پامپئو در افغانستان بر شروع مذاکرات صلح با طالبان تاکید نمود

به گزارش مجله شرقیا، سفر اعلام نشده، کوتاه، چند ساعته و تحت تدابیر شدید و فوق العاده امنیتی وزیر امور خارجه آمریکا به افغانستان بطور جدی و آشکار با ارزیابی های خوشبینانه وی از کشوری که 17 سال است با جنگ دست و پنجه نرم می نماید، مغایرت داشت.

پامپئو در افغانستان بر شروع مذاکرات صلح با طالبان تاکید نمود

از وبلاگ مویک دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش مجله شرقیا، به نقل از پایگاه خبری هیل، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری آمریکا به عنوان یکی از شرکای همیشگی افغانستان در کنار دولت و مردم این کشور جنگ زده ایستاده است.

مایک پامپئو و اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان کنفرانس خبری برگزار کردند که در جریان آن علی رغم کنترل شبه نظامیان طالبان بر بخش وسیعی از کشور و همچنین امتناع اخیرشان از شرکت در مذاکرات صلح، این دو مقام تاکید نمودند که در حال حاضر دلیلی برای امیدوار بودن به برقراری صلح در افغانستان وجود دارد.

پامپئو گفت: یکی از عناصر پیشرفت این است که در حال حاضر طالبان متوجه شده نمی تواند به صورت نظامی در جنگ پیروز گردد.

وزیر خارجه آمریکا در جریان ملاقاتهایش با اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان بر درخواست های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای برقراری مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان تاکید نمود.

وی گفت: آمریکا از این نوع مذاکرات حمایت نموده، راه آنها را هموار می سازد و در آنها حاضر می شود اما باید تاکید کنم که هرگونه مذاکرات باید به رهبری افغانستان و برای افغانستان باشد.

پامپئو اضافه نمود: منطقه و دنیا همگی از آنچه که در افغانستان رخ می دهد خسته شده اند و مردم افغانستان نیز دیگر نمی خواهند شاهد جنگ در کشورشان باشند.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید نمود: آمریکا متعهد می گردد تا از برنامه های اشرف غنی برای مشارکت در مذاکرات صلح با طالبان حمایت کند. مذاکرات پیشنهاد شده باید به رهبری افغانستان باشد و آمریکا تنها نقش حمایت کننده را در آن ایفا می نماید. نقش آمریکا در این فرایند مهم است اما ما نمی توانیم این مذاکرات صلح را اداره کنیم چراکه ما نمی توانیم از بیرون مسائل را حل کنیم.

وی اضافه نمود: اگر فکر می کنیم که ظرف یک روز می توانیم یک بحران 40 ساله را خاتمه دهیم باید بگویم که این نظرمان کاملا غیر واقع بینانه است. در حال حاضر تنها می توانم اذعان کنم که استراتژی دولت ترامپ برای اعزام نیروهای آمریکایی بیشتر به افغانستان و ترغیب طالبان به سوی مذاکرات حقیقتا کارآمد بوده است.

اشرف غنی نیز تاکید نمود که استراتژی کارآمد بوده و تاثیرات قابل توجهی داشته است.

وی از استراتژی جنوب آسیای دولت ترامپ که شامل اعزام نیروهای آمریکایی بیشتر و تحت فشار گذاشتن پاکستان برای انجام اقدامات بیشتر در راستای توقف عبور شبه نظامیان از مرزش با افغانستان می باشد، تعریف و تمجید کرد.

اشرف غنی با اشاره به آتش بس اخیر گفت: به خاطر این استراتژی و ماهیت آن ما اعضای دولت توانستیم گامی فراتر برداشته و برنامه صلحی را طراحی کنیم که حقیقتا جامع و سازنده است .

پامپئو که از ویتنام به کابل سفر نموده بود افغانستان را برای سفر به امارات ترک کرد؛ جایی که وی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد قدرتمند ابوظبی که یکی از متحدان آمریکاست، در بحبوحه جنگ کشورش در یمن ملاقات خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 633

به "پامپئو در افغانستان بر شروع مذاکرات صلح با طالبان تاکید نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو در افغانستان بر شروع مذاکرات صلح با طالبان تاکید نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید