عراقچی: به ایستگاه آخر مذاکرات نزدیک شده ایم

به گزارش مجله شرقیا، رییس تیم مذاکره کننده ایران با اشاره به پیشرفت در مذاکرات وین گفت: به آخر مذاکرات برجام نزدیک شدیم.

عراقچی: به ایستگاه آخر مذاکرات نزدیک شده ایم

به گزارش خبرنگاران، سیدعباس عراقچی بعدازظهر یکشنبه پس از خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام در ششمین دور مذاکرات وین اظهار کرد: دور ششم مذاکرات ششم وین امروز با برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام به کار خود خاتمه داد. در این جلسه از مجموع مذاکرات فشرده ای که در هفت، هشت روز گذشته اجرا شده یک جمع بندی ارائه شد. همه هیات ها اذعان داشتند که پیشرفت نسبتاً خوبی اجرا شده است و همه به جدیت خود بر ادامه این راستا و رسیدن به یک توافق تاکید داشتند.

وی ادامه داد: همه این را قبول دارند که بعضی مسائل کلیدی است که باید توسط مراجع تصمیم گیر در کشورها مورد تصمیم گیری واقع شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: پیشرفت مذاکرات در این دور نسبتا خوب بوده از جهت اینکه متن به مقدار زیادی آماده است و آن مقداری هم که آماده نیست حداقل یک شرایط کاملا معین دارد و یک تصویری از اختلافات نشان می دهد و اینکه در چه مرحله ای هستیم. این موضوع حتما می تواند به تصمیم گیران جهت اتخاذ تصمیم درست کمک کند.

عراقچی با بیان اینکه می توانیم بگوییم راستا زیادی را تا الان آمده ایم و به اواخر کار نزدیک شده ایم، اظهار کرد: همانطور که پیش از این گفتم راستا باقیمانده راستا ساده ای نخواهد بود ولی من امیدوار هستم و فکر می کنم اگر طرف های مقابل بتوانند تصمیمات خود را بگیرند ما انشاءالله می توانیم به یک توافق برسیم که مورد خواست ما بوده و مطلوب ما خواهد بود.

عراقچی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه مواضع ما (ایران) از ابتدای مذاکرات تا الان هیچ تغییری پیدا نکرده است، گفت: ما خواهان رفع همه تحریم های آمریکا هستیم. همینطور راستی آزمایی آنها و سپس بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که به نظر وی وزن مسائل حل نشده سنگین تر است یا وزن مسائل حل شده، شرح داد: تعابیر مختلفی ممکن است هر کسی داشته باشد ولی به نظر من وزن مسائل حل شده بیشتر است.

معاون سیاسی وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که پنجشنبه هفته آینده مدت توافق یک ماهه ایران و آژانس به اتمام می رسد و آیا شما در جریان ملاقاتی که روز جمعه با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتید، در این ارتباط رایزنی و مذاکراتی کرده اید، شرح داد: گفت وگویی که با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتم بسیار جامع بود. همین موضوع را نیز دربر می گرفت. همچنین در مورد موضوعات باقیمانده بین ایران و آژانس که باید مورد حل و فصل قرار بگیرد و همینطور نحوه کمک آژانس به پیشرفت این مذاکرات صحبت کردیم. بعضی جاها بعضی نکات فنی وجود دارد که شرحات کارشناسی آژانس می تواند راهگشا باشد. همینطور در مورد وظایفی که بعد از رسیدن به یک توافق احتمالی آژانس باید ایفا کند نیز صحبت کردیم.

عراقچی شرح داد: همانطور که اشاره کردم ملاقات جامع و بسیار خوبی بود. درخصوص موضوعی که شما سوال کردید بحث شد؛ به هر حال این موضوع مهمی است که در تهران در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد و من هیچ قضاوتی در این خصوص ندارم.

رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می دهید که دور آینده مذاکرات وین دور آخر مذاکرات باشد، اضافه کرد: واقعا نمی شود گفت که آیا دور آینده، دور خاتمهی خواهد بود یا نه. ولی من امیدوارم که چنین باشد و اگر طرف های مقابل ما بتوانند تصمیمات خود را بگیرند از نظر من دور آینده دور خاتمهی خواهد بود با این حال فکر می کنم که دور سختی نیز خواهد بود.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که بعضی از رسانه ها نوشته اند که ایران در این مذاکرات درخواست ضمانت کتبی از آمریکا کرده است تا این کشور به مانند دوران ترامپ از برجام خارج نشود، اظهار کرد: طبیعی است که یکی از مباحث جدی ما در این دوره از مذاکرات ایجاد اطمینان نسبت به عدم تکرار آن چیزی است که دولت قبلی آمریکا نسبت به برجام انجام داده است. ما در این خصوص نیازمند این هستیم که به تضمین هایی برسیم که به ما اطمینان بدهد که آنچه که دولت گذشته آمریکا انجام داده از جمله اعمال مجدد تحریم ها و خروج از برجام، مجدداً رخ نخواهد داد. این خواسته طبیعی ماست و طبعاً بدون اینکه چنین تضمینی ارائه شود بازگشت به برجام برای ما مقدور نیست و این یکی از مباحث جدی ما در مذاکرات بوده است. به جاهایی در این خصوص رسیده ایم ولی این موضوع از جمله مواردی است که باید بیشتر روی آن کار کنیم.

عراقچی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شما احتمال می دهید که توافق نهایی در دولت آقای روحانی حاصل شود و یا اینکه در دولت جدید به ریاست جمهوری آقای رئیسی، گفت: همانطور که بارها عرض کرده ام در این مذاکرات ما اهداف و منافع ملی ایران را دنبال می کنیم و برای آقایان روحانی و رئیسی نیز آنچه که مهم است این است که این منافع تامین شود. البته حتما اینکه ما هر چه زودتر به توافق برسیم بهتر است بخاطر اینکه آثار رفع تحریم ها هر چه زودتر خود را نشان دهد.

وی در این زمینه ادامه داد: ولی ما وقتی توافق خواهیم کرد که به خواسته های ملی و منافع ملی مان رسیده باشیم. مواضع اصولی و قطعی نظام محقق شده باشد. طبیعتا امیدوار هستیم که در همین دولت انجام شود و هرچه زودتر این اتفاق بیفتد ولی این ملاک ما برای رسیدن به توافق نیست. ملاک ما، رسیدن به یک توافق خوب است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1708

به "عراقچی: به ایستگاه آخر مذاکرات نزدیک شده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: به ایستگاه آخر مذاکرات نزدیک شده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید