توضیحات حناچی درباره حادثه کلینیک سینا، بیمه اجباری ساختمان ها راهی برای کنترل مقررات

به گزارش مجله شرقیا، شهردار تهران توضیحاتی درباره حادثه آتش سوزی کلینیک سینا مهر شمیران ارائه داد.

توضیحات حناچی درباره حادثه کلینیک سینا، بیمه اجباری ساختمان ها راهی برای کنترل مقررات

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

به گزارش مجله شرقیا به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در جلسه امروز یکشنبه شورای اسلامی شهر تهران در جریان آنالیز حادثه آتش سوزی کلینیک سینامهر شمیران ضمن عرض تسلیت درگذشت هم وطنانمان در این حادثه که بخش عمده ای از آنها از اعضای کادر درمان بودند گفت: در همان ساعات اولیه وقوع حادثه که از آن اطلاع پیدا کردم به محل حادثه رفتم در این هنگام اقدامات اولیه اطفای حریق آغاز شده بود و اعلام شد در طبقه چهارم و پنجم ساختمان متاسفانه تعدادی از کادر درمان فوت شده اند. حادثه تلخی که اگر از آن درس نگرفته باشیم جای تاسف دارد.

وی اضافه نمود: در حادثه پلاسکو نیز با چنین شرایطی روبرو بودیم به شکلی که ساختمانی که برای کار دیگری طراحی شده بود از آن استفاده دیگری می شد و تغییر کاربری در بسیاری از واحدهای آن رخ داده و واحدها به انبار و تولیدی لباس تبدیل شده بودند، برهمین اساس آتش نشانی نه اطلاعات کاملی از ساختمان داشت و نه تجهیزات کافی داشت.

شناسایی 33 هزار پلاک پرخطر در تهران

وی ادامه داد: امروز شرایط فرق نموده، تجهیزات سنگین و سبک آتش نشانی با آن روز قابل مقایسه نیست و حدود 33 هزار پلاک پرخطر در تهران شناسایی شده که در حقیقت مهمترین ساختمان های پر خطر شهر هستند.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این که از سال 1376 اجرای مقررات ملی ساختمان در کشور اجباری شده است اضافه نمود: اما یک خلاء وجود دارد که ریشه در قانون دارد به شکلی که در سال 1334 و در قانون شهرداری ها به مطب پزشکان اجازه حضور در فضاهای مسکونی داده شده این در حالی است که در آن هنگام بیشتر خانه ها در تهران ویلایی بوده لذا اجازه تبدیل یک اتاق به مطب پزشکی داده شده است، بعدها اجازه داده می گردد در پلاک های مسکونی کیلینیک ها شکل بگیرند که این ساختمان نیز از همین موارد است که در سال 1379 انتها کار مسکونی دریافت می نماید و بعد به یک کیلینیک سپرده می گردد و در ادامه بسیاری از فضاها همچون بام این ساختمان تغییر نموده است.

حضور آتش نشانی ظرف کمتر از 5 دقیقه در محل حادثه کلینیک سینا

وی تاکید نمود: این ساختمان رای ماده 100 را نیز داشته و در هنگام وقوع حادثه، آتش نشانی کمتر از 5 دقیقه در محل حاضر شده اما با توجه به مواد و تجهیزات درون ساختمان و انفجار ناشی از مواد انبار شده، این آتش سازی از حالت عادی خارج شده است. یکی از نگرانی ها در این آتش سوزی مخزن گاز هلیوم بود که به حمدالله این اتفاق نیفتاد و باید از این حادثه درس بگیریم.

بیمه اجباری ساختمان ها؛ راهکاری برای کنترل مقررات ملی ساختمان

وی ادامه داد: 40 درصد پلاک های موجود در شهر تهران پس از انقلاب نوسازی شدند و بخش عمده ای از آنها اگر به درستی استفاده شوند جای نگرانی وجود ندارد اما در قوانین تعارضاتی دیده می گردد که به استفاده غیر متناسب از ساختمان های مسکونی می توان اشاره نمود. بر همین اساس در حال حاضر در دولت و در کمیسیون کلانشهرها لایحه ای در دستور کار است که شاید یکی از راه هایی است که در قالب آن می توان بحث بیمه اجباری برای ساختمان ها را دنبال کرد تا به این ترتیب ورود بیمه برای کنترل مقررات ملی ساختمان محقق گردد.

کیلینیک سینا مهر شمیران 4 اخطاره بوده

حناچی با اشاره به این که در مورد کیلینیک سینا مهر شمیران اخطار توسط شهرداری داده شده بود و سیستم قضایی نیز اجازه اعمال را داده اما اجازه پلمب وجود نداشته است اضافه نمود: در شرایط موجود شاید سیستم اجباری بیمه برای این ساختمان ها موثر باشد، در تمام جهان اگر آتش نشانی به ساختمانی اخطار بدهد و مورد توجه قرار نگیرد در هنگام ورود حادثه بیمه خسارتی پرداخت نمی کند و باید با حضور بیمه و کنترل ساختمان حلقه مفقوده چنین حوادثی را مرتفع کنیم.

وی اضافه نمود: این حادثه در ساعتی به وقوع پیوست که جمعیت اصلی از ساختمان خارج شده بودند؛ در کنار این حادثه تلخ اتفاق خوب توسط یک جوان رامهرمزی روی داد که 10 تا 12 نفر با یاری وی به وسیله پشت بام از محل حادثه سالم خارج شدند.

وی تاکید نمود: قطعا این حادثه را مراجع قضایی دنبال می نماید اما باید موضوع به گونه ای دنبال گردد که این ساختمان با وجود 4 اخطار اقدامات بعدی برایش توسط دستگاه های ذی ربط انجام می شد؛ امیدواریم و کوشش خواهیم کرد این اصلاح قوانین را انجام دهیم و این کار را به وسیله نمایندگان مجلس تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهیم کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1070

به "توضیحات حناچی درباره حادثه کلینیک سینا، بیمه اجباری ساختمان ها راهی برای کنترل مقررات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات حناچی درباره حادثه کلینیک سینا، بیمه اجباری ساختمان ها راهی برای کنترل مقررات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید