مستند فرانسوی از آینده تباه عربستان در سایه رژیم حاکم بر آن

به گزارش مجله شرقیا، یک کارگردان فرانسوی٬ یک فیلم مستند 75 دقیقه ای از آینده ویران و تباه عربستان در سایه رژیم حاکم بر آن ساخته است.

مستند فرانسوی از آینده تباه عربستان در سایه رژیم حاکم بر آن

به گزارش گروه بین الملل مجله شرقیا به نقل از شبکه الجزیره آنتوآن فیتکین کارگردان معروف فرانسوی پس از مصاحبه با چندنفر از کارشناسان و کسانی که با امور عربستان آشنایی دارند٬ یک فیلم مستند تحت عنوان محمدبن سلمان شاهزاده عربستان سعودی ساخته که ابتدای آن با یک مونولوگ خیالی از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شروع می گردد. ابتدای فیلم به این شکل شروع می گردد:

من محمد بن سلمان 34 ساله٬ ولیعهد عربستان٬ متهم به ترور یک روزنامه نگار و ربودن یک رهبر خارجی بوده و یک جنگ ویرانگر در یمن به راه نداخته و همه مخالفان خود را سرکوب می کنم.

در ادامه فیلم به نقل خیالی از بن سلمان گفته می گردد: کشور من دارای ذخایر عظیم نفتی بوده و من مشتری اصلی سلاح های غربی هستم.

در این فیلم مستند 75 دقیقه ای کوشش شده تا در ابتدا دلایل نفوذ محمد بن سلمان با وجود سن کم در رژیم حاکم بر عربستان و روش غیر معمولی که وی با آن به سِمت ولیعهدی عربستان رسید را توضیح دهد.

از جمله مستندات این فیلم اظهارات سفیر ایالات متحده در عربستان است که وی پس از دیدارهایی که با بن سلمان داشته صراحتا اعلام نموده که عربستان قطعا با یک فاجعه و ویرانی بزرگ روبرو است.

به همین دلیل روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت که سیا طی گزارشی درباره تهدیداتی که در مقابل رژیم کنونی حاکم بر عربستان واقع شده است هشدار داده است.

این فیلم همچنین به پرونده های منطقه ای رژیم عربستان از جمله محاصره قطر و جنگ یمن پرداخته که بن سلمان کوشش دارد از این طریق٬ خود را به عنوان یک فرمانده سیاسی و نظامی در سطح منطقه و دنیا معرفی کند. بر اساس این فیلم همچنین همه صداهای داخل نظام عربستان که به سیاست نظام این کشور معترض بوده و معتقدند که شخص بن سلمان چنین پتانسیلی را ندارد٬ خفه می شوند.

شان هاریس نویسنده روزنامه واشنگتن پست بوده که معتقد است حکومت عربستان با ولیعهدی محمد بن سلمان٬ از خلال اعلام پروژه ها و اصلاحات بی سابقه و عجیب مالی و فرهنگی و اجتماعی با هدف سرپوش گذاشتن بر دستگیری های خودسرانه و سرکوب هایش٬ به دنبال فریب افکار عمومی است.

به همین دلیل مضاوی الرشید مخالف نظام سعودی و از جمله دانشگاهیان دانشگاه لندن معتقد است که رژیم عربستان با دریافت چراغ سبز از غرب انواع جنایات را در سطح داخلی و خارجی مرتکب می گردد؛ این کشور با خرید تسلیحات غربی در واقع به این کشورها حق السکوت می دهد و این امر در سکوت غرب در جریان ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار مخالف سعودی و حبس سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان و سرکوب ده ها حقوقدان و فعال در عربستان٬ خود را نشان می دهد.

این فیلم مستند فرانسوی در انتها نتیجه گیری می نماید که کشورهای غربی چشم خود را به روی همه جنایت های حکومت عربستان و به ویژه از زمان ولیعهدی محمد بن سلمان بسته اند؛ چرا که عربستان در مقابل این سکوت٬ منافع مالی آنها را تامین می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 804

به "مستند فرانسوی از آینده تباه عربستان در سایه رژیم حاکم بر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستند فرانسوی از آینده تباه عربستان در سایه رژیم حاکم بر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید