نامه به بایدن: به سرعت به برجام بازگردید!

به گزارش مجله شرقیا، شماری از مقامات سابق نظامی، امنیت ملی و دیپلمات های آمریکا در نامه ای سرگشاده به جو بایدن رئیس جمهور این کشور از وی خواسته اند تا تمام تلاش خود را برای پیوستن سریع به توافق هسته ای با ایران به کار گیرد.

نامه به بایدن: به سرعت به برجام بازگردید!

به گزارش فارس، خبرگزاری اسپوتنیک بعد از ظهر شنبه به وقت تهران نوشت که در بخشی از این نامه این گروه 41 نفره آمده است: ما از بازگرداندن محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران از طریق بازگشت سریع ایران و ایالات متحده به توافق هسته ای به عنوان نقطه ای شروع مذاکرات بیشتر جهت مقابله با تهدید های ناشی از ایران، حمایت می کنیم.

در این نامه سرگشاده ادعا شده که تهران تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکاست، اما احیای توافق هسته ای باید هدف اصلی آمریکا در قبال ایران باشد.

نویسندگان این نامه به صراحت تاکید کردند که رویکرد فشار حداکثری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا علیه ایران برای امنیت ایالات متحده فاجعه بار بوده است.

در بخش دیگر این نامه آمده است: جنگ با ایران فاجعه غیر قابل تصور است. درگیری نظامی با ایران هزینه های غیرقابل پذیرشی را بر ایالات متحده متحمل می کند و در نهایت نمی تواند امنیت ملی آمریکا را به پیش ببرد.

علیرغم ابراز علاقه از سوی بایدن برای بازگشت به برجام در جریان مبارزات انتخاباتی، وی تا به امروز تمایلی به برداشتن گامی در این راستا نداشته و در حالی که این کشور از توافق هسته ای خارج شده، اما خواستار اتخاذ گام نخست از سوی تهران است. آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

دولت جدید آمریکا تا به امروز ساز و کاری برای بازگشت به توافق هسته ای را اعلام نکرده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده کنند. اخیرا نیز آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که هنوز راه طولانی برای بازگشت کامل به برجام وجود دارد.

مقام های جمهوری اسلامی ایران بار ها تاکید کرده اند که ایالات متحده به علت خروج از برجام ملزم به برداشتن گام اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1488

به "نامه به بایدن: به سرعت به برجام بازگردید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه به بایدن: به سرعت به برجام بازگردید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید