چگونه از شر شپش سر خلاص شویم؟

به گزارش مجله شرقیا، درمان شپش سر معمولاًً شامل دو مرحله استفاده از حشره کش های شیمیایی و حذف کردن دستی است.

چگونه از شر شپش سر خلاص شویم؟

مترجم: پریسا مرتضوی

منبع:راسخون

درمان شپش سر چگونه است؟

درمان شپش سر معمولاًً شامل دو مرحله استفاده از حشره کش های شیمیایی و حذف کردن دستی است.

 تمام اعضای خانواده را به صورت هم زمان درمان کنید و به مهد کودک یا مدرسه هم اطلاع دهید.

 ضروری است 7تا 10 روز بعد از اولین استفاده از حشره کش ها، این درمان را تکرار کنید. یعنی به طور کلی ضروری است دو مرحله استفاده از شامپوهای حشره کش به فاصله 7 تا 10 روز انجام شود؛ زیرا تخم ها ممکن است زنده بمانند و تبدیل به حشره شوند.

 برای جدا کردن رشک ها استفاده از روش های دستی نیاز است و شستن به تنهایی کفایت نمی کند. این روش ها معمولاً شامل آب کشیدن با محلول سرکه در آب و شانه کردن با شانه دندان ریز پس از استفاده از شامپوهای حشره کش است.

درمان دارویی:

شایع ترین حشره کش موضعی استفاده شده برای شپش سر پرمترین است. سایر داروها شامل این موارد است:

 مالاتیون

 فنوترین

 کارباریل

 لیندان (گاما بنزن هگزاکلرید(

 اسپینوزاد

 ایورمکتین

شامپوی Lindane که در بزرگسالان به کار می رود، برای اطفال و خانم های حامله و شیرده، نوزادان و مبتلایان به HIV توصیه نمی شود. شامپوی Permethrin 1% مناسب است. شامپو باید به تمام موها مالیده و ده دقیقه باقی بماند، سپس شسته و یک هفته بعد تکرار شود. این شامپو تخمها را از بین نمی برد، لذا بعد از آن، موها باید با محلول حاوی نسبت مساوی از سرکه و آب و با شانه ریز پاک شوند. شامپوی Hegor Antipoux تخمها را هم از بین می برد.

 در صورت وجود عفونت ثانویه باکتریال باید هر چه سریعتر درمان آنتی بیوتیک را برای حداقل 10 روز شروع کرد.

لوسیون ها، محلول ها و کرم ها بهتر از شامپوها هستند، زیرا شامپوها ضعیف تر از آن هستند که قابل اعتماد باشند. این ترکیبات مستقیماً روی پوست سر استفاده می شوند. ضروری است که توصیه های کارخانه سازنده را در مورد این که هر بار چه مدت روی سر بماند یا چند بار تکرار شود، دنبال کنید؛ زیرا احتمال مسمومیت وجود دارد.

مهمترین اصل در مبارزه با شپش، انجام درمان دسته جمعی و همگانی و رفع آلودگی از کلیه لوازم و وسایل مورد استفاده افراد به طور همزمان است پس از درمان ضدشپش، احتمال انتقال آلودگی از بین می رود و دانش آموز می تواند به مدرسه بازشود.

روسرى، شانه، برس، کلاه، شال و روبالشى و ملحفه باید در آب داغ شسته شوند. لوازم بهداشتى فردى باید در الکل خیسانده شده و یا در حرارت نسبتاً بالا شسته شوند. ضدعفونى و شست و شوى فرش و موکت و مبلمان ضرورتى نداشته و نیازى به ضدعفونى کردن کل خانه وجود ندارد. هر چه که با سر بیمار در تماس بوده (شانه، ملحفه و کلاه) باید با آب گرم 55 درجه شسته شود. وسایلی که در اثر حرارت خراب می شوند باید به مدت 2 هفته در کیسه دربسته در یخچال باقی بمانند.

روش های دستی جدا کردن رشک یا شپش:

 روش های فیزیکی جدا کردن رشک و شپش در کنار درمان دارویی استفاده می شوند و ممکن است نیاز باشد برای چند هفته هر روز از این روش ها استفاده کنید.

 استفاده از شانه مخصوص رشک روی موهای مرطوب یکی از موثرترین راه های حذف فیزیکی رشک و شپش است. شانه های فلزی برای موهای کلفت و شانه های پلاستیکی برای موهای ظریف یا بلند استفاده می شوند. می توان از یک نرم کننده بر روی موها استفاده کرد.

 استفاده مرتب از شانه دندانه ریز در تشخیص ، پیشگیری و درمان شپش سر توصیه می شود و به نام یکی از راههای تقویت بهداشت فردی مورد استفاده قرار می گیرد. فاصله دندانه های این شانه باید به میزان ای باشد که عملاً رشک را از موهای سرجدا کنید.

 دو قاشق غذا خورى سرکه را در یک لیتر آب حل کنید، سپس تمام سر و موها را با این محلول خیس کنید. بعد از چند دقیقه با یک شانه دندانه ریز موها را خوب شانه کنید. محلول آب و سرکه کپسول تخم ها را سست می کند و شانه دندانه ریز به جدا کردن آنها از موها کمک می کند.

 به هر حال برای پیدا کردن تخم شپش می بایست با حوصله تمام از یک گیجگاه به طرف مقابل، منطقه به منطقه در مو جستجو کرد، بهتر است این کار زیر نور مناسب اجرا شده و البته استفاده از یک ذره بین هم می تواند مفید باشد. ضمناًًً دقت کنید که نزدیکی زیاد سر به فرد مورد معاینه، می تواند باعث منتقل شدن شپش به سر فرد معاینه کننده شود.

 موها را قسمت قسمت کنید و از ریشه مو تا نوک آن ها را شانه بکشید.

 ساقه های مو را به طرف پایین شانه کنید.

 این عمل باید در حدود نیم ساعت طول بکشد و ضروری است این عمل را تا زمانی که سه بار پشت هم هیچ شپشی یافت نشود تکرار کنید.

 شانه های الکتریکی که ادعا می شود شپش را جذب کرده و می سوزانند، موثر نیستند.

سایر روش های درمان که اثر بخش بودن آن ها اثبات نشده است:

 تراشیدن سر یا کوتاه کردن موها موثر است، اما به ندرت ضروری است و زیاد توصیه نمی شود.

 برای مدت یک ماه روزانه 30 دقیقه موها را در معرض باد داغ سشوار قرار دهید.

 موادی نظیر دایمتیکون، پترولیوم و بنزیل الکل جهت خفه کردن شپش ها روی موهای خشک مالیده می شوند و تمام سر از پوست سر تا نوک موها را می پوشانند و برای مدت 20 دقیقه زیر کلاه حمام نگه داشته شده و سپس شسته می شود. این درمان یک بار در هفته تا پاک شدن کامل شپش ها ادامه می یابد.

 مصرف روغن های طبیعی هم نظیر استفاده از مواد شیمیایی فوق ممکن است موثر باشد.

 مصرف ایورمکتین خوراکی به میزان 400 میکروگرم به ازای هر کیلوگرم (از طریق FDA تایید شده نیست)

 مصرف ترکیب کوتریموکسازول خوراکی (سولفامتوکسازول/ تریمتوپریم) باعث می شود باکتری های موجود در روده شپش که برای هضم غذا ضروری هستند، کشته شوند و شپش ها از گرسنگی بمیرند. این درمان از طریق FDA تایید شده نیست و باید تنها در خط دوم درمان استفاده شود؛ زیرا کوتریموکسازول گاهی می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1845

به "چگونه از شر شپش سر خلاص شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از شر شپش سر خلاص شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید