خبرنگاران تزریق دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس شروع شد

به گزارش مجله شرقیا، تهران - خبرنگاران - تزریق دوز استنشاقی واکسن ایرانی کرونا به نام رازی کووپارس به داوطلبان مرحله اول تست انسانی، امروز (1 اردیبهشت) در محل سایت کارآزمایی بالینی این واکسن شروع شد.

خبرنگاران تزریق دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس شروع شد

دکتر علی اسحاقی روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس در محل سایت کارآزمایی بالینی این واکسن واقع در بیمارستان رسول اکرم (ص) با اشاره به ساخت نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی در موسسه رازی گفت: دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس موجب به حداقل رساندن زنجیره انتقال ویروس شده و دستگاه تنفسی فوقانی را همزمان با فسمت تحتانی آن ایمن می نماید.

وی با اشاره به این که دوز استنشاقی در روز 51 ام به داوطلبان تزریق می گردد، اظهار کرد: همانطور که پیش از این به اطلاع مردم عزیز رسید، دو دوز اول واکسن به صورت عضلانی و دوز سوم به صورت استنشاقی تجویز شده زیرا عظیم ترین مشکل در پاندمی کرونا ناقلین بی علامت هستند و دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس پس از دو هفته موجب ایجاد ایمنی در دستگاه تنفسی فوقانی شده و زنجیره انتقال بیماری را به حداقل میرساند.

وی، واکسن رازی کووپارس را نخستین واکسن تزریقی- استنشاقی نام برد و توضیح داد: مسئله ای که در واکسیناسیون عمومی انواع واکسن های ساخته شده کووید 19 در جهان مشاهده می گردد، کنترل نشدن زنجیره انتقال است که با دوز استنشاقی این مسئله تا حد امکان برطرف خواهد شد.

اسحاقی با بیان اینکه 133 داوطلب فاز اول کارآزمایی، دوز اول و از این تعداد بیش از 100 نفر هم دوز دوم را دریافت کردند، یادآور شد: تا انتها اردیبهشت ماه، تمام داوطلبان فاز اول، دوز سوم (استنشاقی) را دریافت می نمایند و پس از انجام آنالیز بینابینی، اوایل خردادماه فاز دوم کارآزمایی بالینی با 500 داوطلب آغاز خواهد شد. پذیرفتن داوطلبان واجد شرایط نیز آغاز شده تا فاز دوم با سرعت بیشتری طی گردد.

وی اضافه نمود: فاز دوم حدود دو ماه طول می کشد سپس وارد فاز سوم تست انسانی واکسن می شویم و در صورت تایید تمام مراحل کارازمایی، واکسن رازی کووپارس به صورت انبوه فراوری شده و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

واکسن رازی کووپارس بسیار کم عارضه و بی خطر است

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن سرم سازی رازی، محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس با بیان این که تا این مرحله هیچ عارضه جدی نگران نماینده ای در فرایند مطالعه بالینی مشاهده نشده است، گفت: این واکسن تا این مرحله بسیار کم عارضه بوده است.

دکتر سعید کلانتری اظهار کرد: تزریق اول و دوم فاز نخست این واکسن با موفقیت پشت سر گذاشته شد و امروز دوز استنشاقی برای اولین بار تجویز شد.

وی توضیح داد: تا این مرحله هیچ عارضه جدی نگران نماینده ای در فرایند مطالعه مشاهده نشده و نشان داده واکسن بسیار کم عارضه ای است.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس با این یادآوری که مطالعه به صورت دوسوکور اجرا می گردد و فعلا در خصوص ایمنی زایی آن نمی توان نظر قطعی داد، اضافه نمود: هدف فاز اول، آنالیز ایمنی و بی خطر بودن واکسن است که به نظر می رسد این هدف حاصل شده و امیدواریم پس از معین شدن آنالیز داده ها، اواخر اردیبهشت فاز دوم مطالعه را آغاز کنیم.

دکتر کلانتری همچنین از غربالگری داوطلبان فاز دوم کارازمایی بالینی اطلاع داد و گفت: به محض اخذ مجوز برای آغاز فاز دوم، به سرعت وارد این مرحله شده و در کوتاه ترین زمان نسبت به ایمنی واکسن اطمینان حاصل نموده و هر چه سریع تر واکسنی موثر و ایمن به دست هموطنانمان برسانیم.

به گفته وی، پیش بینی می گردد اواخر شهریور ماه امکان فراوری انبوه واکسن فراهم باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1620

به "خبرنگاران تزریق دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تزریق دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید