فاکتور های غیر رسمی موجب افزایش قیمت کاغذ شده است

به گزارش مجله شرقیا، نماینده مصرف کنندگان کاغذ تشکل های استان های کشور به جز تهران گفت: قیمت کاغذ از ماه گذشته تا به حال حدود 30 درصد کاهش داشته است، اما این کاهش نسبت به سرعت افزایش قیمت آن طی 2 سال اخیر اصلا قابل توجه نیست.

فاکتور های غیر رسمی موجب افزایش قیمت کاغذ شده است

یه گزارش گروه رسانه های مجله شرقیا، غلامرضا شجاع نماینده مصرف کنندگان کاغذ تشکل های استان های کشور به جز تهران در گفت وگو با میزان، پیرامون قیمت کاغذ در بازار گفت: درحال حاضر قیمت کاغذ در بازار حدود 360 هزار تومان در هر بند محاسبه می گردد اما اگر با فاکتور غیر رسمی همراه باشد قیمت کاغذ افزایش پیدا می نماید و به حدود 385 هزار تومان در هر بند می رسد، این در حالی است که قیمت کاغذ تا ماه گذشته حدود 500 هزار تومان بود.

وی به همین دلیل ادامه داد: تغییر قیمت کاغذ از 360 هزار تومان به 385 هزار تومان در هر بند به دلیل فرار مالیاتی است، زیرا بعضی از خریداران کاغذ حاضر به پذیرش فاکتور های رسمی نیستند لذا هر بند کاغذ را 25 هزار تومان گرانتر می خرند که البته این افزایش از جیب مصرف کنندگان نهای هزینه خواهد می گردد.

شجاع به کاهش 30 درصدی قیمت کاغذ اشاره و تاکید نمود: قیمت کاغذ از ماه گذشته تا به حال حدود 30 درصد کاهش داشته است، اما این کاهش نسبت به سرعت افزایش قیمت آن طی 2 سال اخیر اصلا قابل توجه نیست.

وی پیرامون اظهارات بعضی ناشران مبنی بر اینکه کاهش 15 درصدی قیمت کاغذ تاثیری بر قیمت کتب نداشته است، اعلام کرد: کاغذ، 33 درصد قیمت هر کتاب را به خود اختصاص می دهد با این شرح نمی توان گفت که کاهش قیمت کاغذ هیچ تاثیری را بر روی قیمت کتاب نخواهد داشت، اما از آنجا که قیمت کاغذ طی ماه های اخیر بشدت بالا رفته کاهش پانزده تا 30 درصدی آن نمی تواند شرایط مطلوبی را برای فراوری کتاب با خود به همراه داشته باشد.

شجاع اشاره ای به شرایط سخت انتشار کتاب در امسال داشت و توضیح داد: انتشاراتی ها روز های بسیار سختی را می گذرانند و به سختی روی پای خود ایستاده اند تعدادی از این انتشاراتی ها شغل دومی را در کنار انتشارات خود در نظر گرفته اند زیرا با 20 یا 30 عنوان کتاب در سال نمی توان معیشت خانواده را تامین کرد.

وی به کاهش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه امروز به عنوان یک معضل اشاره و ابراز کرد: عدم استقبال مردم از کتاب و کتابخوانی یک معضل است که بیشترین صدمه را متوجه ناشران نموده است همین امر علاوه بر تاثیرات فرهنگی در بعد کسب و کار برای ناشران و چاپخانه نیز مسائل فراوانی را در برداشته است.

شجاع کاهش مطالعه کتاب های غیر درسی را فاجعه فرهنگی خواند و اظهار کرد: متاسفانه شرایط به شیوه ای تغییر نموده که مطالعه کتاب های غیر درسی خصوصا دربین نسل جوان کاهش یافته و این قشر تنها به مطالعه کتاب های درسی می پردازند در عین حال تعداد کسانی که علاقه به مطالعه دارند در جامعه کاهش چشم گیری داشته که می توان آن را فاجعه فرهنگی تعبیر کرد.

وی فراوری بعضی از انواع کاغذ مانند کاغذ تیشو و کاغذ کرافت را در داخل کشور مطلوب دانست و تاکید نمود: فراوری بعضی از انواع کاغذ مانند کاغذ تیشو و کاغذ کرافت را در داخل کشور و حتی در حد صادرات اقدامی ارزشمند است اما کاغذ چاپ و تحریر به علت وجود تکنولوژی خاص آن در داخل کشور فراوری نمی گردد لذا واردات در قالب قوانین و برنامه های نظارتی همیشه باید مد نظر دولتمردان باشد.

شجاع لزوم نظارت بر توزیع کاغذ در بخش مطبوعات و انتشاراتی ها را مورد آنالیز قرار داد و اظهار داشت: تامین کاغذ مطبوعات با یاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مطبوعات در دستور کار دولت قرار داشت و عملیاتی شد اما نظارت یکی از مقوله های مهمی است که وزارت ارشاد نباید نسبت به آن کوتاهی کند لذا کج روی هایی از سوی بعضی افراد در این شرایط فراهم شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 517

به "فاکتور های غیر رسمی موجب افزایش قیمت کاغذ شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاکتور های غیر رسمی موجب افزایش قیمت کاغذ شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید