ساخت دستگاهی برای تشخیص مصرف ماریجوانا

به گزارش مجله شرقیا، محققان آمریکایی دستگاهی ساخته اند که علاوه بر تشخیص مصرف ماریجوانا، میزان مصرف این ماده را نیز شناسایی می نماید.

ساخت دستگاهی برای تشخیص مصرف ماریجوانا

به گزارش مجله شرقیا و به نقل از دیلی میل، اصولا آزمایش مصرف الکل کار بسیار ساده ای است و با استفاده از تنفس فرد می توان به مصرف و یا عدم مصرف الکل فرد پی برد.

ولی تایید مصرف ماده مخدر ماریجوانا کار پیچیده ای است. به همین دلیل دانشمندان دستگاهی ساخته اند که این پیچیدگی را رفع می نماید.

محققان دانشگاه پیتسبرگ (Pittsburgh) آمریکا دستگاهی تنفسی ساخته اند که می تواند میزان تتراهیدروکانابینول(THC) را اندازه گیری کند. این ماده شیمیایی ترکیب غالب روانگردان در ماریجوانا است.

در حال حاضر، آزمایش مصرف این ماده مخدر با استفاده از تست خون و ادرار انجام می گردد. ولی این آزمایش در خصوص اینکه فرد اخیرا تحت تاثیر این ماده مخدر بوده یا خیر، چیزی معین نمی نماید.

ولی دستگاهی که محققان آمریکایی ساخته اند، از نانولوله های کربنی استفاده می نماید که به مولکول های تتراهیدروکانابینول می چسبند.

هدف استفاده از نانولوله های کربنی معین ترکیبات این ماده مخدر با دقتی بسیار بالاست.

سین هوانگ محقق ارشد پروژه اظهار کرد: نانولوله های کربنی نیمه هادی که ما در این دستکاه استفاده کردیم، تا چند سال پیش در دسترس نبودند.

وی ادامه داد: ما از یادگیری ماشین استفاده کردیم تا به دستگاه بیاموزیم که وجود ماده تتراهیدروکانابینول را شناسایی کند.

این تشخیص در حالی انجام می گردد که اگر فرد مواد دیگری مانند الکل هم مصرف نموده باشد، باز دستگاه بتواند مصرف ماریجوانا را معین کند.

تیم تحقیقاتی پروژه معتقدند که روش آن ها بهترین راه برای تشخیص وجود تتراهیدروکانابینول محسوب می گردد.

آزمایش نمونه اولیه این دستگاه نشان می دهد که می تواند وجود تتراهیدروکانابینول را از موادی چون دی اکسید کربن، آب، اتانول، متانول و استون را متمایز کند.

محققان پروژه اظهار کردند، شاید این دستگاه هنوز سیستم کاملی نداشته نباشد، ولی گامی رو به جلو است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 356

به "ساخت دستگاهی برای تشخیص مصرف ماریجوانا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاهی برای تشخیص مصرف ماریجوانا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید