ناصرالدین شاه چگونه سلبریتی شد؟!

به گزارش مجله شرقیا، دوران سلطنت ناصرالدین شاه، از نظر محتوای تاریخی و فراوری کتاب هایی درباره اتفاقات روی داده در آن، یک دوره بسیار خاص و مهم است. در واقع، رونق سنت گزارش نویسی یا سفرنامه نویسی، در ایران، طی دوران سلطنت او به اوج خود رسید.

ناصرالدین شاه چگونه سلبریتی شد؟!

جواد نوائیان رودسری| در بین شاهان دوره قاجار، ناصرالدین شاه شناخته شده ترین آن هاست؛ آن قدر که در دوره های بعد، دستمایه نگارش مقالات، داستان ها و پژوهش های بی شمار شد و چنان اثر خود را بر زندگی روزمره مردم گذاشت که حتی امروزه، عکس او را می گردد روی قلیان های قدیمی و استکان و نعلبکی های عتیقه مادربزرگ ها دید.

انگار قبله عالم با ادوار تاریخی بعد از خودش، پیوندی پایدار پیدا نموده است. این روزها، خیلی از کارگردان های سینما و تلویزیون به سراغ ناصرالدین شاه می فرایند تا با نقل قصه ای واقعی یا خیالی از دوران او، مخاطب جذب نمایند.

شاه قاجار حالا دیگر یک سلبریتی تمام عیار است؛ حسن فتحی، با سریال خانگی جیران، بهرام رادان را به کسوت قبله عالم درآورده، حسن معجونی هم لباس ناصرالدین شاه را پوشیده است تا در آهوی من مارال، سریالی از مهرداد غفارزاده بازی کند و حامد کمیلی، ایفای نقش چهارمین شاه قاجار را در قالب یک اثر طنز به نام قبله عالم، با کارگردانی حامد محمدی برعهده گرفته است. البته این همه رغبت به فراوری آثار سینمایی با درونمایه عصر ناصری و نشان دادن شخصیت او، تازگی ندارد؛ چند دهه قبل، زنده یادان جمشید مشایخی و عزت ا... انتظامی در مجموعه سلطان صاحبقران و فیلم کمال الملک در نقش ناصرالدین شاه بازی کردند و ایرج راد هم، در سریال مشهور امیرکبیر به کارگردانی سعید نیک پور، ایفاگر نقش همین شخصیت بود و مواردی از این قبیل که اندک نیستند.

درباره این که چرا ناصرالدین شاه به یک سلبریتی تبدیل شده است و چرا نامش، در مطبوعات و از جمله همین صفحه، بار ها به چشم شما می خورد و قیافه او را در چهره بازیگران متعدد، بار ها می بینید، می توان دلایل تاریخی ارائه کرد؛ دلایلی که در ادامه، بعضی از آن ها را با هم مرور می کنیم.

دوران سلطنت ناصرالدین شاه، از نظر محتوای تاریخی و فراوری کتاب هایی درباره اتفاقات روی داده در آن، یک دوره بسیار خاص و مهم است. در واقع، رونق سنت گزارش نویسی یا سفرنامه نویسی، در ایران، طی دوران سلطنت او به اوج خود رسید.

ما از دوره ناصرالدین شاه گزارش، سفرنامه و خاطرات متعدد داریم و عهد او، قدیمی ترین دورانی است که می گردد چنین حجم بالایی از اطلاعات را درباره آن به دست آورد. خودِ ناصرالدین شاه از پیشگامان روزنامه نویسی، به معنای درج روزانه خاطرات، بود و ما در همین صفحه، بخش هایی از یادداشت های او را در قالب ستون اندر احوالات قبله عالم منتشر می کنیم.

به همین دلیل، نه فقط گزارش ظاهری ماجرا ها در دسترس است، بلکه حتی می گردد نوع احساس شاه قاجار به هر اتفاق را هم آنالیز کرد و این مسئله، می تواند در الهام دریافت و شخصیت پردازی توسط فیلم نامه نویسان یا دیگر هنرمندان، بسیار مهم و تأثیرگذار باشد. افزون بر روزنامه خاطرات ناصرالدین شاه، گزارش افرادی مانند عین السلطنه، اعتماد السلطنه و دیگران، فضای عصر ناصری را به بهترین شکل ممکن روایت و تصویر می نماید.

بسیاری از اطرافیان ناصرالدین شاه، از جمله ملیجک یا همان عزیزالسلطان، به نگارش یا نقل خاطراتشان پرداخته اند و به واقع، در هیچ دوره ای مانند عهد ناصری، به این حجم از گزارش های انفرادی درباره شرایط و شرایط جامعه و دربار، دسترسی نداریم. بخشی از این اطلاعات، در قالب داستان و شایعه، در افواه مردم هم باقی مانده است و می تواند دستمایه خوبی برای ساخت فیلم یا نگارش داستان باشد.

دوران ناصرالدین شاه، عصر روبه رو شدن دولتمردان و البته مردم ایران، با پدیده های جدید علمی و فرهنگی است. ناصرالدین شاه اولین شاه ایران بود که به سفر فرنگ رفت؛ نه یک بار، بلکه سه مرتبه. این رفت و آمد ها و واکنش های او به نماد های تجدد، هم دستمایه مطالعات گسترده تاریخی است و هم می تواند از جنبه های طنز یا سرگرمی، محل توجه قرار گیرد.

مواجهه کاریکاتوری جامعه ایران با بعضی مظاهر تجدد غربی و نقل آن ها در منابعی که مورد اشاره نهاده شد، از عواملی است که ناصرالدین شاه و دوره او را به محبوب و دلخواه هنرمندان تبدیل می نماید.

در واقع آن ها می توانند هر نقدی بر دوره های بعد را، در قالب طعنه به اطوار های قبله عالم، نسبت به مظاهر تمدن ارائه نمایند؛ این، یعنی عبور از شخصیت تاریخی ناصرالدین شاه و رسیدن به شخصیت نمادین او به عنوان نخستین ایرانی برخورد نموده با تمدن غربی و در قالب یک سلبریتی!

دوران سلطنت ناصرالدین شاه، یکی از طولانی ترین ادوار حکومت و فرمانروایی در ایران است؛ چیزی حدود 50 سال! طولانی بودن دوران حکومت، باعث افزایش حجم حکایت های حاشیه دار می گردد. وقتی روایت های مربوط به دوره ناصری فراوان باشد، مجال برای یافتن سوتی های قبله عالم نیز، فراهم است!

برای بسیاری از ما، زندگی ناصرالدین شاه، یک زندگی بسیار پرحاشیه محسوب می گردد؛ شاهی که حرمسرای عریض و طویلی داشت و این مسئله، خود منشأ بسیاری از حواشی بود! شاید خیلی ها ندانند که حرمسرای ناصرالدین شاه، آخرین حرمسرای سلطنتی تاریخ ایران و اتفاقاً در دسترس ترین آن ها از نظر شواهد و اسناد تاریخی است.

ماجرای عشق های عجیب و غریب وی، به دلیل گزارش های خودش و نیز، خاطره نویسی درباریان و همسران صیغه ای و عقدی شاه، مجموعه ای عجیب و غریب از حکایت ها و داستان ها فراهم می نماید که خوراک مناسب و دمِ دستی خوبی برای هر کارگردان صاحب سلیقه است. اطلاع ما از جزئیات فعالیت های روزانه ناصرالدین شاه، آشنایی با عشق های کوتاه مدت او به بانوان مختلف که با اسیر شدن آن ها در حصار حرمسرا، فرجامی ناخوش را برایشان رقم می زد و البته، سرگرمی های نامتعارف شاه قاجار، مانند به جان هم انداختن مأموران و خدمتگزاران قصر و تفریح کردن با ستیز اطرافیان، حواشی دیگری است که در جذابیت داستان های دوران ناصری و تبدیل کردن شاه قاجار به سلبریتی محبوب فراورینمایندگان آثار هنری نقش داشته است.

در کنار این موضوعات، فرزندان ناصرالدین شاه هم، سوژه های خوبی برای فراوری آثار هنری هستند؛ مثلاً شخصیت سرخورده و بی رحم ظل السلطان، پسر ارشد ناصرالدین شاه که به دلیل داشتن مادری غیرقاجار از سلطنت محروم شد، از این گونه حکایت هاست و می توان بر اساس آن، آثار متعدد هنری، اعم از سینمایی یا ادبی، فراوری کرد.

دوران ناصرالدین شاه از لحاظ دارا بودن شخصیت های مشهور تاریخی نیز، ظرفیت بالایی دارد؛ صد ها شخصیت مثبت و منفی را می توان در این دوره یافت که هرکدام، بنا به موقعیت و صندلی، می تواند برای نگارش یا ساخت آثار هنری موردتوجه قرار گیرد.

گُل سرسبد این شخصیت ها، میرزاتقی خان امیرکبیر است که شاید تا به امروز در ده ها اثر سینمایی و تلویزیونی، ردپایی از حضور وی را دیده ایم؛ حضوری که لاجرم به حضور ناصرالدین شاه در این آثار پیوند می خورد.

تنوع شخصیت ها در این دوره، دست هنرمند را برای انتخاب موضوع باز می گذارد؛ یکی مانند زنده یاد علی حاتمی، حاجی واشنگتن را با نقش آفرینی بی نظیر عزت ا... انتظامی می سازد و در آن، مقطعی از زندگی سفیر ناصرالدین شاه در آمریکا، یعنی حسینقلی خان صدرالسلطنه را آنالیز می نماید و یکی هم مانند حسن فتحی، در سریال خانگی جیران، به سراغ میرزاآقاخان نوری، صدراعظم انگلوفیل، مسبب شهادت امیرکبیر و پدر همین حسینقلی خان صدرالسلطنه می رود و امیر جعفری را به کسوت او در می آورد. در واقع تنوع شخصیت های اطراف ناصرالدین شاه، یکی از دلایل تبدیل شدن او به سلبریتی است.

دوره سلطنت ناصرالدین شاه از نظر تعدد رویداد های تاریخی، بسیار غنی است. اهالی تاریخ می دانند که وقتی تعدد رویداد داشته باشیم، تعدد تاریخ نگاری و آثار تاریخی هم خواهیم داشت.

اگر از حوادث حاشیه ای و شورش هایی مانند طغیان و فتنه بابیه که اوایل دوره ناصرالدین شاه روی داد، بگذریم، در این عهد اتفاقات غم باری مانند انعقاد قرارداد های استعماری متعدد، امضای عهدنامه های ننگینی مانند پاریس و آخال (که اولی به جدایی افغانستان و دومی به جدایی اراضی شمال رود اترک انجامید) را در کنار اتفاقات غرورآفرینی مانند نهضت تنباکو داریم که در واقع مقدمه ای برای انقلاب مشروطیت شد.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: فرادید
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1671

به "ناصرالدین شاه چگونه سلبریتی شد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناصرالدین شاه چگونه سلبریتی شد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید