غذاهای فوق فرآوری شده اعتیادآورند

به گزارش مجله شرقیا، نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که غذاهای فوق فرآوری شده خاصیت اعتیادآور داشته و افراد را به سمت پرخوری و افزایش وزن سوق می دهد.

غذاهای فوق فرآوری شده اعتیادآورند

مطالعات پیشین نشان داده بود که مصرف غذاهای فوق فرآوری شده خطر بروز سرطان، بیماری قلبی و مرگ زودرس را افزایش می دهد اما این مطالعات تجربی تنها یک رابطه متقابل را نشان می داد و درنتیجه دانشمندان نمی توانستند چاقی و بیماری را به طور مستقیم به استفاده از غذاهای فرآوری شده نسبت دهند.

پژوهش جدید مؤسسه ملی سلامت آمریکا نشان داد افرادی که از غذاهای فوق فرآوری در رژیم غذایی خود استفاده می نمایند، در یک بازه دو هفته ای به طور میانگین 508 کیلوکالری بیشتر مصرف نموده و 2 پوند (حدود 900 گرم) وزن اضافه می نمایند. این در حالی است که آن دسته از افراد مورد مطالعه که غذاهای غیر فرآوری شده مصرف می کردند، 2 پوند از دست دادند. این امر کارشناسان را بر آن داشت تا احتمال اعتیادآور بودن فرآورده های غذایی فوق فرآوری شده را مورد آنالیز قرار دهند.

کوین هال از موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی مؤسسه ملی سلامت آمریکا و مؤلف ارشد این تحقیق می گوید: از یافته های این مطالعه غافلگیر شدم چون فکر می کردم که اگر شکر، چربی، کربوهیدرات، پروتئین و سدیم موجود در این دو نوع رژیم غذایی را با هم مقایسه کنیم، چیز خاصی در خصوص غذاهای فوق فرآوری شده وجود ندارد که باعث گردد افراد بیشتر بخورند اما نتایج مطالعات ما نشان داد که در واقع افرادی که رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای فوق فرآوری شده دارند کالری بیشتری مصرف می نمایند و این باعث می گردد به وزن و چربی بدن آن ها اضافه گردد.

در راستای انجام این پژوهش، 20 داوطلب سالم برای یک ماه در واحد پژوهش بالینی متابولیک مؤسسه سلامت آمریکا پذیرفته و به دو گروه تقسیم شدند. یکی از گروه ها تحت رژیم غذایی فوق فرآوری شده (نان سفید، محصولات کنسروی، چاشنی هایی چون انواع سس ها و غیره) قرار گرفته و گروه دیگر غذاهای غیر فرآوری شده مصرف کردند. بعد از گذشت دو هفته افراد گروه های خود را عوض کردند.

محققان مراقب بودند تا هر دو گروه فارغ از فرآوری شده بودن یا نبودن مواد غذایی مصرفی خود، مواد مغذی تقریباً برابری دریافت نمایند و به این ترتیب برای جبران کمبود فیبر دریافتی در رژیم غذایی فرآوری شده، به داوطلبان این گروه نوشیدنی های غنی شده با فیبر مثل آبمیوه و لیموناد داده شد.

گروهی که ابتدا از رژیم غذاهای فرآوری شده آغاز نموده بودند، در دو هفته اول روزانه 508 کیلوکالری بیشتر دریافت نموده و 2 پوند وزن اضافه کردند اما پس از خاتمه این دوره و تغییر رژیم غذایی خود، وزن اضافه شده را از دست دادند.

به باور محققان، آن دسته از داوطلبانی که از رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای تولید شده تبعیت می کردند، چون سریع تر از گروه دیگر غذا می خورند، کالری بیشتری دریافت می نمایند.

هال می گوید: احتمالاً رنگ و بوی این خوراکی ها باعث می گردد تا افراد سریع تر آن ها را بخورند. وقتی خیلی سریع غذا می خورید، به سیستم گوارشی خود زمان لازم برای فرستادن سیگنال سیری به مغز را نمی دهید. وقتی چنین چیزی روی دهد، پرخوری محتمل می گردد.

علاوه بر این، غذاهای فرآوری شده کالری بیشتری دارند به این معنا که انرژی حاصل از مصرف مقدار کمتری از این مواد غذایی با انرژی حاصل از مقادیر بیشتری از غذاهای غیر فرآوری شده برابری می نماید.

جزئیات این پژوهش در مجله Cell Metabolism منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 217

به "غذاهای فوق فرآوری شده اعتیادآورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای فوق فرآوری شده اعتیادآورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید