جاسوسی از اینستاگرام با یک فایل تصویری مخرب

به گزارش مجله شرقیا، آسیب پذیری خطرناکی در اینستاگرام شناسایی شده که هکرها با استفاده از آن می توانند به موقعیت مکانی و به فایل های ذخیره شده در دستگاه قربانی دسترسی یابد، لیست مخاطبین او را جست وجو و دوربین گوشی را روشن کند و همچنین از ورود کاربر به اینستاگرام تا زمان حذف و نصب مجدد جلوگیری کند.

جاسوسی از اینستاگرام با یک فایل تصویری مخرب

محققان شرکت چک پوینت آسیب پذیری خطرناکی را در نسخه اندروید و iOS برنامه کاربردی اینستاگرام شناسایی نموده اند که امکان اجرای کد از راه دور را برای هکرها به وسیله یک فایل تصویری مخرب فراهم می آورد و مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) درباره این آسیب پذیری شرح داده است.

برای به دست دریافت کنترل اینستاگرام در گوشی کاربران کافی است هکر تصویری مخرب را به وسیله ایمیل، واتس اپ، پیامک یا دیگر روش ها ارسال کند. بعد از ذخیره تصویر در گوشی، کد مخرب پنهان شده در تصویر با اجرای برنامه کاربردی اینستاگرام فعال می گردد. به محض اکسپلویت آسیب پذیری، هکر کنترل کامل اینستاگرام قربانی را در دست می گیرد. برای مثال، می تواند پست جدیدی ارسال نموده یا پستی را پاک کند.

به علاوه از آنجایی که اینستاگرام حق دسترسی به بعضی از قابیلت های گوشی را نیز دارد، هکر می تواند با اکسپلویت این آسیب پذیری به موقعیت مکانی و به فایل های ذخیره شده در دستگاه قربانی دسترسی یابد، لیست مخاطبین او را جست وجو و دوربین گوشی را روشن کند. همچنین هکر می تواند برنامه اینستاگرام را مختل و از ورود کاربر به اینستاگرام تا زمان حذف و نصب مجدد جلوگیری کند.

ریشه این آسیب پذیری استفاده از برنامه شخص سوم با نام MozJPEG برای پردازش تصاویر است. یک دستور آسیب پذیر در این برنامه به مهاجم اجازه می دهد که حافظه اختصاص داده شده به تصویر را دستکاری نموده و کد مخرب مورد نظر خود را اجرا کند.

چک پوینت قبل از انتشار خبر به صورت عمومی آسیب پذیری را به شرکت فیس بوک (فیسبوک اینستاگرام را در سال 2012 خریده است.) اعلام نموده است تا زمان کافی برای برطرف آسیب پذیری وجود داشته باشد. فیس بوک به سرعت وصله ای برای آسیب پذیری ارائه کرد. در نتیجه اگر اینستاگرام شما به روزرسانی شده است، نباید نگران این آسیب پذیری باشید. همچنین به کاربران توصیه می گردد که برنامه اینستاگرام خود را به آخرین نسخه موجود به روزرسانی نمایند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1241

به "جاسوسی از اینستاگرام با یک فایل تصویری مخرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاسوسی از اینستاگرام با یک فایل تصویری مخرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید