آمریکا: کره شمالی قبل از آنکه دیر گردد مذاکرات هسته ای را از سر بگیرد

به گزارش مجله شرقیا، آمریکا به کره شمالی هشدار داد، بیش از این و تا قبل از آنکه خیلی دیر گردد جلوی از سرگیری مذاکرات خلع سلاح هسته ای را نگیرد.

آمریکا: کره شمالی قبل از آنکه دیر گردد مذاکرات هسته ای را از سر بگیرد

به گزارش مجله شرقیا، به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، استفان بیگان، فرستاده ویژه آمریکا به کره شمالی در یک سخنرانی در دانشگاه میشیگان گفت: اگر قرار باشد ما در این فرآیند به موفقیت برسیم باید کره شمالی دست از کوشش برای مانع ایجاد کردن بر سر راه مذاکرات برداشته و به جایش کوشش کند تا فرصت هست، به دنبال فرصتهای بیشتر برای تعامل باشد.

مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان آمریکا و کره شمالی در پی ملاقات تاریخی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ژوئن 2018 در سنگاپور آغاز شد.

این دو رهبر در ماه فوریه برای دومین بار نشستی با یکدیگر در شهر هانوی پایتخت ویتنام داشتند هر چند که نشست دوم آن ها بدون حصول توافقی بی نتیجه ماند. سومین نشست آنها نیز ماه ژوئن گذشته در منطقه غیرنظامی شده واقع در مرز دو کره رخ داد که در آن دو طرف بر سر از سرگیری مذاکرات دو کشور در سطح کاری توافق کردند هر چند که این اتفاق هنوز رخ نداده است.

در هفته های اخیر کره شمالی چند سری آزمایش موشکهای کوتاه برد انجام داده است.

استفان بیگان در سخنرانی خود توضیح داد: ما خطاب به کره شمالی تصریح نموده ایم که آماده تعامل با آنها به مجرد شنیدن تمایل متقابل آنها برای این امر هستیم. ما آمادگی داریم اما نمی گردد که برای این منظور تنها ما اقدام کنیم.

بیگان ادامه داد: ما باید به شکلی فشرده مذاکرات را به جریان بیندازیم.

این فرستاده ویژه آمریکا در عین حال از دورنمای اتخاذ تدابیری فوری در صورت پیشرفت قابل توجه مذاکرات در دور کردن دو کشور از خصومت و بی اعتمادی صحبت کرد.

بیگان خاطر نشان کرد: این واضح است که دو طرف می توانند سریعا بر سر اقدامات چشمگیری توافق نمایند که به مردم کشورهای ما و به دنیا نشان دهد روابط آمریکا و کره شمالی به سطحی رسیده که دو کشور به شکلی غیرقابل بازگشت از درگیری دور شده اند. با این حال وی شرح بیشتری در مورد این که منظورش از این اقدامات چه اقداماتی است نداد.

او در عین حال مجددا از ایده تعامل مرحله بندی شده میان آمریکا و کره شمالی که از سوی بعضی کارشناسان مطرح شده و مورد حمایت کره شمالی نیز قرار گرفته انتقاد کرد. به موجب این طرح پیشنهادی، واشنگتن به صورت تدریجی تحریمها علیه کره شمالی را در ازای اقدامات این کشور به سمت خلع سلاح هسته ای کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 782

به "آمریکا: کره شمالی قبل از آنکه دیر گردد مذاکرات هسته ای را از سر بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: کره شمالی قبل از آنکه دیر گردد مذاکرات هسته ای را از سر بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید