خرید و فروش خودروهای گذرموقت مشمول مقررات قاچاق است

به گزارش مجله شرقیا، به گزارش خبرنگاران، حساسیت و اهمیت موضوع ورود موقت خودروهای سواری مکرراً طی بخشنامه های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه های نظارت و کلیۀ گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و تأکید شده و موضوع توسط تمامی گمرکات کشور رصد و پیگیری می گردد.

خرید و فروش خودروهای گذرموقت مشمول مقررات قاچاق است

مهرداد جمال ارونقی گفت: مسافران غیرمقیم ایران که با وسایل نقلیۀ شخصی خود وارد کشور می شوند، هرگاه برای وسایل یادشده، جواز عبور (کارنه دوپاساژ) از کانون های جهانگردی کشورهای ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی، در دست داشته و به گمرک ورودی ارایه دهند، می توانند تا سه ماه، با توجه به مدت اعتبار کارنه دوپاساژ ، بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تأدیۀ وجه الضمانی به گمرک، از وسیلۀ نقلیۀ خود، در کشور استفاده نمایند و یا در مدت مذکور چندین بار با وسیلۀ خود از راه های مجاز وارد و خارج شوند.

این مقام مسئول توضیح داد: گمرک ایران می تواند به درخواست متقاضی، درصورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیلۀ نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا سرانجام مدت اعتبار جواز تمدید نماید. باید توجه داشت ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می توانند از مقررات این ماده استفاده نمایند که قبل از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی درخارج اقامت داشته باشند.

ارونقی اضافه کرد: با توجه به آنالیز های انجام شده و آمار واصله از حوزه های نظارت و گمرکات اجرایی کشور درخصوص ورود موقت خودروهای سواری، در حال حاضر بیش از 330 دستگاه خودروی سواری، به صورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور به صورت قانونی درحال تردد است؛ همچنین تعداد 360 دستگاه خودروی سواری به دلیل سرانجام یافتن مهلت مجاز تردد در کشور و عدم امکان خروج از کشور به دلیل بسته بودن برخی از مرزهای زمینی کشور به جهت شرایط حاصل از کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات کشور شده و برای آنها قبض انبار صادر شده است.

معاون امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: از سال 1397 تا به امروز برای بیش از 350 دستگاه خودروی سواری گذرموقت به دلیل عدم تحویل خودروی سواری به گمرک اجرایی، گزارش وقوع جرم قاچاق تنظیم و به مراجع ذیصلاح از جمله سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.

از خودروهایی که دارای پروندۀ قضایی قاچاق هستند می توان به حدود 160 دستگاه انواع Benz؛ 40 دستگاه انواع B.M.W؛ 40 دستگاه Lexus ؛ 25 دستگاه Land Cruiser؛ 20 دستگاه انواع Toyota؛ 10 دستگاه Range Rover؛ 8 دستگاه Audi و 5 دستگاه Nissan اشاره نمود. البته باید توجه داشت ممکن است بعد از اعلام جرم قاچاق، برخی مالکین خودروهای سواری نسبت به تحویل خودروی خود به گمرکات اقدام کرده باشند، اما ختم پرونده منوط به صدور رأی از سوی مرجع رسیدگی نماینده خواهد بود.

ارونقی گفت: از گمرکاتی که بیشترین پروندۀ قاچاق برای خودروهای گذرموقت طی سال های 1397 تا اردیبهشت سالجاری را داشته اند می توان به: آستارا (97 فقره پرونده)؛ بیله سوار (97 فقره پرونده)؛ دوغارون (64 فقره پرونده) و بازرگان (27 فقره پرونده) اشاره نمود.

معا ون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در انتها با اشاره به این موضوع مهم که هرگونه خرید و فروش خودروهای دارای پلاک گذرموقت ممنوع بوده و در صورت احراز موضوع، مشمول مقررات قاچاق می شود توضیح داد: صاحبان خودروهای سواری که از تسهیلات ورود موقت خودرو استفاده می نمایند ضروری است قبل از سرانجام مهلت تردد نسبت به تحویل خودرو به گمرک یا خروج خودرو از کشور و یا تمدید مهلت تردد این خودروها اقدام نمایند ، در غیر این صورت مطابق مقررات قاچاق با این موارد برخورد خواهد شد.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار مالی را در کانال تلگرامی خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1688

به "خرید و فروش خودروهای گذرموقت مشمول مقررات قاچاق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید و فروش خودروهای گذرموقت مشمول مقررات قاچاق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید