رئیس سازمان بورس: پرداخت سود سهام به وسیله سجام سال آینده اجباری می گردد

به گزارش مجله شرقیا، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پرداخت سود شرکت های بورسی به وسیله سجام به سهامداران از سال آینده اجباری است.

رئیس سازمان بورس: پرداخت سود سهام به وسیله سجام سال آینده اجباری می گردد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مجید عشقی امروز در حاشیه نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه در اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان بورس در خصوص توسعه نهادهای اقتصادی برنامه دارد. به همین دلیل نهادهای اقتصادی که در بازار سهم دارند و ارائه خدمت می نمایند از قبیل شرکت های کارگزاری و شرکت های سبدگردانی و شرکت های ارائه دهنده خدمات IT را توسعه خواهیم داد. به همین دلیل صف هایی که از قبل برای این درخواست ها تشکیل شده بود را تا خاتمه سال معین تکلیف خواهیم کرد و این صف ها را تقریباً از بین خواهیم برد و درخواست ها را آنالیز می کنیم تا به آنهایی که صلاحیت لازم دارند مجوز دهیم و بقیه را برای تکمیل نواقص پرونده راهنمایی می کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: 6 موافقت اصولی کارگزاری نیز صادر و بعلاوه برای شرکت های سبدگردان حدود 6 یا 7 مورد مجوز صادر شده است.

عشقی در خصوص شرکت های تأمین سرمایه نیز گفت: به یک شرکت قبلا مجوز داده شده و پرونده بقیه شرکت ها در حال تکمیل است که به محض تکمیل مجوزهای صادر شده کارشان را شروع خواهند کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید نمود: کوشش می کنیم تا خاتمه سال صف های ایجاد شده از قبل را به صفر برسانیم، هر چند درخواست های تازه را هم می پذیریم و آنالیز می کنیم.

شرایط اخیر بورس

وی در رابطه با شرایط اخیر بورس اظهار کرد: با رفع شدن یکسری ابهامات در شرایط اقتصاد کلان به نظر می رسد شرایط شرکت ها تعیین تر خواهد شد و این مسأله ناشی از تصمیماتی است که در خصوص نرخ خوراک گرفته شده است. این تأثیر روی بازار قطعی است و اثرات زیادی روی سودآوری شرکت ها خواهد داشت.

عشقی در رابطه با تأثیرات مذاکرات هسته ای و بودجه بر روی نوسانات بازار اضافه کرد: نوسان شاخص بورس ذاتی است و همواره بالا و پایین می رود، متغیر اصلی سازمان بورس هم بالا و پایین رفتن شاخص نیست بلکه این است که سودآوری شرکت ها ادامه یابد، سودآوری شرکت ها هم در مقطع کوتاه مدت امکانپذیر نیست. تصمیمات سرمایه گذاران است که بر قیمت ها اثرگذار است و ما می خواهیم به این اطمینان برسیم که سودآوری شرکت ها از محل تصمیماتی که گرفته می گردد نوسان زیادی پیدا نکند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شاخص های بورس تا چه زمان در کانال نزولی قرار خواهد داشت، گفت: زمان دادن برای این نوسان ها صحیح نیست ولی به صورت کلی می گویم وقتی ابهام ها رفع گردد یعنی بودجه تصویب گردد بازار شرایط خاص خودش را به دست خواهد آورد و تعادل می یابد.

تدوین اولیه اساسنامه کانون سهامداران حقیقی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با دلیل عدم تشکیل کانون سهامداران حقیقی گفت: در این رابطه مسئله ای وجود ندارد تشکیل کانون سهامداران حقیقی تا جاهایی پیش رفته است و اساسنامه به صورت اولیه آماده شده ما نیز این آمادگی را داریم تا اگر کسانی درخواست بدهند که کانون سهامداران حقیقی تشکیل گردد آن را آنالیز کنیم و اساسنامه را بر روی سایت سازمان قرار دهیم تا افرادی که می توانند نظر بدهند و از نظر سازمان مسئله ای در این رابطه وجود ندارد و از تشکیل کانون سهامداران حقیقی استقبال می کنیم.

عشقی در رابطه با حمایت از بورس اضافه کرد: حمایت از بورس اینگونه نیست که دولت به صورت مستقیم پول تزریق کند تصمیماتی که در خصوص صنایع و شرکت ها گرفته می گردد اگر منطقی باشد شرکت ها سودآوری خواهند داشت و به این ترتیب هیچ نیازی به حمایت ندارند، لذا تصمیماتی که هفته گذشته در خصوص اصلاح بعضی از پیشنهاداتی که در بودجه داده شده بود و بعضی پیشنهاداتی که در دست دولت است یک میزان شفافیت شرکت ها را بیشتر کرد و یک میزان نیز ریسک افزایش یکباره هزینه ها را در شرکت ها کنترل کرد و این باعث شد بازار اعتماد بیشتری کند. قطعا ایجاد اعتماد زمانبر است اما با شفاف سازی این متغیرها از جمله بهای تمام شده شرکت ها، شرایط شرکت ها به نحوی است که سهامداران را جذب کند و بازار را به تعادل برساند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با بسته دهگانه، توضیح داد: پیشنهادات در این بسته دهگانه آنچنان نیست که هزینه ای را به اقتصاد تحمیل کند یکی از آنها بحث خوراک است؛ خوراک 30 سنتی برای هیچ صنعتی در هیچ جای جهان قابل قبول نیست، در کشور ما نیز نرخ گاز همواره کمتر از 14 سنت بوده و این افزایش نرخ مسائل غیراقتصادی بود که در منطقه ای از جهان افتاده و اصلا لازم نیست اتفاقی که در جای دیگری از جهان افتاده روی اقتصاد ما اثرگذار باشد و بازار سرمایه ما هزینه آن را پرداخت کند و بقیه موارد نیز هزینه ای برای اقتصاد کلان نداشت.

عشقی در پاسخ به این سوال که چه زمانی سود شرکت های بورسی به طور کامل به وسیله سجام پرداخت می گردد، گفت: در سال 1400 تقریبا 280 شرکت سود خود را به وسیله سجام پرداخت نموده و یا در حال پرداخت هستند که می توان گفت حدود 20 شرکت در حال پرداخت سود خود به وسیله سجام هستند. در واقع بیش از نیمی از شرکت ها در امسال سود را به وسیله سجام به سهامداران پرداخت نموده اند. در سال آینده نیز تمام شرکت ها ملزم هستند که به وسیله سجام سود پرداخت نمایند و اگر از این طریق سود سهام را به سهامداران پرداخت ننمایند بر اساس آیین نامه انضباطی با آنها برخورد خواهیم کرد و در سال آینده کوتاه نخواهیم آمد زیرا سهامداران نباید برای دریافت سود اندک متحمل هزینه و افتتاح حساب های مختلف در بانک ها شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: بنابراین پرداخت سود به وسیله سجام به سهامداران از سال آینده اجباری است.

عشقی در رابطه با سود سهام عدالت در سال 99 بیان داشت: هفته آینده شورای عالی بورس تشکیل خواهد شد و در این شورا در خصوص چگونگی پرداخت سود سهام عدالت تصمیم گیری خواهیم کرد و این موضوع معین تکلیف می گردد. با توجه به محاسبات اجرا شده سود سهام عدالت در سال 99 بین 500 تا 600 هزار تومان است اما باید نهایی گردد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بعلاوه در رابطه استفاده از تکنولوژی بلاک چین و رمرزارزها در بازار سرمایه گفت: ریسک استفاده از این تکنولوژی ها در بازار سرمایه بالاست هم از نظر بحث احراز هویت و هم از نظر برگزاری مجامع الکترونیک و هم از نظر نظارت بر بازار لذا با استفاده از نظرات جمعی سهامداران می توانیم از این تکنولوژی استفاده کنیم و برای اینکه این تکنولوژی در فضای واقعی استفاده گردد حتما باید به وسیله فین تک ها در یک فضای آزمایشگاهی توسعه یابد، تست گردد و بعداً استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 فروردین 1401 بروزرسانی: 27 فروردین 1401 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2021

به "رئیس سازمان بورس: پرداخت سود سهام به وسیله سجام سال آینده اجباری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان بورس: پرداخت سود سهام به وسیله سجام سال آینده اجباری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید