مسائل و چالش های نویسندگی در ایران

به گزارش مجله شرقیا، سیدمیثم موسویان که به عنوان یکی از برگزیدگان بخش آتیه داستان ایرانیان در جایزه جلال معرفی گردید می گوید: یکی از مسائل نویسنده ها این است که نمی توانند به عنوان یک شغل حرفه ای روی کارشان حساب نمایند و این خیلی صدمه می زند.

مسائل و چالش های نویسندگی در ایران

این نویسنده برگزیده در بخش ویژه یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی، در گفت وگو با مجله شرقیا اظهار کرد: در مراسم اختتامیه در سالن نشسته بودیم؛ مجری برنامه سوال کرد که مهم ترین مشکل نویسندگان در حال حاضر چیست، یکی از نویسندگان معروف که در کنار من نشسته بود گفت پول. این یکی از مسائلی است که نویسندگان با آن دست وپنجه نرم می نمایند و صدمه های زیادی دارد. نویسنده مجبور می شود تا پل های مختلفی را برای پول نشانه برود و مثلا برای جشنواره ها بنویسد. برای همین من فکر می کنم اصلا در بحث چاپ کتاب ما با دیگر کشورها قابل مقایسه نیستیم.

موسویان سپس درباره دیگر مسائل و چالش هایی که در حال حاضر در پیش روی نویسندگان وجود دارد، بیان نمود: مهم ترین مسئله ای که یک نویسنده با آن دست وپنجه نرم می نماید بیش از نوشتن اثر، چاپ آن است. خصوصا برای کسانی که نوقلم هستند، چاپ کتاب یک مصیبت است. آن ها حتما باید کانال ها یا به تعبیر برخی نویسندگان بزرگ مافیایی را داشته باشند. نشرها هم در برابر محتوای کتاب سلیقه ای عمل می نمایند، چون تفکری دوقطبی در بین ناشران به وجود آمده و نویسنده از هر طرف که بخواهد بنویسد باید خودش را کانالیزه و ذهنش را مدیریت کند؛ چه قطب به ظاهر انقلابی و چه قطب دیگر. هرچند که از یک طرف هم اگر کسی بخواهد با اعتقادش بنویسد برچسب زدن هایی وجود دارد.

او همچنین در پاسخ به این سوال که از نظر خودش چه ویژگی ای در آثارش منجر به انتخاب شدنش توسط مخاطبان شده است گفت: از آن جایی که با دیگر دوستان هم آشنا هستم، مزیتی نمی بینم که باعث شده باشد من را انتخاب نمایند. همان طور که اختلاف آرا هم در میان نامزدها خیلی کم بود. اما یک بخش از کار به شخصیت خود نویسنده و ارتباطات بیرونی با دیگران برمی شود که همه این ها حتی در میزان فروش کتاب های یک نویسنده هم تاثیرگذار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 115

به "مسائل و چالش های نویسندگی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل و چالش های نویسندگی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید