قدیمی ترین دندان انسان در قزوین رونمایی شد

به گزارش مجله شرقیا، خبرنگاران/قزوین دندان انسان نئاندرتال کشف شده در غار قلعه کُرد آوج به عنوان قدیمی ترین بقایای انسانی کشف شده در قزوین رونمایی شد.

قدیمی ترین دندان انسان در قزوین رونمایی شد

علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین دوشنبه شب 8 دی در آیین رونمایی از دندان انسان نئاندرتال از یافته های هیئت باستان شناسی ایران و فرانسه در غار قلعه کُرد آوج که با حضور علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی برگزار گردید، توضیح داد: غار قلعه کرد آوج در ارتفاع دو هزار و صد متری قرار گرفته است که طی دو سال 97 و 98 در این منطقه هیئتی مرکب از نمایندگان کشورهای ایران و فرانسه کاوش انجام دادند، فصل سوم کاوش نیز قرار بود سال 99 انجام گردد اما به خاطر کرونا این امر محقق نشد.

وی تأکید کرد: یافته های پیش از تاریخ به دو بخش مواد فرهنگی و بقایای انسانی تقسیم می گردد، در این غار ما بقایای انسانی پیدا کردیم که منحصر به فرد است، این دومین بار است که در قلمرو جمهوری اسلامی ایران یافته های انسانی پیدا می گردد، در این کاوش 20 قطعه دندان پیدا شده که یکی از این قطعات مورد آزمایش قرار گرفته است.

خزائلی اعلام کرد: سن قطعات کشف شده از سن کربن 14 که بیش از 45 هزار سال است بیشتر است و در آزمایشگاه تخمین اولیه صدهزار ساله در نظر گرفته شده است.

قدیمی ترین سکونتگاه بشر در ایران

حامد وحدتی نسب، سرپرست هیئت کاوش غار قلعه کُرد در این جلسه اعلام کرد: تمام کار کاوش این غار را تیم ایرانی انجام داده است، اما به دلیل اینکه باید آزمایش هایی با استاندارد بالا انجام گردد که در ایران امکان آن وجود ندارد از یک تیم فرانسوی برای اجرای آزمایش های مختلف سن سنجی، رسوب شناسی، جانورشناسی و گیاه شناسی استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: انسان نئاندرتال نوعی از انسان است که قبل از ما در این محدوده جغرافیایی زندگی می نموده است، این انسان ها از 250 هزار سال تا 40 هزار سال پیش در این منطقه زندگی می کردند، شکارچی بودند و در دسته های کوچک زندگی می کردند، بعد از ورود انسان هوشمند این انسان ها منقرض می شوند.

وحدتی نسب اظهار کرد: در بازسازی های اجرا شده این انسان از نظر حجم بدن و رفتارشناختی شبیه ما بودند، این ها بیش از آنچه که تصور می شد به ما شبیه هستند اما از نظر جمجه با ما تفاوت دارند، از نظر قامتی نیز کوتاه تر و عضلاتی تر بودند.

وی گفت: این انسان ها شکارچی بودند و بقایای شکار آن ها در غار قلعه کرد پیدا شده است؛ ما با سه راه می توانیم سن را تخمین بزنیم یکی از روش ها آنالیز مواد فرهنگی است که انسان از خودش به جا گذاشته، مواد به جا مانده در غار قلعه کرد متعلق به دوره نئاندرتال است، همچنین بقایای انسان و سن سنجی نشان می دهد که این دندان کشف شده مربوط به انسان نئاندرتال است.

سرپرست هیئت کاوش غار قلعه کرد اعلام کرد: قلعه کرد قبل از این که بازسازی گردد توسط حفاران غیرمجاز سرقت شده بود بنابراین تمام مواد فرهنگی را با سختی جمع آوری کردیم و نتایج سن سنجی نشان داد که موارد به دست آمده بیش از 45 هزار سال است و می توانیم بگوییم قلعه کرد قدیمی ترین سکونتگاه بشر در ایران است چرا که حیواناتی کشف شده است که هم اکنون در ایران وجود ندارد.

وی در انتها گفت: مهمترین کشف ما در این غار کشف دندان شیری یک کودک است که بین 6 تا 9 سال سن دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1427

به "قدیمی ترین دندان انسان در قزوین رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین دندان انسان در قزوین رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید