جست وجوی دردهای تیرکشنده در اندام فوقانی

به گزارش مجله شرقیا، یکی از شکایت های شایع افراد این است که درد در دست یا پاهایشان تیر می کشد. درد تیرکشنده در اندام های فوقانی و تحتانی علل مختلفی دارد که هر یک درمان خاص خود را می طلبد.

جست وجوی دردهای تیرکشنده در اندام فوقانی

تیرکشیدن درد در بازو، ساعد و دست می تواند به علت بیرون زدگی دیسک های گردن، آسیب های مفصل شانه، درگیری اعصاب در ناحیه مچ یا آرنج باشد.

شایع ترین این ها بیرون زدگی دیسک های بین مهره های گردن و خصوصا دیسک بین مهره های ششم و هفتم این ناحیه است که سیگارکشیدن، سابقه دردهای تیرکشنده در ناحیه کمر و کارکردن طولانی مدت با رایانه و گوشی های تلفن که وزن سر به مدت طولانی فقرات گردنی را به جلو می کشد، عوامل بسیار شایعی در بروز دردهای تیرکشنده در دست ها به دنبال آسیب دیسک های گردن است. این درد، صبح ها بعد از برخاستن از خواب بیشتر احساس می گردد.

شیوع دردهای منتشر شده در اندام فوقانی در زنان و مردان یکسان است و بیشتر در40تا60سالگی بروز می یابد.

این دردهای تیرکشنده در اندام های تحتانی می تواند به بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای در ناحیه کمر، تنگی کانال نخاعی، اسپاسم و درگیری عضلات ناحیه کمر، باسن و منجرشده و تحلیل رفتن اعصاب این نواحی در اثر عواملی مانند دیابت است.

بیرون زدگی دیسک در ناحیه کمر بیشتر در دیسک های بین مهره های چهارم و پنجم و اول خاجی در پایین کمر بروز می یابد و در مردان شایع تر است.

این درد در30تا50سالگی در انجام فعالیت های سنگین یا نشستن طولانی مدت پشت میز خود را نمایان می نماید. عواملی مانند سیگارکشیدن، چاقی و ضربات شدید و بلندکردن بارهای سنگین می تواند خطر بیرون زدگی دیسک کمر را بیشتر کند.

درد تیرکشنده ناشی از تنگی کانال نخاعی در هر دو پا می تواند با لنگیدن همراه باشد و در پایین آمدن از پله و سرازیری که تنه صاف است تشدید می گردد و در بالارفتن از پله و سربالایی که تنه خمیده به جلو است به علت گشادشدن کانال نخاعی بهبود می یابد.

نشستن هم درد ناشی از تنگی کانال نخاعی را تسکین می بخشد. بالارفتن سن، سیگارکشیدن و فعالیت های سنگین هم از عوامل خطرساز تنگی کانال نخاعی است. تنگی کانال نخاعی در50تا60سالگی بیشتر بروز می یابد و در زنان شایع تر است.

72ساعت استراحت مطلق و استفاده از گردنبندها و کمربندهای طبی به نسبت شدت علائم بین یک تا سه هفته می تواند برای کاهش درد مؤثر باشد.

فیزیوتراپی همراه با دستگاه های ضددرد و التهاب و تکنیک های دستی و آموزش تمرین های کششی و تقویتی و انجام آنها در منزل می تواند درمانی مفید و بی عارضه باشد.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ناپروکسن، ملوکسیکام، سلکوسیب و داروهای استروئیدی خوراکی، آرام بخش ها، شل کننده های عضلات و داروهای ضدتشنج عصب هم برای بهبود درد و ناراحتی بیمار مؤثرند.

دکتر پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1485

به "جست وجوی دردهای تیرکشنده در اندام فوقانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جست وجوی دردهای تیرکشنده در اندام فوقانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید