حریرچی: قربانیان روزانه کرونا به 700 نفر می رسد

به گزارش مجله شرقیا، ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری آخرین شرایط کرونا در کشور تشریح کرد.

حریرچی: قربانیان روزانه کرونا به 700 نفر می رسد

حریرچی با اشاره به اینکه موارد بستری در برخی موارد کاهشی شده است، گفت: درچهارده ماه اخیر به کانال 490 وارد نشده بودیم، متاسفانه پیش بینی من این است که هنوز فرایند مرگ افزایشی خواهد بود، گرچه به دلیل رعایت هایی که در دو، سه هفته اخیر شد موارد ابتلای سرپایی کاهش پیدا کرده و به حدود 19 هزار نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه موارد بستری خوشبختانه در بیشتر استان ها و شهرهای کشور سرعت رشد کاهنده داشته است، اضافه نمود: در برخی مناطق رشد منفی را تجربه کرده ایم و ظرف امشب یا فردا تعدادی از شهرها از قرمز به نارنجی تبدیل خواهد شد.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: خبر بد این است که حداقل تا دو هفته آینده فرایند مرگ و میر صعودی خواهد بود و فرایند نزولی یا نسبتاً نزولی بسیار شکننده است، شهر قرمز، زرد و نارنجی که تا الان اعمال می شود با آن چیزی که در مصوبات برای شهر قرمز و نارنجی و زرد وجود دارد بسیار تفاوت دارد لذا مصوبه داریم، ولی اجرا نمی شود.

حریرچی اظهار کرد: باید تصمیم گیری و تصمیم سازی در حوزه سلامت را به مسئولان مربوطه بسپاریم از 453 فرمانداری که داریم درخواست می کنم درست است که بالاترین مقام شهرستان هستند، اما به توصیه رئیس شبکه دقیق عمل کنید، استانداران با کوله باری از تجربه بالاترین مقام استان هستند، اما روسای دانشگاه ها حتی اگر جوان باشند،بهترین فردی هستند که می توانند شبکه بهداشت و درمان را اداره کنند.

وی اظهار کرد: در تمام سطوح باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنیم، در دو سه ماه گذشته اظهارات مقامات بالا و نخست وزیران سایر کشورها را ببینید که در حال برگزاری جشن شکست کرونا بودند، اما الان ملاحظه می کنید که سه نفر روی یک تخت می خوابند و کپسول اکسیژن با هواپیما و با ماشین های حمل خواص و اسکورت پلیس می برند.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

معاون کل وزیر بهداشت اضافه نمود: در فضای مجازی فیلمی پربیننده ترین فیلم در مورد موضوع هند شد در حالی که موضوع مربوط به انفجار شیمیایی دو سال اخیر بود، مردم نگران نباشند، ولی به آن ها هشدار می دهیم که هوشکمک آگاهانه داشته باشند.

حریرچی ادامه داد: اگر دوباره به ورطه ساده انگاری دچار شویم، دوباره موارد سرپایی افزایش پیدا خواهد کرد و موارد بستری افزایش پیدا می کند.

او اظهار کرد: دانشگاه واشنگتن یکی از معتبرترین مراکز پیش بینی بیماری ها اعلام کرده است که تا 25 اردیبهشت افزایش موارد مرگ تا حدود 700 مورد برسد و بعد فرایند نزولی در اواخر خرداد به 200 مورد می رسد، لذا امیدواریم این پیش بینی کاملا نادرست باشد.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بهترین واکسن اولین واکسنی است که در دسترس قرار گرفته است، گفت: این حرف رئیس سازمان بهداشت جهانی است، در مورد واکسن های در دسترس مطمئن باشید، در کشور ما چه واکسن داخلی وقتی اجازه تزریق عمومی گرفت و چه واکسن خارجی حتماً استانداردهای لازم را دارد لذا انتخاب مردم ما انتخاب تزریق واکسن است.

او بیان نمود: تذکر می دهم هیچ کس به خودش نه از لحاظ اخلاقی، نه از لحاظ شرعی و نه از لحاظ ملی اجازه ندهد که اصالت واکسیناسیون را زیر سوال ببرد، هر کسی برای خود مخاطب دارد، مطمئن باشید که سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت به هیچ وجه معیارهای علمی و معیارهای اخلاقی را در تایید واکسن زیرپا نخواهند گذاشت، واکسنی که تایید شد حتماً قابل تزریق است.

معاون کل وزیر بهداشت اظهار کرد: از دوگانه سازی و چندگانه سازی در مورد واکسن ها باید اجتناب شود، حتی در مورد واکسن داخلی و خارجی، هر واکسنی که خدمتگزاران شما تامین کردند آن را بلافاصله تزریق کنید، تعهد اخلاقی و علمی داریم، دستگاه های نظارتی اگر کوچک ترین خدشه ای در معیارهای علمی وارد شود با آن برخورد می کنند لذا به سرعت واکسیناسیون افزایش پیدا خواهد کرد و حتماً اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که بهترین روش مقابله با کرونا چیست باید بگوییم که واکسیناسیون است البته باید واکسیناسیون در کنار رعایت دستورالعمل ها باشد.

حریرچی اضافه نمود: خواهش من این است که کرونا را سیاسی نکنید و اختلافات را بگذارید برای بعد، الان همه به وزارت بهداشت اعتماد و کمک کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1691

به "حریرچی: قربانیان روزانه کرونا به 700 نفر می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: قربانیان روزانه کرونا به 700 نفر می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید