روایت شاهدان عینی از حادثه تالار مانگه شو ، سقز در شوک و ماتم

هر چند که در همان ساعت ابتدایی مسئولان انفجار کپسول گاز مایع را عامل اصلی وقوع حادثه سقز اعلام کردند ولی شاهدان عینی آتش دریافت شیلنگ یک کپسول را عامل این حادثه اعلام می نمایند.

روایت شاهدان عینی از حادثه تالار مانگه شو ، سقز در شوک و ماتم

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر پنج شنبه شب و به دنبال وقوع حادثه ای دلخراش در یک تالار عروسی در شهر سقز، متاسفانه 11 نفر کشته و 42 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس اعلام منابع بیمارستانی در شهرستان سقز، در همین حال شرایط تعدادی از افراد زخمی وخیم گزارش شده است ولی از بدو وقوع حادثه نیروهای امدادی و آتش نشانی در محل حاضر شده اند.

مسئولان دولتی در استان کردستان و شهرستان سقز دلیل اصلی وقوع این حادثه را انفجار کپسول گاز مایع اعلام کردند ولی روایت شاهدات عینی حاکی است که تنها آتش دریافت یک شیلنگ عامل اصلی وقوع این حادثه دلخراش بوده است.

  • یک روز عزای عمومی در کردستان | اسامی کشته شدگان| خون مورد احتیاج مصدومان تامین شد

شهردار سقز در این خصوص گفت: متاسفانه حادثه در تالار مانگه شو در شهر سقز روی داد و در اولین تماس نیروهای پلیس و افراد یکی از اکیپ های آتش نشانی که نزدیک محل حادثه بود به آنجا اعزام شد.

چیا صالحی بابامیری ادامه داد: در مدت زمان کمتر از دو دقیقه نخستین اکیپ آتش نشانی سقز در محل حضور پیدا کرد و در ادامه نیز اکیپ های دیگر آتش نشانی به محل حادثه نیز اعزام شدند.

وی اعلام کرد: متاسفانه ازدحام شدید جمعیت و همچنین حضور ماشین های مختلف باعث شد تا فرایند امدادرسانی با مشکل روبرو گردد و به همین دلیل کوشش های جدی در این راستا صورت گرفت و امدادرسانی انجام شد.

شهردار سقز با اشاره به دلیل اصلی وقوع این حادثه، گفت: آتش دریافت شیلنگ کپسول گاز مایع باعث ترس افراد شده و متاسفانه تمامی حاضران در تالار نیز به سمت درب خروجی هجوم می آورند.

وی اضافه کرد: هجوم افراد به دلیل ترس از آتش سوزی بیشتر، باعث می گردد تا افراد زیر دست و پا مانده و متاسفانه در نهایت 11 نفر کشته و بیش از 40 نفر زخمی می شوند.

یکی از افراد حاضر در این تالار عروسی به خبرنگار مهر گفت: ساعت حدود 21:30 دقیقه بود که افراد حاضر در تالار عروسی مانگه شو برای صرف شام به طبقه دوم راهنمایی شدند.

این شهفرایند سقزی ادامه داد: یک لحظه متوجه شدیم که دود زیادی از طبقه اول تالار بلند شد و عده ای با داد و فریاد به سمت درب خروجی تالار هجوم بردند.

وی گفت: من به همراه اعضای خانواده هم که نزدیک درب خروجی بودیم سریع از درب تالار خارج شدیم و متاسفانه در عرض چند ثانیه هجوم مردم به درب خروجی خیلی زیاد شد.

هجوم مردم به سمت درب خروجی تالار

این شاهد عینی ماجرا اعلام کرد: همزمان با خروج مردم درب خروجی تالار که اتفاقا خیلی هم کوچک بود، عده ای دیگر با استفاده از جایگاه و دیگر وسایل در دسترس شیشه های پنجره ها را شکسته و از درب خارج شدند.

یکی دیگر از شاهدان عینی نیز به خبرنگار مهر، گفت: در محل آبدارخانه یا اتاقی که چای در آن درست می شد متاسفانه یکی از شیلنگ های متصل به کپسول گاز مایع جدا شد.

وی ادامه داد: به محض جدا شدن شیلنگ، متصدی کار تمام سعی خود را به کار گرفت تا با خم کردن شیلگ مانع خروج گاز از آن گردد ولی متاسفانه کوشش های وی چاره ساز نبود و شیلنگ آتش گرفت.

این شهفرایند سقزی اعلام کرد: به محض اینکه شیلنگ آتش گرفت دود زیادی تشکیل شد و مردم نیز در طبقه دوم متوجه ماجرا شده و به سمت درب خروجی هجوم آوردند که ازدحام جمعیت در درب خروجی به بالاترین حد ممکن رسید.

وی گفت: حضور مردم باعث شد تا افراد مسن و همچنین بچه ها زیر دست و پا مانده و شماری از افراد کشته شوند و عده ای نیز با شکستن شیشه پنجره های تالار خود را از مهلکه نجات دادند.

آتش دریافت شیلنگ متصل به کپسول گاز مایع

این شاهد عینی حادثه یادآور شد: هیچ فردی حتی خود متصدی درست کردن چای هم دچار آتش سوزی نشد ولی قطع شدن برق و تاریک شدن تالار و وجود دود زیاد مردم را سراسیمه کرد و متاسفانه این حادثه روی داد.

یکی دیگر از شاهدان عینی این حادثه ضمن اشاره به جزئیاتی دیگر، به خبرنگار مهر گفت: وقتی که دود زیاد تشکیل شد، متاسفانه همزمان هم برق تالار قطع شد و به همین دلیل مردم ازدحام زیادی را مقابل درب خروجی ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه اگر مردم با آرامش از درب تالار خارج می شدند، هیچ کسی آسیبی نمی دید، اضافه کرد: من خیلی کوشش کردم تا یک کپسول آتش نشانی برای مهار آتش پیدا کنم که متاسفانه نتیجه نداد.

وی عنوان نمود: ساعت 21:39 دقیقه وقتی که همراه خانواده ام از درب تالار خارج شدم با آتش نشانی تماس گرفتم و متاسفانه بعد از حضور نیروهای امدادی به دلیل ازدحام جمعیت حتی یاری کردن به افراد زخمی نیز با مشکل روبرو شده بود.

این شاهد عینی گفت: به محض اینکه خبر پخش شد متاسفانه جمعیت زیادی از سقز به سمت تالار هجوم آورده و افراد همه دنبال اعضای خانواده خود بودند که فضای بسیار دلخراشی شکل گرفته بود.

بر اساس آنچه که شاهدان عینی از وقوع حادثه در سقز اعلام می نمایند، متاسفانه یک سهل انگاری ساده باعث مرگ 11 نفر و زخمی شدن 42 نفر شد و یک عروسی را به عزا تبدیل کرد.

انجام مسائل و موارد ایمنی از سوی مکان های عمومی یکی از احتیاجهای لازم و لازم است و در حالی که قبل از این نیز در کردستان و دیگر نقاط کشور از این دست حواث روی داده بود، ولی هیچ گاه مسائل و موارد ایمنی جدی گرفته نمی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 2 بهمن 1398 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 614

به "روایت شاهدان عینی از حادثه تالار مانگه شو ، سقز در شوک و ماتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت شاهدان عینی از حادثه تالار مانگه شو ، سقز در شوک و ماتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید