بانک واتیکان حساب سفارت خانه های خارجی از جمله ایران را می بندد

به گزارش مجله شرقیا، خبرنگاران: رویترز به نقل از منابع مطلع اظهار داشت بانک واتیکان به دلیل نگرانی از انجام عملیات پولشویی توسط سفارت خانه های ایران، عراق و اندونزی میخواهد تمام حساب های سفارت خانه های خارجی را ببندد.

بانک واتیکان حساب سفارت خانه های خارجی از جمله ایران را می بندد

به گزارش مجله شرقیا به نقل از رویترز، به گفته منابع آگاه، به دلیل نگرانی از وجود سپرده های هنگفت و بیرون کشیدن این مبالغ از این حساب ها توسط هیئت های نمایندگی ایران، عراق و اندونزی، بانک واتیکان احتمالا تمام حساب های سفارت خانه های خارجی را خواهد بست.

به گفته این منابع، نهاد نظارتی امور اقتصادی واتیکان، که این تراکنش ها را در سال 2011 آنالیز نموده است، معتقد است، توجیهات این سفارتخانه ها برای انجام تراکنش های بالای 500 هزار یورو در یک نوبت، بسیار مبهم یا نامتناسب است. برای مثال، در یک مورد یک مبلغ هنگفت از یک حساب خارج شده و دلیل آن انجام تعمیرات اعلام شده است.

اکنون بانک واتیکان و نهاد نظارتی مربوطه قصد دارند امکان اینکه موسسه امور مذهبی (آی او آر) بتواند از طریق ای برای پولشویی و دیگر اقدامات اقتصادی غیرقانونی تبدیل گردد را کاهش دهند.

منابع آگاه گفتند، بستن حساب ها احتمالا اقدامی مهم در این زمینه است که پاپ فرانسیس دستور Hن را صادر نموده است.

ظاهرا این پروسه در دوران پاپ بندیک شروع شده، اما به دلیل اختلافات موجود بین مقامات واتیکان و یک کمیته تحقیق ایتالیایی در زمینه پولشویی بی نتیجه مانده است.

موسسه امور مذهبی یک بانک خصوصی است که در حال حاضر حدود 7.1 میلیارد یورو پول را تحت مدیریت دارد و هدف اعلام شده آن حفظ و مدیریت سرمایه ها برای امور مذهبی است. اما تعداد دارندگان حساب در این بانک در طی سالیان گذشته به 19 هزار نفر رسیده و از طبقه بندی اولیه بانک برای دارندگان حساب، متنوع تر شده است.

کمتر از 24 کشور از 180 کشور دارای نمایندگی در واتیکان حساب هایی در بانک آی او آر دارند.

رویترز می گوید، آگاه شده است که نهاد نظارتی اقتصادی واتیکان در نیمه دوم سال 2011 با ارسال نامه ای به بانک آی او آر نسبت به چندین مورد برداشت پول و سپرده گذاری توسط سفارت خانه های ایران، عراق و اندونزی در این بانک ابراز نگرانی نموده است.

127

منبع: تسنیم
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 317

به "بانک واتیکان حساب سفارت خانه های خارجی از جمله ایران را می بندد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک واتیکان حساب سفارت خانه های خارجی از جمله ایران را می بندد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید