تسهیلات وام ودیعه مسکن مستاجران؛ شرایط وام و راهنمای ثبت نام مستاجران

به گزارش مجله شرقیا، ثبت نام وام ودیعه مستاجران از ساعت 10 صبح چهارم مرداد ماه شروع شده است. متقاضیان واجد شرایط می توانند با ارسال کدملی سرپرست خانوار به شماره پیامک 300073640 به وسیله تلفن همراه شخصی او، نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نمایند. مهلت ثبت نام در ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مرداد ماه به اتمام می رسد و زمان تکمیل اطلاعات و پرداخت تسهیلات پس از تدوین دستورالعمل مرتبط توسط وزارت راه و شهرسازی به وسیله سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس tem.mrud.ir و بخشنامه بعدی این معاونت در همان تاریخ اعلام خواهد شد.

تسهیلات وام ودیعه مسکن مستاجران؛ شرایط وام و راهنمای ثبت نام مستاجران

جهت دریافت خدمات ساخت آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

یک | کل منابع درنظر گرفته شده برای وام مستاجران 20 هزار میلیارد تومان خواهد بود. قرار است از محل این اعتبار، وام 50 میلیونی تومانی به مستاجران ساکنان تهران تعلق بگیرد. وام 30 میلیون تومانی به مستاجران ساکن مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه پرداخت می شود. وام ودیعه مستاجران در سایر شهر های کشور 15 میلیون تومان خواهد بود.

دو | تسهیلات مستاجران در قالب ودیعه مسکن به صاحبخانه ها پرداخت می شود و در سرانجام قرارداد اجاره در یک سال، به بانک برمی شود. به عبارت دیگر بانک تسهیلات را بابت یاری هزینه مسکن در اختیار صاحبخانه او قرار می دهد. در این فاصله زمانی، مستاجر باید کارمزد 13 درصدی این مبلغ را هر ماه به بانک پرداخت کند. با احتساب این رقم، اقساط وام 50 میلیون تومانی تهرانی ها، ماهی 540هزار تومان می شود. در شهر های مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه که مقدار وام ودیعه مستاجران 30 میلیون تومان است، اقساط ماهیانه به 325 هزار تومان می رسد و بالاخره اقساط وام 15 میلیون تومانی قابل پرداخت در سایر شهر ها ماهی 160 هزار تومان خواهد بود.

سه | عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی می گوید افرادی که با تایید وزارت راه و شهرسازی واجد شرایط استفاده از این وام باشند، اگر به جای پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن در سرانجام سال، توانایی پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، می توانند با انتخاب خود، این وام را با اقساط 30 ماهه ونرخ 12 درصد دریافت نمایند. همتی از بانک ها خواسته برای سایر متقاضیان یاری ودیعه مسکن را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار یعنی 18 درصد محاسبه نمایند.

چهار | گفته شده بیشتر بانک ها در این طرح مشارکت خواهند داشت. با تفاهم اجرا شده بانک مرکزی اعلام نموده می توان وثایقی مثل گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و حساب یارانه را برای دریافت وام معرفی کرد و در صورتی که فرد این ضمانت ها را نداشته باشد با سفته و کمترین ضمانت که برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شده بود، وام مستاجران قابل پرداخت است. برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمته امداد با ضمانت دستگاه های ذی ربط این اتفاق صورت می گیرد و نیازی به ضمانت دیگری نیست و این افراد باید به دستگاه های ذی ربط مراجعه نمایند و نیازی به ثبت نام در سایت نیست.

جزئیات وام ودیعه مسکن مستاجران؛ اقساط ماهیانه وام مستاجران چقدر می شود؟

پنج | تسهیلات قبل از بستن قرارداد و بدون داشتن کد رهگیری پرداخت نمی شود. قبل از هر اقدامی باید حتما اجاره نامه به امضا دو طرف برسد. در برنامه تنظیم شده قرار است معرفی افراد به بانک در تاریخی بین 15 تا 20 مردادماه انجام شود.

شش | از جمله مهمترین شرایط اعلام شده برای مشمولان دریافت تسهیلات مستاجران باید به سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد نظر اشاره نمود. یعنی اگر می خواهید در تهران وام 50 میلیون تومانی ودیعه مسکن مستاجران بگیرید، باید حتما از پنج سال قبل در این شهر سابقه زندگی داشته باشید. همچنین متقاضی باید وام یا امکانات یارانه ای از طرف دولت در بخش زمین یا مسکن نگرفته باشد، صاحب ملک نباشند و از سال 84 هیچگونه سابقه خرید و فروش ملک نداشته باشند. این وام تنها به سرپرست خانوار تعلق می گیرد.

هفت | وزیر راه وشهرسازی گروه های هدف مشمول دریافت این وام جمعیتی برابر با 600 هزار خانوار را شامل می شود. در عین حال زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان جزو گروه های هدف این طرح هستند، اما قطعا چیزی به اسم اولویت وجود خواهد داشت. خانواده های پنج نفره و حقوق بگیر ثابت، خانه اولی ها و کسانی که سال جاری ازدواج نموده اند، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در اولویت دریافت این تسهیلات قرار دارند. تعداد دریافت نمایندگان وام ودیعه مستاجران می تواند تا یک میلیون خانوار هم افزایش پیدا کند.

هشت | رئیس دولت در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته بود وام ودیعه مستاجران به خانواده هایی که دارای حقوق ثابت یا تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند پرداخت می شود. اگر اظهارنظر روحانی در این خصوص ملاک باشد، تعداد افراد حقوق بگیر در کشور اعم از نیروهای مسلح، دستگاه های اجرایی و افراد شاغل و بازنشسته، به چهار میلیون و 747 هزار نفر می رسد و حدود 14میلیون نفر هم کد بیمه کارگری دارند. از آن طرف محسنی بندپی، سرپرست سابق وزارت رفاه هم تعداد خانوارهای زیر پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را سه میلیون خانوار اعلام نموده است. به این ترتیب 22 میلیون نفر یا بهتر است بگوییم 22 میلیون خانوار، می توانند مشمول دریافت وام ودیعه مسکن مستاجران باشند. محتمل است در هفته جاری بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی شروط جدیدی را اعلام نمایند و بعضی از حقوق بگیران مستاجر را به دلیل بالا بودن حقوق و دستمزد از شمول دریافت این وام خارج نمایند. پس برای برطرف ابهامات این بخش از طرح وام ودیعه مسکن باید همچنان دندان روی جگر بگذاریم.

9 | قطعا قرار نیست همه مستاجران مشمول وام باشند. این یک مورد کاملا قطعی است چون از همان روز اول وزیر راه و شهرسازی گفت در تهران مستاجران واحدهای مسکونی کوچک تر از 75 متر و در سایر شهرها، خانه های استیجاری کمتر از 90 متر مشمول وام ودیعه مسکن می شوند. بر اساس اطلاعات موجود در سامانه شهرداری تهران، در پایتخت دو میلیون و 867 هزار و 676 واحد مسکونی وجود دارد اما تعداد واحدهای زیر 75 متر آن هم در مناطق میانی و جنوبی این شهر قرار دارند، تعیین نیست. همچنین بر اساس آمار، 40 درصد خانوارهای شهری و 42 درصد ساکنان پایتخت، مستاجر هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1051

به "تسهیلات وام ودیعه مسکن مستاجران؛ شرایط وام و راهنمای ثبت نام مستاجران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات وام ودیعه مسکن مستاجران؛ شرایط وام و راهنمای ثبت نام مستاجران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید