تخصیص 35درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست لغو شد

به گزارش مجله شرقیا، تهران (پانا) - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد دو روز گذشته طرح دو فوریتی تخصیص 35 درصد از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست در کمیسیون تخصصی برنامه و بودجه لغو شد و حالا بعد از 20 روز برای تعیین تکلیف نهایی در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

تخصیص 35درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست لغو شد

به گزارش ایرنا، مسعود تجریشی اضافه کرد: چندی پیش لغو تخصیص 35 درصد از عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست از سوی تعدادی از کنندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود که روز گذشته این طرح در کمیسیون تخصصی برنامه و بودجه رای آورده است.

وی اظهار کرد: صنایع آلاینده زیادی در کشور داریم که می توانیم با همکاری صندوق ملی محیط زیست آلایندگی آنها را برطرف کنیم، به طور کلی فلسفه تشکیل صندوق محیط نیز همین است، بر همین اساس سال گذشته برنامه های خود را به سازمان برنامه بودجه دادیم و آنها گفتند که هزینه بخش عمده این برنامه ها را نمی تواند از منابع دولتی تامین کند، بنابراین مقرر شد تا 35 درصد از عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست واریز تا صرف اجرای این برنامه ها شود.

وی ادامه داد: با این حساب پیش بینی کرده بودیم که از محل این 35 درصد تا آخر سال حدود 750 میلیارد تومان وارد صندوق ملی محیط زیست شود اما بعد به این جمع بندی رسیدیم که تا هزار میلیارد تومان نیز افزایش می یابد که قرار بود همه اینها صرف از بین رفتن منابع آلایندگی صنایع شود.

تجریشی گفت: قرار بود این پول در قالب تسهیلات به صنایع آلاینده داده شود تا به مرور آلایندگی خود را برطرف کنند، به عنوان مثال 133 کارخانه چرم در شهرک صنعتی چرم شهر تبریز و 33 کارخانه در اصفهان مشکل آلایندگی دارند که پارک های علم و فناوری گفتند که می توانند مشکل آلایندگی این صنایع را به ترتیب با 30 میلیارد و 12 میلیارد تومان برطرف کنند اما اگر پولی در صندوق ملی محیط زیست نباشد چگونه می توان مشکل این صنایع را برطرف کرد؟ که نتیجه آن ورود آلودگی به طبیعت و افزایش بیماری ها خواهد بود.

وی اضافه کرد: کنندگان اهواز ، آبادن و خرمشهر از سازمان محیط زیست تقاضا کردند تا از محل صندوق ملی محیط زیست به آنها وام داده شود تا محل لندفیل ایجاد کنند، سازمان هم از این درخواست ها استقبال می کند اما در صورتی که پولی در صندوق موجود باشد، ما هم بر این اساس تا به امروز 850 میلیارد تومان تعهد ایجاد کردیم که اگر پولی نباشد تا این تعهدات اجرا شود مشکل ساز خواهد شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره علت لغو این قانون گفت: می گویند که عوارض آلایندگی باید به حساب شهرداری ها واریز شود چون آنها پول ندارند تا حقوق کارمندان خود را بدهند، در حالی که نباید به این راحتی از محیط زیست و سلامت مردم گذشت.

وی اظهار کرد: نکته قابل تامل این است که بر اساس قانون اساسی هر پولی که گرفته می شود باید وارد خزانه شود و از آنجا به امور جاری تخصیص یابد اما عوارض آلایندگی که اخذ می شود وارد خزانه نمی شود بلکه از استان ها پول مستقیم به شهرداری ها داده می شود بنابراین هیچ حساب و کتابی ندارد و تعیین نیست که کجا و چگونه هزینه شده است.

تجریشی گفت: طرح یک فوریتی لغو تخصیص 35 درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست توسط 179 کننده رای آورد، بنابراین احتمال آن زیاد است که وقتی به صحن علنی مجلس برود نیز رای بیاورد و لغو شود اما با این حساب تکلیف محیط زیست چه می شود در حالی که همه جای دنیا صنایع وام می گیرند و آلایندگی خود را برطرف می کنند.

ششم مهر امسال طرح یک فوریتی اختصاص 35 درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست از سوی تعدادی از کنندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1298

به "تخصیص 35درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص 35درصد عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید