تکنولوژی نو را درک کرده و نه تنها با آن همراه شد بلکه از خود تکنولوژی برای هدایت همان تکنولوژی استفاده کرد. هر تکنولوژی ممکن است برای کشورهای مختلف دارای تبعات منفی باشد ازاین رو باید با آن به صورت بسیار هوشمندانه برخورد کرد.

وی درباره راه اندازی منظومه های ماهواره ای هم گفت: هم اکنون نه تنها کشور ما بلکه بسیاری از کشور ها از نظر اقتصادی و لجستیکی توان راه اندازی منظومه های ماهواره ای را برای استفاده اینترنت ندارند، چرا که باید بتوان هر دو هفته همزمان 10 ماهواره به فضا پرتاب کرد. این توان را هم اکنون کشورهایی مانند روسیه، چین و حتی اروپا هم ندارند.

این پژوهشگر درباره زیر سؤال رفتن شبکه ملی اطلاعات هم اعتقاد دارد که وقتی اینترنت ماهواره ای به کشور ما برسد قطعاً با استفاده مردم از آن بستر ارتباطاتی مردم از داخلی جدا شده و دسترسی ها همه به خارج از کشور منجر می شود. به عبارتی حتی مکالمه هم از جهت زیرساخت های کشور خارج می شود بنابراین برای کشورها مسائل امنیتی ایجاد خواهد کرد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1776

به "با اینترنت ماهواره ای سلبی برخورد نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اینترنت ماهواره ای سلبی برخورد نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید