لبنان، سفر بی نتیجه حریری به مسکو و ادامه بن بست سیاسی، هیئت روسی در راه بیروت

به گزارش مجله شرقیا، سعد حریری در حالی که برای جلب حمایت روسیه به این کشور سفر کرده بود، همانند سایر سفرهای خارجی خود دست خالی از این کشور بازگشت.

لبنان، سفر بی نتیجه حریری به مسکو و ادامه بن بست سیاسی، هیئت روسی در راه بیروت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه البناء، منابع آگاه از پفراینده تشکیل دولت در لبنان اعلام کردند که تلاش های اجرا شده برای به نتیجه رسیدن این پفراینده به بن بست رسیده است؛ چراکه طرف های مربوطه در این زمینه همچنان درباره ساختار دولت آینده اختلاف نظر دارند، به ویژه اینکه تیم رئیس جمهوری هرگز نمی پذیرد که سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان وزرای مسیحی دولت آینده را معرفی کند.

این منابع تصریح کردند که با توجه به اختلافات سیاسی هیچ نشانه ای از بهبود اوضاع دیده نمی شود و فروپاشی اوضاع سیاسی کشور همچنان بدون هیچ نظارت و کنترلی ادامه دارد.

منابع مذکور تأکید کردند که طبق شواهد تمایلی از سوی هیچ یک از طرف های مربوطه برای تسهیل در فرایند تشکیل دولت وجود ندارد.

از سوی دیگر منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که منابع روسی از مواضع سعد حریری در سفر به مسکو تعجب کردند؛ چرا که وی در دیدار با مقامات روسیه درباره همکاری های اقتصادی صحبت می کرد، در حالی که هنوز یک نخست وزیر مکلف است و تعیین نیست این همکاری ها با چه سازوکاری انجام خواهد شد، به عبارت دیگر روس ها معتقدند مواضع سعد حریری صرفاً یک طرفه است و جایی در روابط بین المللی ندارد.

بر این اساس سفر اخیر حریری به مسکو نیز همانند سایر سفرهای خارجی وی که از اواخر 2020 شروع شد و تا به امروز نیز ادامه دارد نتیجه خاصی در پی نداشته است.

منابع مربوطه همچنین اعلام کردند که سعد حریری قصد داشت در جریان این سفر حمایت مسکو را برای خود به دست آورد؛ اما موضع روسیه همان طور که در بیانیه رسمی این کشور درباره سفر سعد حریری آمده است تغییری نکرده است و روس ها همچنان اصرار دارند که مداخله ای در امور داخلی لبنان نداشته باشند.

از سوی دیگر منابع گزارش دادند، یک هیئت روسی که حامل پیشنهاداتی در زمینه های انرژی و برق و بازسازی بندر بیروت است به لبنان سفر می کند.

درحالی که لبنانی ها بیش از 9 ماه است که با بحران عدم تشکیل دولت دست و پنجه نرم می کنند و بیش از 7 ماه از مأموریت سعد حریری برای تشکیل کابینه در این کشور گذشته است، فضای سیاسی لبنان تنها منحصر به میانجیگری طرف های داخلی و خارجی و طرح ابتکارات بی نتیجه برای پایان دادن به اختلاف میان میشل عون رئیس جمهوری لبنان و نخست وزیر مکلف است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1615

به "لبنان، سفر بی نتیجه حریری به مسکو و ادامه بن بست سیاسی، هیئت روسی در راه بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، سفر بی نتیجه حریری به مسکو و ادامه بن بست سیاسی، هیئت روسی در راه بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید