برای دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی هم صدا شویم

به گزارش مجله شرقیا، تهران (پانا) - دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی: وقت آنست که همه دوستداران و علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایرانی هم صدا شده و از متولیان امور فرهنگی و هنری کشور خواستار دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی باشند.

برای دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی هم صدا شویم

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، داود فتحعلی بیگی دبیر بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی به این جشنواره پیام داد که متن آن بدین شرح است:

ضرورت ثبت میراث ناملموس به عنوان بخشی از هویت هر قوم و ملتی، سال هاست که مورد توجه جهانیان قرار گرفته و از طریق سازمان یونسکو پیگیری می شود.

به گواهی تاریخ تئاتر در سرزمین های با تمدن کهن مانند (چین، ژاپن و هند و...) ماندگاری و حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی در گرو توجه به امر آموزش و به تبع آن آفرینش بوده و هست.

ملل متمدن با درک این ضرورت و اهمیت آموزش در امر ماندگاری هنرهای آیینی و نمایش های سنتی، از دیرباز با دایر کردن مدارس ویژه، نسبت به تعلیم و تربیت هنرآموز و انتقال تجربه اساتید و پیشکسوتان به شیوه مدون تنظیم شده اقدام کرده اند. روشی که نه تنها منتج به آفرینش شده، بلکه سبب ساز ثبت و ضبط تجربه های اساتید و سیر تحول هنرهای آیینی و سنتی در اقلیم های مختلف بوده است.

رواج سنت آموزش سینه به سینه و استاد شاگردی و عدم توجه پیشینیان نسبت به ضرورت دایر کردن مکتب و مدرسه هنری و تدوین روش آموزش براساس تجربه اساتید و پیشکسوتان هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی، از یک طرف و بی توجهی و غفلت حکومت ها نسبت به این امر مهم از سوی دیگر موجب ازدست رفتن جلوه های مختلف میراث معنوی، از جمله در قلمرو هنر نمایش ایرانی شده است، به گونه ای که امروزه به دلیل عدم دسترسی به نحوه و چگونگی سازوکار آن ها قابل بازآفرینی نیستند و تنها نام و عنوانی از آن ها مانده که موجب حسرت و دریغ است.

بدیهی است که ثبت جهانی برخی از هنرهای ایرانی مانند تعزیه و نقالی و ... به عنوان جلوه ای به جای مانده از نمایش آیینی و سنتی بدون توجه ویژه به امر آموزش، آفرینش و پژوهش میسر و ممکن نیست و استمرار حیات و دوام آن ها در شرایطی که بسیار در معرض آسیب پذیری هستند، نیازمند عزم همگانی و درخواست عمومی برای دایرکردن بنیاد ملی هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی با تشکیلات و بودجه و شرح وظایف معین برای پژوهش، آموزش و آفرینش است.

اگرچه برگزاری بیست دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی درطی بیش از سه دهه گذشته، آن هم به همت مدیران هنر نمایش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موجب شده که در زمینه آفرینش و پژوهش گام هایی قابل تقدیر برداشته شود، لیکن برای هموارکردن راه و ادامه حیات و استمرار و بقای این هنرها کافی نیست.

وقت آنست که همه دوستداران و علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایرانی هم صدا شده و از متولیان امور فرهنگی و هنری کشور خواستار دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی باشند. انشاالله. به امید آن روز

بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی از 14 تا 21 آذر ماه به دبیری داود فتحعلی بیگی برگزار خواهدشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1938

به "برای دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی هم صدا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای دایر کردن بنیاد ملی حفظ و اشاعه هنرهای آیینی و نمایش های سنتی ایرانی هم صدا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید