درمان تورم پلک چشم

به گزارش مجله شرقیا، پلک متورم وضعیتی است که نه تنها روی دید تأثیر می گذارد بلکه باعث دشواری در شستن صورت نیز می گردد. در این مقاله، علل احتمالی آن را شناسایی نموده ایم و اطلاعاتی در خصوص گزینه های مناسب درمانی برای هر یک از آن علل نیز ارائه شده است.

درمان تورم پلک چشم
پلک متورم را می توان به عنوان آماس در پلک فوقانی و پایینی نیز توصیف کرد. این عارضه می تواند دردناک باشد یا کاملأ بدون درد باشد. انواع مختلفی از عفونت ها، شایع ترین عوامل مسبب تورم هستند. معمولاً، تورم در هر دو پلک اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات ممکن است فقط یک پلک متورم گردد. تورم پلک اغلب همراه با قرمزی چشم ها، ترشح از گوشه چشم، احساس خارش، پوسته شدن پلک، درد و غیره است.

تورم پلک

این بچه ها هستند که اغلب دچار چنین عفونت هایی می شوند، زیرا تمایل دارند با دست های خود چشم هایشان را لمس یا پاک نمایند. اگر پلک درد نداشته باشد، تورم می تواند به علت یک واکنش آلرژیک باشد که غدد چربی موجود در پلک عامل آن هستند. دردناک بودن تورم پلک ممکن است علامت برخی از مسائل چشمی مانند کونژویتیویت، بلفاریت، گل مژه، سلولیت اوراسیتی و کلازسیون باشد. تورم پلک را می توان با یا بدون دارو کاهش داد. در این جا، ما گزینه های درمانی را برای شرایط مختلف مورد بحث قرار داده ایم.
بلفاریت
این اتفاق عمدتاً به علت حمله باکتریایی به غدد چربی موجود در نزدیکی مژه است. یکی دیگر از علل بلفاریت واکنش آلرژیک به مواد آرایشی است. یا به این علت است که پوست شما نسبت به مواد تشکیل دهنده خاصی از مواد آرایشی چشم آلرژی دارد و یا به علت خوابیدن بدون پاک کردن آرایش چشم است. علائم قابل شناسایی دیگر آن تحریک و تشکیل پوسته بر روی پلک هاست. این عارضه باعث آسیب تماشا چشم نمی گردد اما التهاب به مدت چند هفته یا حتی چند ماه ادامه دارد و بعلاوه به تدریج و دو باره آغاز می گردد.

معمولاً، هیچ درمان دارویی لازم نیست. استفاده از کمپرس گرم با پارچه مرطوب، پلک را تمیز نگه می دارد و التهاب آن را کاهش می دهد. اگر تورم با گذشت زمان تشدید شد، شما باید با یک پزشک مشورت کنید که ممکن است یک پماد آنتی بیوتیکی برای درمان موضعی تجویز کند.

گل مژه
این شکل دیگری از عفونت در پایه مژه است که به علت آن پلک متورم می گردد و یک شکل جوش مانند قرمز بر روی آن ایجاد می گردد. گل مژه مسئله ای چندان جدی نیست.

در این جا نیز استفاده از کمپرس گرم با یک پارچه تمیز و مرطوب که در آب گرم فرو برده می گردد، به عنوان درمانی عالی محسوب می گردد. گرما بخار موجود در زیر پلک را از بین می برد. پس از آن، تورم به خودی خود کاهش می یابد. اگر شما بتوانید گل مژه را در جایی که ایجاد شده، شناسایی کنید، در آوردن آن با استفاده از ناخن باعث می گردد که تورم را از بین ببرید و سریع بهبود یابید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که هیچ فشاری بر روی گل مژه نمی آورید.

چشم صورتی
تورم همراه با التهاب است. این نتیجه یک عفونت است که به علت ویروس یا باکتری ایجاد شده است.

این عارضه باید تنها به وسیله پزشکان درمان گردد. آنها ابتدا عفونت ناشی از ویروس یا باکتری را شناسایی می نمایند و سپس درمان را آغاز می نمایند. آنها قطره چشم آنتی بیوتیکی تجویز می نمایند تا عفونت باکتری را از بین ببرند. این تجویز با اشک مصنوعی همراه است که می تواند ناراحتی در چشم را تسکین دهد. آنها بعلاوه در فواصل منظم کمپرس سرد را توصیه می نمایند. اگر یک بیماری ملتحمه ویروسی حادث گردد، قطره چشم استروئیدی باید به منظور کاهش التهاب تجویز شوند.

شپش
حضور شپش در ریشه مژه نیز می تواند این شرایط را ایجاد کند. این مشکل در بچه ها کوچک معمول است. شما می توانید حرکات آرامی را در نزدیکی پایه مژه کودک مشاهده کنید.

از محصولات ضد شپش استفاده نکنید زیرا برای چشم مضر هستند. در عوض می توانید از برخی از ژل های نفتی و یا هر نوع پماد غیر دارویی دیگر برای دفع کردن شپش و تخم آنها بهره ببرید.

آفتاب سوختگی
هنگامی که شما در معرض نور خورشید بیرون قرار گیرید باید از برخی از کرم های ضد آفتاب بر روی پلک خود بهره ببرید. اگر این کار را نکنید پلک ها ممکن است در اثر آفتاب سوختگی متورم شوند.

کمپرس سرد این مشکل را تسکین می دهد. دو پد پنبه را در آب سرد یخ زده فرو کنید و آنها را در حدود 10 دقیقه بر روی چشم خود قرار دهید. یا به جای آن، دو تکه خیار خنک را بردارید و ده دقیقه آن را روی چشم بسته قرار دهید. اگر پس از درمان کمپرس سرد بهبود پیدا نکردید، بلافاصله با پزشک مشورت کنید. استفاده از عینک آفتابی در آن موقع، برای جلوگیری از عفونت بیشتر توصیه می گردد.

علل دیگر
بعد از عمل جراحی آب مروارید، تورم پلک یک مسأله جدی است زیرا ممکن است نشانه ای از عوارض بعد از عمل جراحی باشد. و باید در اسرع وقت به وسیله پزشکان درمان گردد. گذاشتن لنزهایی که به درستی تمیز نشده اند، می تواند موجب تورم پلک گردد. بعلاوه ممکن است تورم جزئی در پلک ها بعد از گریه کردن یا شنا کردن و یا به علت نیش حشرات مشاهده گردد.

عوارض پس از جراحی باید در اسرع وقت به وسیله پزشک درمان گردد. کسانی که از لنز استفاده می نمایند باید همواره لنزهای خود را پاک نمایند. در تمام موارد دیگر، درمان مشترک، استفاده از کمپرس گرم یا سرد است.

همان طور که می بینید، بیشتر علل مسبب تورم پلک چندان جدی نیستند و در خانه قابل درمان هستند. اگر شما مستعد این عارضه هستید حتماً باید مراقبت کافی از چشمانتان به عمل بیاورید. تورم پلک اغلب همراه با قرمزی چشم ها، ترشح از گوشه چشم، احساس خارش، پوسته شدن پلک، درد و غیره است. هیچ گاه چشمتان را با دست کثیف لمس نکنید زیرا می تواند آلودگی را وارد چشم کند. همین طور در هنگام استفاده از مواد آرایشی چشمی، باید ابتدا انتهای چشم را تست کنید. مثلأ فقط به قسمت انتهای چشم بزنید تا در صورت حساسیت داشتن، متوجه شوید و به کل چشم آسیب نرسد. هرگز مواد آرایشی دیگران را شما هم استفاده نکنید و قبل از خوابیدن آرایشتان را پاک کنید.

سلب مسئولیت: این مقاله فقط برای مقاصد اطلاع رسانی است و نباید به عنوان جایگزینی برای مشاوره پزشکی حرفه ای استفاده گردد.

منبع: Bidisha Mukherjee - HealthHearty

منبع: راسخون
انتشار: 16 آبان 1400 بروزرسانی: 16 آبان 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1866

به "درمان تورم پلک چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان تورم پلک چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید