مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اروپا باید بیشتر با زبان قدرت سخن بگوید

به گزارش مجله شرقیا، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نوشته ای خطاب به شرکت کنندگان در نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل خواهان یک سیاست خارجی قدرتمندانه تر و تهاجمی تر از طرف اروپا شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اروپا باید بیشتر با زبان قدرت سخن بگوید

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه آلمانی اوزنابروکر سایتونگ، جوزپ بورل مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک موضع گیری تاکید نمود که اتحادیه روپا باید تصمیم بگیرد که در آینده می خواهد چه نقشی را در سیاست دنیای ایفا نماید و خواهان یک سیاست اروپایی آگاهانه تر و تهاجمی تر شده و گفت: ما باید بیشتر با زبان قدرت سخن بگوییم نه برای اینکه تسخیر کنیم بلکه برای اینکه سهمی را برای ایجاد یک دنیای صلح آمیز تر و مرفه تر و عادلانه تر داشته باشیم.

وی در آستانه برگزاری ملاقات وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در نوشته ای به شرکت نمایندگان این نشست تاکید نمود که در حال حاضر دنیا در حال تجربه حیات مجدد رقابت های ژئواستراتژیک است که در آن به ویژه کشورهای چین، روسیه و آمریکا در یک بازی قدرتی بزرگ با یکدیگر روبرو هستند.

در این نوشته آمده است که اتحادیه اروپا حالا در برابر این انتخاب واقع شده است که آیا می خواهد بازیگر و یا زمین بازی باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این موضع گیری خود نوشت که اتحادیه اروپا به درستی ادعا می نماید که قدرت نرم نمونه است. با این حال حتی اخیرا ائتلاف ها کوشش می نمایند تا قدرت نرم خود را به قدرت سخت تبدیل نمایند. تجارت، تکنولوژی، پول و داده ها به عنوان سلاح مورد استفاده قرار می گیرند. این بازی نباید انجام گردد و نه اینکه باید از آن غافل شویم. از این رو ما نباید تنها بتوانیم واکنش نشان دهیم بلکه در صورت لزوم وارد عمل شده و مخالفت کنیم.

وی به عنوان یک پیش شرط مهم برای این منظور به مسئله همکاری و حفظ انسجام در اتحادیه اروپا اشاره نموده و گفت: متاسفانه دیگران می توانند برای جدایی و تضعیف ما کوشش نمایند. ما برای اینکه پیروز باشیم باید برای انسجام داخلی کوشش نموده و در خارج هم برای پیروزیت کوشش کنیم. به تنهایی هیچ اتحادیه اروپایی در پیش گرفته نخواهد شد.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا امروز برای اولین بار به ریاست جوزپ بورل که در اوایل دسامبر این سمت را از فدریکا موگینی تحویل گرفت با هم ملاقات خواهند کرد. هایکو ماس هم در این ملاقات حضور خواهد داشت.

موضوعاتی که در این نشست به آن پرداخته خواهد شد آماده سازی ها برای یک استراتژی جامع در برابر آفریقا و برنامه ریزی برای یک مکانیسم کارآمدتر برای مجازات نقض حقوق بشر است.

علاوه بر این آخرین تحولات در هنگ کنگ و لیبی، تنش ها با ترکیه، و همچنین کوشش برای نجات توافق هسته ای با ایران از دیگر موضوعاتی است که در این نشست به آن پرداخته خواهد شد. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم در این نشست شرکت خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 594

به "مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اروپا باید بیشتر با زبان قدرت سخن بگوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اروپا باید بیشتر با زبان قدرت سخن بگوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید