کارشناس عمانی: محور سعودی-اماراتی مجبور به آشتی با قطر شده است

به گزارش مجله شرقیا، استاد دانشگاه و کارشناس استراتژیک عمان می گوید که محور سعودی-اماراتی به دلیل وضعیت ورشکستگی که دچار آن شده، مجبور به آشتی با قطر شده است.

کارشناس عمانی: محور سعودی-اماراتی مجبور به آشتی با قطر شده است

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله شرقیا، عبدالله الغیلانی استاد دانشگاه و کارشناس امور استراتژیک عمان تأکید کرد که محور سعودی-اماراتی به دلیل وضعیت ورشکستگی که دچار آن شده است و نیز به خاطر پاسخ به خواسته های کویت و عمان و فشارهای آمریکا، به اجبار به آشتی با قطر روی آورده است.

الغیلانی در مصاحبه با وبگاه الخلیج اونلاین گفت که آمریکا برای برقراری آشتی جزئی به نحوی که نزاع منطقه ای با ایران تضعیف نشود، اعمال فشار می نماید.

او در عین حال تحقق آشتی در نشست ریاض (فردا سه شنبه) را بعید دانست و گفت که تحقق آشتی نیز به تحولات ریشه ای در شیوه های تفکر سیاسی و مدیریت روابط منطقه ای احتیاج دارد.

الغیلانی اضافه کرد که تحقق آشتی به توافق درباره تعریف مشترک از عوامل تهدید امنیتی و نحوه برخورد با آن احتیاج دارد که همه این شروط یا بخش زیادی از آن اکنون وجود ندارد بلکه آنچه هست نزاع سیاسی است که توانمندی های منطقه ای را نابودی نموده و باعث از هم گسیختگی نظام سیاسی و اجتماعی آن شده است.

به گفته این کارشناس عمانی، بحران به وجود آمده در روابط قطر و چهار کشور عربی (امارات، عربستان، بحرین و مصر) یک حادثه گذری نبود و از جهت آثار ویرانگر ژئوپلیتیکی یا تبعات روانی و اخلاقی آن در سطح مردم، شباهتی به دیگر بحران های منطقه ای نداشت.

خرداد سال 1396 چهار کشور عربی (امارات، عربستان، مصر و بحرین) به بهانه حمایت قطر از تروریسم، روابط خود را با این کشور قطع و تمامی گذرگاه های زمینی، هوایی و دریایی را به روی آن بستند.

الغیلانی اشاره نمود که در امسال بعضی نشانه های مربوط به ثمره بخش بودن میانجی گری کویت برای سرانجام دادن به این بحران هویدا شد که از جمله آن تماس تقریبا مستقیم بین طرف های نزاع بود و این امر با دو تحول منطقه ای همزمان شد.

وی اضافه کرد که نخستین تحول مربوط به تشدید تنش های آمریکا و ایران به دنبال حمله به نفت کش ها بود که تا حد درگیری مستقیم بین دو کشور پیش رفت اما آمریکا به طور ناگهانی عقب نشست و احتمالا درک واشنگتن از تأثیرات بحران عربی بر نزاع منطقه ای آن با ایران آمریکا این کشور را به سمت تحقق آشتی عربی حتی به صورت جزئی سوق داد.

به گفته این کارشناس عمانی، تحول دوم نیز در جبهه یمن رخ داد و ائتلاف سعودی و اماراتی شکست های شدیدی در دو سطح نظامی و سیاسی متحمل شدند و اوج این شکست ها نیز حمله موشکی(یمن) به تأسیسات نفتی عربستان در سپتامبر گذشته بود و همین امر عربستان را به درخواست گفت وگو با حوثی ها و ایران با میانجی گری عمان و پاکستان وادار کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 527

به "کارشناس عمانی: محور سعودی-اماراتی مجبور به آشتی با قطر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس عمانی: محور سعودی-اماراتی مجبور به آشتی با قطر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید