خبرنگاران لنگه فعال ترین بندر ترانزیتی ایران در کانون توجه دولت

به گزارش مجله شرقیا، بندرعباس- خبرنگاران- بندر تاریخی لنگه به عنوان فعال ترین بندر ترانزیتی ایران و درگاه تجارت کشورهای آسیای میانه نقش اساسی در توسعه ترانزیت و صادرات و واردات کالا داشته است و بزودی قرار است با اجرای برنامه ها و طرح های بزرگ بندری در دولت تدبیر وامید به یکی از بندرهای بزرگ ایران تبدیل شود.

خبرنگاران لنگه فعال ترین بندر ترانزیتی ایران در کانون توجه دولت

به گزارش خبرنگاران، توسعه بندرگاه های هرمزگان در دولت تدبیر و امید شدت گرفته و هر روز خبری از بهره برداری از طرح های مهم بندری در شرق، مرکز و غرب استان می رسد و شور و شوق برای بکارگیری از ظرفیت های بندری نشان می دهد که برای آینده کشور بسیار مهم و ارزشمند است.

بندرلنگه نیز که هفت بندر تجاری و مسافری غرب هرمزگان را راهبری می کند؛ درچهار دهه اخیر به بندر ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه تبدیل شد و درامسال نیز باتوجه ویژه دولت با توسعه پسکرانه این بندر می رود تا در ردیف بندرهای پرترافیک کشور قرار گیرد.

بندرلنگه باتوجه به موقعیت راهبردی جغرافیایی و داشتن کمترین فاصله دریایی با بنادر کانونی منطقه از جمله بنادر امارات متحده عربی، در زمره فعال ترین بنادر ترانزیتی ایران قرار گرفته است که علاوه بر ترانزیت کالا و مسافر، فعالیت صادراتی، وارداتی و کاپوتاژ را هم پشتیبانی می کند.

در زمان حاضر موقعیت مناسب جغرافیایی و توانمندی های ناوگان ترابری، تفکیک اسکله تخلیه و بارگیری خودرو از دیگر کالاها، کاهش هزینه های حمل ونقل دریایی، حذف زمان انتظار شناورهای ترانزیتی، ارائه خدمات 24 ساعته تمامی عملیات های دریایی و بندری و افزایش پسکرانه های مورد استفاده، کاهش تشریفات اداری، بهره برداری از سکوی ویژه بارگیری خودرو و تکیه بر توان نیروی انسانی جوان، متخصص و کارآمد در کنار همدلی و وحدت روحیه ارگان های همکار سبب شده تا فعالیت های ترانزیتی در این بندرمهم و تاریخی کشور رونق بگیرد.

اداره بنادر و دریانوردی لنگه هم مدیریت بندرهای غرب هرمزگان همچون لنگه، حسینه، آفتاب، چارک، حمیران، معلم و شیو را برعهده دار دارد که محدوده ساحلی آن از انتهای بندرخمیر تا ابتدای حوزه استحفاظی استان بوشهر با دربرگیری 575 کیلومتر مرز دریایی است.

مطالعه مهم ترین طرح های توسعه ای در بندرلنگه

باتوجه به جایگاه راهبردی بندرلنگه و مبادلات در حوزه کالاهای فله و یخچالی و در بخش ترانزیت خودرو، طرح های جامع دریایی و بندری از سوی دولت برای توسعه این بندر در دست مطالعه قرار گرفته است.

مدیر اداره بنادر ودریانوردی بندرلنگه در این راستا گفت: پیگیری اتصال بندرلنگه به اراضی پشتیبانی یا به اصطلاح بندرخشک (ایجاد مرکز استراتژیک ذخیره کالا) در حدود 270 هکتار، راه دسترسی اختصاصی بندرلنگه و اتصال به راه های شریانی، اجرای طرح سیستم ثابت اطفای حریق در تمامی محوطه ها و اسکله ها و موج شکن های بندرلنگه و همچنین تعمیرات اساسی ترمینال مسافری از مهم ترین طرح های مطالعاتی در دست اقدام این بندر است.

قاسم عسکری نسب، مطالعات احداث اسکله مسافری بندرلنگه، تعمیرات اساسی شبکه هدایت سیلاب، احداث سرپناه ایمن کارگری و سرویس بهداشتی، احداث پروژه سیستم جامع اعلام حریق و همچنین تعمیرات اساسی پست شرقی اسکله بندرلنگه را از دیگر طرح های مطالعاتی نام برد.

وی همچنین اجرای رمپ شناور مسافری مقام، اجرای دیوارکشی و تعمیرات اساسی ساختمان اداری و مهمانسرای جزیره لاوان را از دیگر طرح های در دستورکار قلمداد کرد.

در هفته دولت امسال نیز هفت طرح دریایی و بندری با سرمایه گذاری 118 میلیارد و 600 میلیون ریال در اسکله ضلع شرقی بنادر و دریانوردی بندرلنگه به بهره برداری رسید که این طرح ها شامل الحاق یک ففرایند قایق پاکسازی با هدف صیانت از زیست بوم دریایی منطقه و بهره برداری از سیستم دوربین های مداربسته، سامانه پلاک خوان درب ورود و خروج بندر، تجهیز و بهره برداری از سیستم اطفاء حریق در حوضچه و اماکن بندری، بهره برداری از پست برق ضلع شرقی بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان، تعمیرات اساسی شبکه روشنایی بندر و بهره برداری از یک دستگاه بالابر بوده است.

علی رضا کرجی ران مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درحاشیه بهره برداری از این طرح گفته بود که این طرح ها برای 117 نفر از جوانان جویای کار منطقه غرب هرمزگان شغل ایجاد نموده است.

کرجی ران اظهارداشته است: بنا داریم براساس تقویم زمانبندی شده به صورت ماهانه تاپایان سال و به تفکیک شهرستان های ساحلی استان هرمزگان طرح های دیگری نیز در حوزه دریایی و بندری به بهره برداری رسانده و بنادر کوچک را در ابعاد مختلف تقویت نماییم.

تقویت زیرساخت های تجاری و صادراتی در بندرلنگه

با انجام طرح توسعه بندرلنگه و اجرای طرح های زیربنایی در سال های اخیر و همچنین فراهم نمودن شرایط لازم و تخصیص محوطه ویژه نگهداری کانتینرهای خالی ورودی و کانتینرهای در انتظار نوبت ارسال و از سویی نیز اختصاص اسکله و پهلوگاه های مناسب برای شناورها و امکان تخلیه و بارگیری همزمان چندین شناور شاهد افزایش عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری و صادرات کالاهای یخچالی هستیم .

مدیر اداره بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در این زمینه گفت: زیرساخت های بندری و دریایی لنگه برای فعالیت های تجاری تقویت شده و این بندر از ظرفیت بالایی در امر تجارت دریایی و صادرات کالاهای نفتی وغیرنقتی بویژه صادرات کالاهای کانتینری یخچالی، سرعت بخشی پهلودهی شناورها و همچنین ارائه خدمات شبانه روزی به کشتی های حامل کانتیر یخچالی برخوردار بوده است.

قاسم عسکری نسب اضافه کرد: در واقع بندرلنگه به عنوان چهار راهی امن برای ترابری دریایی و زمینی به کشورهای آسیای میانه به عنوان هسته مرکزی بنادر غرب هرمزگان فعالیت می کند و این بندر به عنوان کانون مهم تخلیه و بارگیری و صادرات کالا روزهای پر رونقی را سپری می کند.

وی یادآورشد: در مدت 9 ماهه گذشته بیش از سه میلیون و 679 هزار و 134 تن انواع کالا شامل یک میلیون و 813 هزار و 822 تن کالای غیرنفتی و یک میلیون و 865 هزار و 312 تن فرآورده های نفتی در بنادر غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شده است که جابجایی 134 هزار تن کالا باافزایش 681 درصدی با 10 هزار و 667 کانتینر یخچالی اجرا شده است.

عسکری نسب یادآورشد: دراین مدت همچنین یکهزار و 174 کانتینر یخچالی حامل کالای غیرنفتی با افزایش 2 هزار و 248 درصدی از بنادر غرب هرمزگان صادر شده است.

به گفته مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه، در 9 ماهه نخست سالجاری، جهش 15 درصدی کاپوتاژ (کران بری) فرآورده های غیرنفتی و پهلودهی بیش از 14 هزار شناور نیز در بنادر غرب هرمزگان رقم خورده است.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه صادرات غیرنفتی از بندر چارک و افزایش 67 درصدی تخلیه و بارگیری در بندر آفتاب، اظهار داشت: افزایش چشمگیر 17 هزار و 802 درصدی فعالیت صادراتی در بنادر شیو و انرژی بر پارسیان و عبور از مرز 912هزار تن تخلیه و بارگیری در بندرلنگه از دیگر دستاوردهای بنادرغرب هرمزگان در مدت 9 ماهه امسال است.

عسکری نسب همچنین ورود 896 مسافر از امارات به عنوان تنها بندر فعال مسافری دریایی خارجی را از دیگر فعالیت های مهم بنادر غرب هرمزگان در 9 ماهه امسال بیان نمود.

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه ابرازداشت: تامین زیرساخت های لازم، ارائه خدمات بهینه و تسهیل فرآیند تخلیه و بارگیری کالا در بنادر غرب هرمزگان و همچنین ارتقای سرعت تخلیه و بارگیری از عوامل مهم رونق صادرات کالاهای یخچالی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دستیابی به این مهم می باشد.

وی با تاکید بر سیاست تمرکززدایی از مرکز بنادر غرب هرمزگان و توجه به رونق فعالیت تخلیه و بارگیری و صادرات کالاهای یخچالی در بنادر کوچک غرب استان نیز اظهار داشت: فعالیت تجاری و تردد شناورها از بنادر شیوء، آفتاب و چارک به بنادر حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز به شکل مستمر درحال انجام است.

بنادرغرب هرمزگان؛ قطب صادراتی موادمعدنی ومصالح ساختمانی

اداره بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان با نظارت بر هفت بندر تجاری و مسافری و همچنین تحت پوشش قراردادن نیمی از جزایر کشور بعنوان قطب صادرات موادمعدنی و مصالح ساختمانی معرفی شده است و کانون مهمی جهت تبادلات تجاری با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان می باشد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندرلنگه در این راستا با اشاره به تدابیر اتخاذ شده درجهت رفع تمرکز زدایی و فعال نمودن بنادر کوچک اظهارداشت: احداث ترمینال موادمعدنی به مساحت هفت هکتار و درپی آن کاهش زمان انتظار شناورها سبب شد تا بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان در 9 ماه سالجاری با صادرات 444 هزار و 33 تن موادمعدنی و مصالح ساختمانی با افزایش هزار و 542 درصدی به بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه، رشد قابل توجهی را در این حوزه تجربه نموده و به اهداف ترسیم شده خود در این حوزه دست یابد.

عسکری نسب، بیشترین کالاهای صادراتی را سیمان، گچ، سنگ گچ، نمک، سنگ گابرو و مصالح ساختمانی بیان نمود و گفت: این نوع کالاها به صورت فله و یا بسته بندی شده به کشورهای آسیای میانه صادر شده است.

وی بیان داشت: راهبردهایی همچون ارائه خدمات شبانه روزی، بهره گیری از کارشناسان و نیروهای متخصص و کارآمد، استفاده بهینه از امکانات دریایی و بندری و همچنین احداث پنج رمپ بتنی و خاکی در راستای سرعت بخشی در فرایند تخلیه و بارگیری، زمینه حضور شرکت های بین المللی فعال را در بخش صادرات موادمعدنی و مصالح ساختمانی در بنادر غرب هرمزگان تقویت نموده است.

این مسوول ادامه داد: همچنین احداث پایانه صادراتی موادمعدنی برای بارگیری محموله های صادراتی نگهداری شده و ساخت این پنج ففرایند رمپ سبب شده تا هم اکنون به صورت همزمان پنج ففرایند شناور بارج، یدک کش و لندینگ کرافت با آبخور 5.5 متر بتوانند در این بندر پهلوبگیرند و کالاها و محموله های تولیدی معادن منطقه را به جزایر استان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر کنند.

بندرلنگه قلب تپنده ترانزیت خودروی ایران

مدیر بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان همچنین از بندرلنگه به عنوان قلب تپنده ترانزیت خودروی ایران و چهار راه ترانزیت خودرو به کشورهای آسیای میانه یاد کرد وگفت: در مدت 9 ماهه گذشته امسال بیش از 64 هزار دستگاه خودرو بدون هیچگونه سانحه و خسارتی از طریق این بندر به مقصد کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای آسیای میانه، ترانزیت شد.

عسکری نسب بیان داشت: در این مدت حجم ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادرغرب هرمزگان به 100 هزار و 833 تن رسید که از این میزان، بندرلنگه با ترانزیت بیش از 64 هزار دستگاه خودرو با همکاری ارگان های همکار دارای رکورد عملیاتی به لحاظ تولید و بالابودن سرعت تخلیه محموله های ترانزیتی در بین بنادر ایران را به خود اختصاص داد.

وی اظهارداشت: این میزان ترانزیت با همکاری اداره کل گمرک غرب، ترمینال اپراتور و همچنین تیم عملیاتی بنادر غرب هرمزگان و با مشارکت 17 شرکت کارگزار ترانزیتی اجرا شده است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی لنگه ابرازداشت: استفاده از توان فنی شرکت های کارگزار ترانزیتی، بهره گیری از موقعیت جغرافیایی و راهبردی و نیز ایجاد زیرساخت ها و روساخت های لازم در این بندر، بستری مناسب را فراهم نموده تا به ازای هر سرمایه گذاری در حوزه ترانزیت خودرو در بخش های ناوگان حمل و نقل دریایی و خشکی و خدمات دریایی و ساحلی، با ایجاد اشتغال، معیشت 40 تا 45 خانوار تامین شود.

وی ادامه داد: باتوجه به نقش بنادر غرب در استان هرمزگان و با اشاره به فعال بودن این بندر بعد از بندر شهید رجایی و همچنین پایتخت بودن ترانزیت خودروی کشور، بهره گیری از تمام توان و ظرفیت های آن در دستورکار مدیریت این بندر قرار گرفته است.

عسکری نسب یادآورشد: همچنین با ایجاد زیرساخت در ارائه خدمات دریایی و بندری به فعالان اقتصادی و شناورهای فعال در جهت پهلوگیری و تسهیل جهت تردد شناورها در حوزه دریا، توانسته ایم با وجود تحریم ها و وجود ویروس کرونا نقش پررنگی را در جهت اشتغال و رونق اقتصادی شهر و به طبع آن کشور ایفا کنیم.

طرح جامع توسعه بندرلنگه تا افق 1404

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از اجرای طرح جامع توسعه بندرلنگه تا افق 1404 خبرداد و گفت: این طرح با هدف افزایش ظرفیت و بهبود خدمات این بندر در نشست هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی مصوب شده است.

محمد راستاد که اوایل هفته گذشته برای بررسی ظرفیت های توسعه تجارت دریایی بندرهای غرب هرمزگان به بندرلنگه سفرنموده بود، در نشستی با فعالان اقتصادی این استان اظهارداشت: پیش بینی هایی در حوزهای مختلف زیربنایی و تجهیزاتی درقالب طرح جامع توسعه بندرلنگه اجرا شده که به عنوان سند بالادستی پیگیری می شود.

وی اظهارداشت: درشرایطی که تحریم کنندگان ایران تلاش می کنند بازرگانی و تجارت کشور دچار محدودیت و انسداد شود، بندرلنگه با کمترین امکانات، بیشترین بهره وری را در زمینه صادرات غیرنفتی داشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بندرلنگه، به عنوان یکی از بندرهای تاثیرگذار در حوزه تجارت دریایی و با بهره وری بالا است ، اظهار داشت: به شرایط موجود بندرلنگه که شرایط مناسبی هم دارد، بسنده نخواهیم کرد و دراین راستا؛ توسعه، بهسازی و تجهیز این بندر به گونه ای رقم خواهد خورد که زمینه رقابت پذیری آن افزایش یابد.

وی همچنین با اشاره به آسفالت معابر بندرلنگه در راستای مسوولیت های اجتماعی، اظهارداشت: در این زمینه؛ مطالعاتی اجرا شده و مجوزهای زیست محیطی آن نیز در آستانه صدور است و تلاش خواهیم کرد مزاحمت های ترافیکی ورود و خروج به بندرلنگه را برای فضای شهری به حداقل برسانیم.

راستاد ادامه داد: مشکلاتی در برخی از بنادر تجاری کشور از جمله بندرلنگه وجود دارد که توسعه این بنادر در محدوده شهری محصور شده و به همین دلیل هرجایی که امکان داشته باشد به دنبال دسترسی مکانی اختصاصی هستیم و این امر برای بندر تاریخی لنگه نیز صدق می کند.

وی، احداث اسکله و ناحیه (زون) گردشگری را از اقدام های سازمان بنادر در بندرهای غرب هرمزگان بیان نمود و گفت: تلاش خواهیم کرد که در کنار تجارت دریایی؛ از ظرفیت گردشگری دریایی که برای تحقق آن مطالعات جامعی اجرا شده است، بهره ببریم.

ضرورت توسعه پسکرانه در بندرلنگه

دبیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز بندرلنگه را یکی از بندرهای فعال کشور دانست که ضرورت دارد توسعه پسکرانه و طرح هایی که برای افزایش ظرفیت آن تعریف شده، با سرعت اجرایی شود.

احمد جباری در نشست با جمعی از فعالان اقتصادی و صنوف مرتبط هرمزگان که با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی برگزارشد، گفت: تحقق این امر مهم در بهبود شرایط اقتصادی مردم هرمزگان بویژه غرب استان و کشور تاثیر مثبت دارد.

وی دربخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از اقدام های سازمان بنادر و دریانوردی برای تقویت و توسعه بندر شیو پارسیان گفت: این بندر ظرفیت بازرگانی بالایی دارد.

کننده مردم غرب هرمزگان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بندر شیو پارسیان فاصله دریایی نزدیکی با کشور قطر داشته و ظرفیت مناسبی برای توسعه صادرات محسوب می شود که انتظار می رود این توان بیش از گذشته مورد استفاده قرار گیرد.

جباری همچنین با اشاره به ضرورت واگذاری بندر چارک در غرب هرمزگان به سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ضرورت دارد بندرچارک با هدف توسعه و ایجاد بندرگاه گردشگری در اختیار سازمان بنادر قرار گیرد تا خدمات دهی در خور و به شیوه درست به مسافران و گردشگران دریایی داده شود.

وی درباره روستای بندری مخان پارسیان نیز اظهارداشت: برای این بخش می توان طرحی پیشنهاد کرد تا ضمن تقویت تجارت در این روستا شاهد رونق معیشت مردم منطقه هم بود.

بندرلنگه بهترین پایانه لجستیکی برای جزایر ایرانی حوزه خلیج فارس

موقعیت جغرافیایی و ترابری دریایی بندرلنگه آن را به بهترین پایانه لجستیکی برای جزایر ایرانی حوزه خلیج فارس(سیری، لاوان، کیش، هندورابی، تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی) تبدیل نموده است، داشتن حداقل فاصله دریایی با امیرنشین های امارات متحده عربی از جمله بنادر دبی و شارجه، از دیگر مزیت ها و ویژگی های این بندر است.

بندرلنگه یکی از شهرهای ساحلی هرمزگان و از قدیمی ترین بنادر جهان در جنوب کشور و حاشیه خلیج فارس است که با تاریخی درخشان و پر رونق در گذشته و بافت شهری بسیار زیبا به بندر مروارید و عروس بنادر جنوب کشور شهرت داشت.

این بندر تاریخی به عنوان مرکز بنادر غرب هرمزگان از جمله بنادر با سابقه و پیشرو در زمینه تجارت کالا و جابجایی مسافر با کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده و دومین مرکز مهم تجارت دریایی استان بعد از بندرعباس محسوب می شود.

علاوه بر توسعه دریایی بندرلنگه، طرح های عمرانی با هدف افزایش پسکرانه و اراضی پشتیبانی بندر در جهت رشد اقتصادی منطقه غرب هرمزگان در دستورکار قرار گرفته است که تحقق این طرح در افزایش عملکرد فعالیت های بندری و دریایی نقش بسزایی خواهدداشت.

امیدواریم با افزایش امکانات و زیرساخت های بندری، ایجاد خطوط جدید تجاری کالا و توسعه روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس شاهد شکوفایی اقتصادی و تجارت دریایی درغرب هرمزگان باشیم.

بندرلنگه دومین بندر مهم هرمزگان و مرکز بنادر غرب این استان در 185 کیلومتری بندرشهید رجایی واقع است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1457

به "خبرنگاران لنگه فعال ترین بندر ترانزیتی ایران در کانون توجه دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لنگه فعال ترین بندر ترانزیتی ایران در کانون توجه دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید