شوک دوباره به قیمت مرغ در بازار، مرغداران خواستار توجه مسئولان

به گزارش مجله شرقیا، مرغ به عنوان یکی از مهمترین اجزای سبد غذایی خانوار های ایرانی این روز ها در بازار شهرکرد کمتر یافت می شود.

شوک دوباره به قیمت مرغ در بازار، مرغداران خواستار توجه مسئولان

به گزارش از ، مرغ یکی از اجزای اصلی سبد غذایی بخش قابل توجهی از خانوار های ایرانی است، اما دو سه روزی است که مرغ گرم در در بازار شهرکرد یافت نمی شود؛ پیگیری خبرنگار تسنیم حکایت از اعتراض کشتارگاه های دامی به علت بالابردن قیمت مرغ را دارد و احتمال اینکه قیمت مرغ امروز افزایش یابد، زیاد است.

تولید 15 میلیون قطعه مرغ در چهارمحال و بختیاری

مرغ مازاد تولیدی در مرغداری های این استان خریداری شود

خرید تضمینی گوشت مرغ در چهارمحال و بختیاری

یکی از فروشندگان حوالی میدان انقلاب شهرکرد گفت: دو روز است که مرغ گرم برایمان نیامده است. در دو روز گذشته تنها یک کشتارگاه مرغ کشته است و تعداد کمی به هر مغازه داده و امروز هم خبری از مرغ گرم در بازار نیست.

این فروشنده مرغ با بیان اینکه تا دو روز قبل تعداد همیشگی مرغ را دریافت کردیم، اضافه کرد: اما متأسفانه دیروز کشتاری صورت نگرفته و مرغ گرم در بازار یافت نشد.

نجفی مرغ فروش دیگر شهرکردی اضافه کرد: قیمت مرغ برای مرغداران و کشتارگاه ها صرف نمی کند به همین علت دیروز کشتاری صورت نگرفت؛ دو روز گذشته تنها دولت مرغ کشته است و به هر مغازه 100 کیلو مرغ داده اند که همه به فروش رفته است.

او گفت: من یک فروشنده هستم و بود و نبود مرغ برایم فرقی ندارد لذا مرغداران و کشتارگاه ها باید به دلیل نبود مرغ گرم اعتراض کنند تا رسیدگی شود. البته این فرایند هر ساله کشتارگاه ها شده است که در این فصل چند روزی اعتصاب می کنند تا قیمت مرغ را افزایش دهند و هیچ کدام از مسئولان به این امر توجهی نمی کنند و بعد از چند روز قیمت مرغ چند هزار تومانی افزایش می یابد.

عبدالله باقری، رئیس اتحادیه مرغ و ماهی شهرستان شهرکرد با بیان اینکه در این فصل جوجه ریزی کم شده است، اما علت این اعتصاب کمبود مرغ نیست، اضافه کرد: مرغ در مرغداری ها به اندازه کافی وجود دارد و ذبح نشدن مرغ به علت کمبود آن نیست.

او گفت: در حال حاضر مرغ زنده در مرغداری ها به قیمت 11 هزار و 500 تومان به فروش می رسد و تعزیرات و جهاد کشاورزی به عنوان متولیان امر، قیمت مرغ گرم را 12 هزار و 900 تومان اعلام کرده اند که این قیمت معمول نیست.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی شهرستان شهرکرد ادامه داد: قیمت تمام شده هر مرغ با در نظر دریافت افت و تلفات آن برای مرغدار 14 هزار و 500 می شود و قطعاً مرغدار نیز سهمی برای خود می خواهد که با در نظر دریافت این سهم قیمت مرغ گرم در بازار باید 15 تا 16 هزار تومان باشد. این فرایند قیمت گذاری تنها در چهارمحال و بختیاری نیست بلکه در استان اصفهان نیز همین فرایند اجرا می شود.

او با اشاره به اینکه در دو شب گذشته به علت هماهنگ نبودن قیمت ها کشتاری صورت نگرفت اضافه کرد: تعزیرات و جهادکشاورزی متولیان این امر هستند که برای حل این مشکل باید برنامه ریزی کرده و هزینه حمل بار، کشتار و افت قیمت مرغ را نیز بررسی کنند.

باقری با بیان اینکه موج به وجود آمده به مرور ثابت می شود، گفت: اگر کشتار مرغ روزانه صورت گیرد و مرغ منجمد نیز به اندازه کافی در بازار موجود باشد قیمت مرغ در بازار ثابت می شود.

او تأکید کرد: بیشتر مغازه دار ها مستأجر هستند که با این قیمت اجاره ماهانه آن ها نیز تأمین نمی شود و اگر این روال پیش برود ورشکست می شوند.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی شهرستان شهرکرد هم گفت: مقدار کشتار روزانه مرغ به میزان مصرف بستگی دارد که در این اوضاع با شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف رستوران ها مصرف نیز کاهش یافته است و آمار دقیقی از میزان کشتار در دسترس نیست.

سام مردانی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: قیمت مرغ گرم تازه به قیمت مصوب سال گذشته رسیده است که البته این قیمت امروز در استان های سطح کشور از جمله اصفهان و تهران افزایش پیدا کرده است.

او گفت: قیمت مرغ به صورت منطقه ای تامین می شود یعنی قیمت در هر چند استان به صورت همزمان و یکسان انتخاب می شوند.

مردانی با بیان اینکه نوسانات در بازار مرغ دیده می شود، اما قیمت به 15 یا 16 هزار تومان نخواهد رسید، اضافه کرد: دوم تیرماه جلسه ستاد تنظیم بازار کشور برگزار می شود و نرخ قیمت مرغ در آن معین می شود و همین قیمت مبنای کار قرار خواهد گرفت.

منبع: تسنیم

ن

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1109

به "شوک دوباره به قیمت مرغ در بازار، مرغداران خواستار توجه مسئولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوک دوباره به قیمت مرغ در بازار، مرغداران خواستار توجه مسئولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید