ارائه کامپوزیتی برای فراوری آب شیرین کن های صنعتی در کشور

به گزارش مجله شرقیا، محققان یکی از شرکتهای فناور پیروز به ساخت کامپوزیت های پلیمری با کاربرد در فراوری محفظه نگهدارنده تحت فشار شدند که به گفته آن ها مهمترین کاربرد این محفظه ها در فراوری آب شیرین کن های صنعتی است.

ارائه کامپوزیتی برای فراوری آب شیرین کن های صنعتی در کشور

به گزارش خبرنگاران، سیدحمیدرضا هاشمی، مدیرعامل شرکت فراورینماینده این محصول، گفت: کامپوزیت های زمینه پلیمری دسته ای از کامپوزیت ها هستند که از الیاف کوتاه یا بلند در زمینه پلیمری ساخته می شوند. این دسته از کامپوزیت ها برای انتقال بار از بین الیاف و ماتریس طراحی و ساخته شده اند.

وی با بیان این که یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت در فراوری محفظه نگهدارنده تحت فشار است، اضافه نمود: این محفظه ها که از آن ها تحت عنوان پرشر وسل نیز یاد می گردد، در ساخت آب شیرین کن های صنعتی به کار می فرایند.

وی ادامه داد: مخازن تحت فشار ظروفی هستند که برای نگه داشتن مایعات، بخارها یا گازها در فشارهای بالا، معمولاً بالای 1000 psi طراحی شده اند. از آنجا که پرشر وسل ها تحت فشارهای زیاد کار می نمایند، یک مخزن تحت فشار پارگی می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به نشت گاز، آتش سوزی و حتی انفجار گردد. به همین علت، ایمنی فشار در محفظه نگهدارنده تحت فشار لازم است.

مدیرعامل این شرکت گفت: در صنایع آب شیرین کن، پس از تصفیه اولیه که شامل جداسازی ضایعات و جامدات است، آب تحت فشار در محافظ کامپوزیتی پلیمری قرار گرفته و یون های نمک در این شرایط جدا می شوند.

وی اضافه نمود: در گونه ای دیگر از تصفیه خانه های آب نیز که آب تحت عنوان لب شور را تبدیل به آب قابل شرب می نمایند، پرشر وسل کامپوزیتی نیز کاربرد دارد و محصولی کاملا طبیعی و فاقد سنگینی آب را تحویل می دهد. در این فرایند صرفا مرحله دوم تصفیه و شیرین کردن آب در مخازن تحت فشار کامپوزیتی پلیمری صورت می گیرد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، طبق برآوردهای اجرا شده در یک سال با فراوری محفظه های تحت فشار به وسیله این شرکت، مانع خروج 20 میلیون دلار ارز از کشور شده اند. نمونه داخلی محفظه های تحت فشار یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد، با وجود این که از همان کیفیت خوب برخوردار است.

مدیرعامل این شرکت توضیح داد: این شرکت پیروز به ایجاد 80 فرصت شغلی به صورت مستقیم شده است و مشخصا با توجه به شرایط آبی کشورهای همجوار ایران می توان محفظه تحت فشار را به همسایگان جنوبی صادر کرد و فراوریات و فرصت های شغلی بیشتری داشت، زیرا دانش فنی فراوری پرشر وسل در این کشورها وجود ندارد.

هاشمی با اشاره به توانایی علمی شرکت های دانش بنیان، گفت: امروز ضرورت دارد تا ظرفیت علمی بسیار زیادی که در کشور وجود دارد، به کار گرفته گردد و از این طریق چالش های داخلی حل و فصل گردد و مشخصا این امر با حمایت از شرکت های دانش بنیان سرعت می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1899

به "ارائه کامپوزیتی برای فراوری آب شیرین کن های صنعتی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه کامپوزیتی برای فراوری آب شیرین کن های صنعتی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید