اعلام ضوابط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها ، احتمال توزیع از هفته آینده

به گزارش مجله شرقیا، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضوابط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها به منظور جلوگیری از قاچاق معکوس واکسنها، شرح داد و ابراز امیدواری کرد که در هفته آینده بخش اول این واکسنها وارد بازار گردد و گفت: تلاشمان را می کنیم که تا انتها مهر ماه اولین توزیع را برای اولویت دوم یعنی سالمندان بالای 65 سال و بچه ها بین 5 ماه تا شش سال را انجام دهیم.

اعلام ضوابط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها ، احتمال توزیع از هفته آینده

به گزارش خبرنگاران، دکتر سید حیدر محمدی درباره شرایط توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها، گفت: با توجه به برنامه ای که برای توزیع واکسن آنفلوانزا داریم، به منظور پیشگیری از عرضه این واکسن در خارج از شبکه توزیع، برنامه ریزی که صورت گرفته به این صورت است که داروخانه های سراسر کشور برای اولویت های دوم به بعد که هنوز واکسن برایشان توزیع نشده، به وسیله سامانه تی تک اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: داروخانه های ما به وسیله نرم افزار مربوطه به این سامانه دسترسی داشتند که به وسیله کامپیوتر شخصی شان می توانند وارد سامانه تی تک شوند. نام کاربری و کلمه عبور برای سامانه مذکور به کلیه موسسان داروخانه ها پیامک می گردد. امروز به وسیله مجموعه سازمان غذا و دارو و با همکاری وزارت ارتباطات، قرار شد نام کاربری و کلمه عبور به شماره همراه کل موسسان داروخانه ها پیامک گردد. خواهش مان این است که موسسان همه داروخانه ها که این کلمه عبور برایشان پیامک می گردد، وارد سامانه TTAC.IR شوند و در بخش مربوط به داروخانه و به وسیله آن بعد از توزیع واکسن آنفلوانزا، کلیه تراکنش های مربوط به واکسن را باید در سامانه ثبت نمایند.

وی ادامه داد: به طوری که هم تحویل واکسن را از شرکت پخش و هم عرضه آن را به بیماران یا هموطنان با ثبت کد ملی آنها با ارائه کارت ملی در سامانه ثبت نمایند. به ازای هر کد ملی و ثبت آن در سامانه، داروخانه باید یک عدد واکسن تحویل متقاضی دهد که هر نفر می تواند برای سه عدد واکسن اقدام کند. یعنی هر شخص می تواند سه کد ملی را برای یکبار ثبت کند. اگر کد ملی یکبار ثبت شد، دیگر داروخانه دیگری نمی تواند آن را ثبت کند.

محمدی با بیان اینکه امیدواریم از این طریق بتوانیم عرضه واکسن را در سراسر کشور به درستی انجام دهیم و از قاچاق معکوس آن جلوگیری گردد، اظهار کرد: خواهش مان این است که همه داروخانه های سراسر کشور همکاری نمایند و حتما به وسیله سامانه اقدام نمایند. هر داروخانه ای که نام کاربری و کلمه عبور برایش پیامک نشد، به معاونت غذا و داروی شهر مربوطه مراجعه نمایند تا شماره همراهشان برای اسن کار فعال و پیامک برایشان ارسال گردد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره فاز دوم توزیع واکسن آنفلوانزا که توزیع آن در داروخانه هاست، گفت: امیدواریم در هفته آینده بخش اول وارد بازار گردد و تلاشمان را می کنیم که تا خاتمه مهر ماه اولین توزیع را برای اولویت دوم یعنی سالمندان بالای 65 سال و بچه ها بین 5 ماه تا شش سال را انجام دهیم. اولویت سوم ما هم سایر افراد جامعه هستند که آنها را هم با اولویت بندی متعاقبا اعلام می کنیم.

محمدی همچنین به خبرنگاران، گفت: قیمت واکسن در داروخانه ها حدود 44 هزار تومان است.

وی درباره شرایط واردات و مسائل نقل و انتقال پول ناشی از تحریم ها، به خبرنگاران، گفت: برنامه ریزی ما برای تهیه واکسن تعداد بیشتری بود، اما به دلیل مسائل ناشی از نقل و انتقال ارز و تحریم های ظالمانه به سختی توانستیم بخشی از آن را تامین کنیم و امیدواریم بخش اول آن در این فاز، هفته آینده وارد کشور شده و توزیع گردد.

لازم به ذکر است پیش از این 1.5 میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا جهت استفاده سه گروه پرخطر در شبکه بهداشت توزیع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1274

به "اعلام ضوابط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها ، احتمال توزیع از هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام ضوابط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها ، احتمال توزیع از هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید