آیا ویتامین C به محافظت در برابر کووید-19 یاری می نماید؟

به گزارش مجله شرقیا، عصر ایران/ ویتامین C به روش های مختلفی بر سلامت سیستم ایمنی انسان تاثیرگذار است. فعالیت آنتی اکسیدانی آن می تواند التهاب را کاهش دهد که ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد.در شرایطی که پزشکان و پژوهشگران در حال آنالیز آثار تزریق وریدی دوز بالای ویتامین C بر کروناویروس جدید هستند، باید به این نکته اشاره داشت که هیچ مکملی، از جمله ویتامین C، نمی تواند از ابتلا به بیماری کووید-19 پیشگیری نموده یا آن را درمان کند.

آیا ویتامین C به محافظت در برابر کووید-19 یاری می نماید؟

ویتامین C یک ماده مغذی لازم است که نقش های مختلفی در بدن انسان ایفا می نماید. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است و می تواند ترکیبات ناپایدار موجود در بدن به نام رادیکال های آزاد را خنثی نموده و به پیشگیری یا معکوس کردن آسیب سلولی ناشی از این ترکیبات یاری کند.

به گزارش هلث لاینهمچنین، ویتامین C در بعضی فرآیندهای بیوشیمیایی که بسیاری از آنها با سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند، نقش دارد.

مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای ویتامین C برابر با 90 میلی گرم است اما زنان شیرده باید 30 میلی گرم بیشتر از این میزان مصرف نموده و افراد سیگاری نیز به مصرف 35 میلی گرم بیشتر از این ماده مغذی احتیاج دارند.

تامین احتیاج روزانه به ویتامین C به وسیله رژیم غذایی تا زمانی که انواع مختلف میوه ها و سبزیجات را مصرف می کنید، نسبتا آسان است. به عنوان مثال، یک پرتقال اندازه متوسط می تواند 77 درصد و یک پیمانه (160 گرم) بروکلی پخته 112 درصد از ارزش روزانه برای این ویتامین را تامین نمایند.

چگونه بر سیستم ایمنی بدن انسان تاثیر می گذارد

ویتامین C به روش های مختلفی بر سلامت سیستم ایمنی انسان تاثیرگذار است. فعالیت آنتی اکسیدانی آن می تواند التهاب را کاهش دهد که ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد.

همچنین، ویتامین C با تقویت فراوری کلاژن به حفظ سلامت پوست یاری می نماید، بر همین اساس، پوست به عنوان مانعی کاربردی در برابر ورود ترکیبات مضر به بدن عمل می نماید. ویتامین C می تواند به فرایند بهبودی زخم ها نیز یاری کند.

این ویتامین فعالیت فاگوسیت ها، سلول های ایمنی که می توانند باکتری و دیگر ذرات مضر را ببلعند، را تقویت می نماید.

افزون بر این، ویتامین C رشد و گسترش لنفوسیت ها، نوعی سلول ایمنی که گردش پادتن ها، پروتئین هایی که می توانند به مواد خارجی یا مضر در خون حمله نمایند، را افزایش می دهد.

در مطالعاتی که برای آنالیز اثربخشی ویتامین C در برابر ویروس هایی که موجب سرماخوردگی می شوند، صورت گرفته اند، این ماده مغذی تاثیر چندانی در کاهش احتمال ابتلا به این بیماری نداشته اما ممکن است به تسریع فرایند بهبودی و کاهش شدت علائم آن یاری کند.

همچنین، بعضی شواهد از پژوهش هایی با حضور سوژه های حیوانی و مطالعات موردی در انسان ها نشان داده اند که دوز بالا یا تزریق درون وریدی ویتامین C می تواند التهاب ریه را در بعضی بیماری های شدید تنفسی ناشی از H1N1 یا ویروس های دیگر کاهش دهد.

با این وجود، این دوزها بسیار بالاتر از مقدار مصرف توصیه شده روزانه بوده و پژوهش های بیشتری برای آنالیز این که استفاده از دوزهای بالای ویتامین C برای کاهش التهاب ریه مفید است، باید انجام شوند. افراد نباید بدون نظارت پزشک دوزهای بالای مکمل های ویتامین C، حتی به صورت خوراکی را مصرف نمایند زیرا می تواند موجب بروز عوارض جانی مانند اسهال گردد.

ویتامین C و کووید-19

در یک مقاله که در نشریه the Chinese Journal of Infection Diseases منتشر شد، انجمن پزشکی شانگهای استفاده از دوز بالای ویتامین C به عنوان یک روش درمان برای بیماران مبتلا به کووید-19 بستری در بیمارستان را تایید کرد.

توصیه شده است که برای بهبود عملکرد ریه، دوزهای بیشتر از ارزش روزانه به وسیله تزریق وریدی دریافت گردد که ممکن است به عدم احتیاج بیماران به استفاده از دستگاه های تنفس مصنوعی یا نجات جان آنها یاری کند.

افزون بر این، یک آنالیز در سال 2019 نشان داد که درمان با دوز بالای ویتامین C هم به صورت خوراکی و هم تزریق وریدی ممکن است به افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه با کاهش مدت زمان حضور در این بخش به میزان 8 درصد و کوتاه کردن مدت استفاده از دستگاه های تنفس مصنوعی به میزان 18.2 درصد یاری کند.

اما باید توجه داشت که در حال حاضر، ویتامین C یک بخش استاندارد از برنامه درمان برای بیماران مبتلا به کویید-19 نیست زیرا شواهد کافی در این زمینه وجود ندارند.

اگرچه دریافت دوز بالای ویتامین C به وسیله تزریق وریدی برای آنالیز این که آیا تاثیری در بهبود عملکرد ریه بیماران مبتلا به کووید-19 دارد مورد آزمایش قرار گرفته اما شواهدی مبنی بر این که مصرف دوزهای بالای مکمل های خوراکی ویتامین C می تواند به بهبود این بیماری یاری کند، وجود ندارد. در حقیقت، مصرف بیش از حد مکمل های خوراکی می تواند موجب عوارضی مانند اسهال نیز گردد.

آیا به مصرف مکمل احتیاج دارید؟

در حال حاضر، هیچ مدرکی مبنی بر این که استفاده از مکمل های ویتامین C خوراکی به پیشگیری از بیماری کووید-19 یاری می نماید، وجود ندارد.

ویتامین C ممکن است مدت و شدت سرماخوردگی های ناشی از ویروس های دیگر را کاهش دهد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که اثری مشابه بر کروناویروس که موجب بیماری کووید-19 می گردد، داشته باشد.

افزون بر این، ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است و مقدار اضافه آن در بدن ذخیره نشده و به وسیله ادرار دفع می گردد. مصرف ویتامین C بیشتر به این معنی نیست که بدن شما مقدار بیشتری از آن را جذب می نماید.

افزون بر این، اگرچه دوز بالای ویتامین C به نظر می رسد برای درمان بیماری کووید-19 نتایجی امیدوارنماینده ارائه نموده است اما این دوزها فوق العاده زیاد بوده و به وسیله تزریق وریدی و نه خوراکی وارد بدن بیمار شده اند. همچنین، این گزینه تنها در موارد بسیار جدی برای افراد بستری در بیمارستان استفاده شده است.

بهترین اقدام شما می تواند دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات مختلف برای دریافت ویتامین C و مواد مغذی و آنتی اکسیدان های مورد احتیاج دیگر بدن به صورت طبیعی باشد.

اما اگر قصد خرید مکمل ویتامین C را دارید، انتخاب نمونه های با کیفیت بالا و مصرف دوز درست اهمیت دارد.

حداکثر دوز مصرفی روزانه برای ویتامین C بدون تجربه آثار منفی برابر با 2,000 میلی گرم است. بیشتر مکمل های ویتامین C دوز روزانه بین 250 تا 1,000 میلی گرم را ارائه می نمایند، از این رو، اگر مراقب نباشید عبور از مرز حداکثری توصیه شده برای مصرف این ویتامین می تواند آسان باشد.

ویتامین C ممکن است با روش های درمانی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی یا داروهای کاهنده کلسترول نیز تداخل داشته باشد.

پیش از شروع مصرف مکمل ویتامین C ابتدا با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 934

به "آیا ویتامین C به محافظت در برابر کووید-19 یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویتامین C به محافظت در برابر کووید-19 یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید