مصرف برق از 64000 مگاوات گذشت و رکوردی بی سابقه زد!

به گزارش مجله شرقیا، خبرنگاران- مصرف برق همچنان به رشد خود ادامه می دهد به طوری که با گذشتن از مرز 64 هزار مگاوات، رکورد بی سابقه ای را از خود بر جای گذاشت.

مصرف برق از 64000 مگاوات گذشت و رکوردی بی سابقه زد!

فرایند افزایشی مصرف برق با وجود همه توصیه ها برای رعایت مدیریت مصرف و هم تداوم برخوردهای جدی با استخراج کنندگان رمز ارز که به صورت غیرمجاز از برق استفاده می کنند همچنان ادامه دارد و هر روز رکورد جدیدی ثبت می شود.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، براین اساس، شرکت مدیریت شبکه برق ایران اندازه مصرف برق روز گذشته کل کشور را منتشر کرد که براساس آن مصرف برق درساعت 12 و 54 دقیقه به 64 هزار و 46 مگاوات رسید.

این اندازه مصرف درحالی است که در مدت مشابه پارسال 54 هزار و 225 مگاوات برق استفاده شده بوده که رشد 9 هزار و 821 مگاواتی را نشان می دهد.

اندازه مصرف برق در بخش صنایع کشور در عین حال کاهش یافته و به رقم سه هزار و 804 مگاوات رسید.

فرایند افزایشی مصرف برق این بار در ساعت های عصرگاهی هم تداوم یافت به گونه ای که در ساعت 21 و 15 دقیقه به رقم بی سابقه 60 هزار 841 مگاوات رسیدو این درحالی است که در مدت مشابه پارسال اندازه مصرف در این ساعت 54 هزار و 275 مگاوات بوده است.

البته تلاش برای استخراج غیرقانونی رمزارزها همچنان سایه خود را بر فرایند مصرف برق انداخته است؛ مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) می گوید: تا به امروز و از ابتدای طرح برخورد با استخراج کنندگان غیرمجاز رمز ارز، بیش از 190 هزار دستگاه غیرمجاز کشف و جمع آوری شده است.

این فرایند و هم استفاده مداوم از وسایل سرمایشی در این روزهای بسیار گرم، ایام سختی را پیش روی صنعت برق قرار داده که می تواند در صورت تداوم منجر به اعمال خاموشی های برنامه ریزی شده شود.

پنجم تیرماه، سخنگوی صنعت برق گفت: این هفته شاید گرمترین هفته سال باشد و دما در بیشتر نقاط به عددهای خیلی بالا خواهد رسید به گونه ای ممکن است 51 تا 52 درجه در خوزستان احساس شود و در نوار شمالی کشور هم دما افزایش خواهد یافت.

به گفته رجبی مشهدی، این اندازه مصرف منجر به این می شود که در اندازه تامین نیروگاه ها که اکنون حدود 54 هزار مگاوات است تا اندازه مصرف 62 هزار مگاوات، شکاف قابل ملاحظه ای رخ دهد و برای جبران این کمبود باید اقدام های مدیریت مصرف اجرایی شود.

سخنگوی صنعت با تاکید بر قطع برق دستگاه های اجرایی که همکاری با صنعت برق نکنند، ادامه داد: بخش صنعت و کشاورزی گرچه همکاری خوبی دارند اما اختلاف زیاد بین تولید و مصرف باید با مدیریت بیشتر صنعت و کشاورزی صورت گیرد و در بخش خانگی هم باید رعایت بیشتری انجام شود.

رجبی مشهدی گفت: اگر همکاری خوبی صورت گیرد جدول های خاموشی اجرا نمی شود، اما اگر سقف مصرف که برای اندازه مصرف هر استان مشخص شده رعایت نشده و از این اندازه بیشتر شود، ناچار به خاموشی خواهیم بود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 12 مرداد 1400 بروزرسانی: 12 مرداد 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1755

به "مصرف برق از 64000 مگاوات گذشت و رکوردی بی سابقه زد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف برق از 64000 مگاوات گذشت و رکوردی بی سابقه زد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید