تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی کردن و استریل کردن

به گزارش مجله شرقیا، ایرنا زندگی: تمیز کردن از جمله کار های روزانه ای است که انجام می دهیم. به نظر شما، آیا بهتر است کفش ها را وقتی به خانه می رسیم ضد عفونی کنیم یا استریل؟ بین ضد عفونی کردن و استریل کردن تفاوت وجود دارد و نمی توانیم آن ها را به جای یکدیگر انتخاب کنیم. اگر می خواهیم درست و صحیح تمیز کنیم مخصوصا در این دوره اپیدمی کروناویروس، بهتر است تفاوت بین ضد عفونی و استریل کردن را بدانیم.

تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی کردن و استریل کردن

تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی و استریل کردن

اگر شما هم تا به حال به این موضوع دقت نمی کردید و تفاوت بین این سه را نمی دانید، باید بگوییم شما تنها نیستید. بسیاری از افراد بدون آگاهی های لازم از این سه به جای یکدیگر استفاده می نمایند که عملا برایشان کارکرد لازم را ندارد. بر اساس سی دی سی، مرکز کنترل و پیش گیری بیماری:

1. تمیزکردن:

یعنی پاکسازی میکروب ها، گرد و خاک و ناخالصی ها از سطوح و اشیا.

2. استریل کردن:

تعداد میکروب های موجود در سطوح را به میزان قابل توجه و ایمنی پایین می آورد. طبق استاندارد یا الزامات بهداشت عمومی، تمیز کردن یا ضد عفونی کردن سطوح و اشیا نیز همین کارکرد را دارند و خطر انتشار میکروب را کاهش می دهند.

3. ضد عفونی کردن:

با استفاده از مواد ضد عفونی نماینده که از مواد شیمیایی ساخته شده، فرایند از بین بردن میکروب ها را انجام می دهد. این فرآیند سطوح را تمیز نمی نماید، ولی از انتشار میکروب ها جلوگیری می نماید.

در جمع بندی کلی تمیز کردن، میکروب ها را از بین می رود. استریل کردن تعداد میکروب ها را کاهش می دهد. ضد عفونی کردن میکروب ها را می کشد.

چرا مهم است که تفاوت ها را بدانیم؟

با آموختن تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی و استریل کردن، در انتخاب خود آگاهانه تر عمل می کنیم. دیگر می دانیم در سطوح مختلف از کدام یک استفاده کنیم. تمیز کردن سرامیک کثیف نیازی به مواد شیمیایی قوی ندارد. ولی به عنوان مثال ممکن است برای توالت ها ضد عفونی کردن مناسب تر باشد. برای تمیز کردن سطح، سی دی سی، توصیه می نماید میکروب ها را با استفاده از صابون و آب از بین ببرید. برای بهداشت و ترقی سطح کیفی، توصیه می نمایند که ابتدا آن ها را با آب و صابون تمیز کنید. پس از آن می توانید با محلول یک قاشق غذاخوری سفید نماینده در یک گالن آب، استریل کنید. برای اطمینان از موثر بودن، باید چند دقیقه بماند تا از کشته شدن میکروب ها اطمینان حاصل گردد. برای گوشی از استریل کردن، برای کفش از ضد عفونی کردن و برای لباس ها از تمیز کردن (شستن) بهره ببرید.

چرا شستن دست ها بعد از این مراحل واجب است؟

حتی هنگامی که شیوع همه گیر کروناویروس وجود نداشت. سی دی سی، به شما توصیه می کرد که از صابون و آب برای شست و شوی دستان خود به مدت 20 ثانیه بهره ببرید. اگرچه به نظر ساده می رسد، شستن دست ها در جلوگیری از شیوع بیماری ها بسیار اثرگذار است.

منبع: برترین ها
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1084

به "تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی کردن و استریل کردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت بین تمیز کردن، ضد عفونی کردن و استریل کردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید