تنها علیه مجلس!

به گزارش مجله شرقیا، برجام اراده نظام بود، سابقه کار با سند جعلی پذیرفته نیست... من حتی اگر از قوه قضائیه اقدام مؤثری نبینم، مدارک و مستندات را برای رهبری می فرستم؛ این ها سخنان الیاس نادران، نماینده اقتصاد خوانده اصولگرای تهران در مجلس است؛ سخنانی که متفاوت از دیگر هم سلکان اصولگرایش در مجلس به نظر می رسد.

تنها علیه مجلس!

به نظر می رسد نادران کمتر از هم جناحی هایش اهل قبیله گرایی است. اگرچه در قبال روحانی با آن ها هم موضع و حتی گاه تندتر است و همچنان از تهدید رئیس جمهوری به استیضاح سخن می گوید، اما در قبال هم قبیله ای ها هم سکوت نمی نماید. اگر اصولی دارد، واقعا به آن پایبند است. درحالی که باقی نمایندگان مجلس و اصولگرایان دیگر اصرار دارند برجام را دست پخت دولت بدانند و خوب و بدش را پای او بنویسند یا در قضیه مهرداد بذرپاش و انتصابش به دیوان محاسبات یا راضی اند یا سکوت را ترجیح می دهند، اما نادران گفته اگر از قوه قضائیه ناامید گردد، دست از پیگیری بر نمی دارد.

الیاس نادران برخلاف سابقه اش نتوانست سمت های کلیدی مجلس اصولگرایان را از آن خود کند تا اینکه بالاخره بعد از چند ماه ریاست یک کمیسیون به او رسید. شاید یک علت مهمش همین ساز ناسازی است که او گاه و بیگاه برخلاف جریان اصلی مجلس اصولگرایان کوک می نماید؛ اتفاقی که برای مصطفی میرسلیم هم افتاده است؛ هر دو به قالیباف نقد دارند. این نقد چه جدی باشد و چه از سر بعضی رقابت های سیاسی و نیت های دیگر، باعث شده که هر دو در مجلس فعلی تنها بمانند. نادران به ایسنا گفته است: جمعی از دوستان پیشنهاد داشتند که در هیئت رئیسه یاری آقای قالیباف کنم؛ آن هم به دلیل کم تجربگی ایشان در امر اداره مجلس. ولی در جمع دوستان مجلس به دلیل تغییر ساختار یا به هر دلیلی، اقبالی نبود و ما هم اصراری نداشتیم. در ماجرای انتصاب بذرپاش نیز او تنها نماینده ای بود که نامه مفصل و تندی به قالیباف نوشت و خواهان برکناری او شد؛ چون معتقد بود شرایط قانونی احراز این پست را ندارد؛ اعتراضی که بی نتیجه مانده است؛ اما او گفته است: هنوز هم بر پیشنهاد خود مصر هستم.

آیین نامه می گوید رئیس دیوان محاسبات باید 20 سال سابقه کار داشته باشد. انتخاب رئیس دیوان محاسبات یک آیین نامه اجرائی دارد که کمیسیون بودجه پیشنهاد می دهد و کمیسیون آیین نامه آن را مصوب می نماید.

آقای بحرینی در کمیسیون تدوین آیین نامه این را تغییر دادند به اینکه باید 20 سال سابقه مدیریتی داشته باشد، نه فقط سابقه کار. ولی ایشان با توجه به سن و سال و دوره هایی که مدعی بود کار نموده، نتوانست 20 سال سابقه کار را به مجلس ارائه کند؛ بنابراین سند گواهی کارش در آن مؤسسه پژوهشی را آورد که به نظرم پذیرفتنی نبود. بعد ها کسی که نامه را امضا نموده بود، در کمیسیون اصل 90 اقرار کرد برگه جعلی است و البته گفت با حسن نیت این کار را کردیم. اما من خیلی این جور حسن نیت ها را نمی فهمم! جورکردن سابقه کار با سند جعلی حداقل برای من پذیرفتنی نیست.

او در ادامه با اشاره به اینکه مجلس به سابقه کار بذرپاش ورود ننموده و کسی هم این را نقد ننموده، گفته است: جمعی از افراد به کمیسیون اصل 90 شکایت کردند. آقای پژمان فر یک بار من را صدا کرد، چون می دانست من پیگیرم و می خواست برایم شرح دهد چه اتفاقاتی افتاده است. کمیسیون اصل 90 گفت ما تصمیم گرفته ایم جواب کتبی بدهیم، ما گفتیم جواب کتبی بدهید، ما هم تکلیف خودمان را می فهمیم. یک ماه و نیم گذشت و گفتند جواب را شفاهی می دهیم، اما شفاهی هم جواب ندادند تا امروز .... بعد هم گفته است: نظام باید تکلیفش را مشخص کند و مجلس و قوه قضائیه هم باید تکلیفشان را روشن نمایند. من حتی اگر از قوه قضائیه اقدام مؤثری نبینم، مدارک و مستندات را برای رهبری می فرستم که مشخص تکلیف نمایند. این امر با حیثیت نظام مرتبط است....

او درباره برجام هم گفته است: برجام چیزی نبود که کسی با آن مخالفت کند. برجام اراده نظام بود که نوع تعاملش را در بحث هسته ای در حد مقدورات خود به جایی برساند. ممکن است من نسبت به نوع رفتار دولت به برجام انتقاد داشته باشم و بگویم در مقابل امتیازاتی که دادید چه گرفته اید، ولی اصل مسئله مورد وفاق بود....

نادران در یکی از نطق های پیش از دستورش در مجلس به شدت به مجلسیان تاخته بود و آن ها را به سیاسی کاری و قبیله گرایی متهم نموده بود. او گفته بود: متأسفانه زین کردن اسب برای انتخابات 1400 از سوی تعدادی از عزیزان نماینده و دست و پا کردن کسب موقعیت در دولت آینده یا شهرداری تهران، آثار نامطلوبی به جا گذاشته است... امروز ساختار های مجلس شکل گرفته است.

هیئت رئیسه، کمیسیون ها، فراکسیون های سیاسی، غیر سیاسی و نهاد های اجرائی مستقر شده اند. چرا پس از بیش از پنج ماه، خروجی قابل اعتنایی در حوزه مالی و اجتماعی نداریم؟ آفت عمده، سرگرم شدن نماینده به حوادثی زیان بار با واردکردن انگیزه های ناسالم شخصی و جناحی یا سهل انگاری در کار یا دسته بندی های احیانا ناسالم قومی، منطقه ای، قبیله ای و امثال آن است.

نادران در همان نطق گفته بود: نحوه شکل گیری ساختار قدرت در مجلس از هیئت رئیسه و کمیسیون ها تا فراکسیون اکثریت مجلس تا چه حد بر این توصیه ها پایدار بوده است؟ چرا فراکسیون در مسائل مهم پیش آمده برای مجلس منفعل بوده است؟ ناکارآمدکردن مجلس و سیاسی کردن تصمیمات کارشناسی و بی اثرکردن ابزار های نظارتی مجلس؛ از شش برادری که بنا بر اطلاع در تدارک این مهم هستند، خاضعانه می خواهم وقت خود را صرف اداره مجلس و نهاد های مرتبط نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1519

به "تنها علیه مجلس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها علیه مجلس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید