کرونا، آزمونی برای مهارت های بقای سیاسی و رهبری ترامپ

به گزارش مجله شرقیا، همزمان با شیوع ویروس کرونا در آمریکا و متزلزل شدن مالی که زمانی بسیار پویا بود، دونالد ترامپ با خطرناک ترین بحرانی که یک رهبر آمریکایی می توانست در قرن کنونی با آن روبرو گردد، دست و پنجه نرم می نماید. همزمان با این که این آشوب عمیق تر می گردد، گزینه هایی که ترامپ در هفته های سرنوشت ساز پیش رو اتخاذ می نماید، دورنمای انتخاب مجددش، میراث و شخصیت این کشور را شکل خواهد داد.

کرونا، آزمونی برای مهارت های بقای سیاسی و رهبری ترامپ

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می نویسد: در بهترین سناریو مطرح شده در کاخ سفید بیش از 100 هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست خواهند داد و میلیون ها تن دیگر نیز مبتلا و بیمار خواهند شد. تا به امروز دست کم 10 میلیون تن مشاغل خود را از دست داده اند و بعضی اقتصاددانان هشدار می دهند که سال ها طول خواهد کشید تا آنها مجددا کار پیدا نمایند. شاخص 500 اس اند پی بیش از 20 درصد کاهش داشته و جراح کل ایالات متحده آمریکا که رئیس عملیاتی سپاه خدمات بهداشت عمومی این کشور و در نتیجه سخنگوی ارشد درخصوص مسائل بهداشت عمومی در دولت فدرال آمریکا محسوب می گردد روز یکشنبه پیش بینی کرد که هفته پیش رو یادآور حمله به پرل هاربر خواهد بود چرا که شمار قربانیان ویروس کرونا افزایش خواهد یافت.

این واقعیت های ترسناک، مهارت های بقای سیاسی و رهبری ترامپ را به بوته آزمایش خواهد گذاشت؛ بر خلاف هر چالش دیگری که او تا به امروز در مسند قدرت با آنها روبرو شده از جمله شورای ویژه تحقیقات و تحقیقات استیضاح که بنیان ریاست جمهوری اش را به لرزه انداختند. ترامپ کاملا مطلع است که شانس سیاسی اش بی شک به نحوه رسیدگی اش به پاندمی کرونا بستگی دارد؛ نحوه رسیدگی که بین قرار دادن خودش در مرکز این بحران با شرکت در کنفرانس های خبری چند ساعته روزانه و فاصله دریافت از این بحران با مقصر دانستن ایالت ها برای آمادگی قبلی ناکافی متناوب است.

به گفته مقامات و معاونین کاخ سفید که بسیاری از آنها خواستند نامشان فاش نگردد، ترامپ و نزدیکانش شدیدا تاکید دارند که او در حال حاضر برای تغییر دادن جهت شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از رکود مالی به حدود اختیارات و قدرتش رسیده و کاری از دستش بر نمی آید. دولت فدرال در بسیاری از مناطق توصیه هایی ارائه نموده که منجر به تعطیلی تمامی کسب و کارها و مشاغل بجز آنهایی که ضروری بودند، شد و اقتصاد را دچار یک زوال شدید کرد. مقامات تاکید دارند که گزینه های باقی مانده عمدتا در حاشیه قرار دارند.

حدود ریاست جمهوری تا حدی به خود شخص ترامپ بستگی دارد چرا که دولت ترامپ به واگذاری اختیارات و قدرت ها به دولت های محلی و ایالتی ادامه می دهد که یک سری سیاست های متناقض فاصله اجتماعی را اتخاذ نموده اند. جی اینسلی، فرماندار واشنگتن که یک دموکرات است اشاره نموده که رئیس جمهور گزینه ها را محدود نموده که این یک دیدگاه تقلیل یافته از مسئولیت ریاست جمهوری است.

مشاوران کاخ سفید تاکید دارند که ترامپ در حال حاضر اهرم های بسیاری را برای کاهش تاثیر پاندمی ویروس کرونا به کار گرفته است. او با کنگره برای تصویب یک بسته حمایتی 2.2 تریلیون دلاری همکاری نموده و چهارمین بسته قرار است در هفته های آینده توزیع گردد.

دولت ترامپ توصیه های جدید مربوط به فاصله اجتماعی را برای یک ماه دیگر تمدید نموده و از افراد بیمار، افراد مسن و آنهایی که مسائل جدی جسمانی دارند خواسته تا در خانه بمانند. و از قدرتی که قانون فراوری دفاعی به او داده استفاده نموده و شرکت های خصوصی را به فراوری تجهیزات مهم و حیاتی ملزم نموده است. اگرچه بعضی از ترامپ انتقاد نموده اند که چرا زودتر و یا با لحن دستوری از این قدرت خود استفاده ننموده است.

اگرچه دولت فدرال با نقدها گسترده ای برای انجام اقدامات بیشتر یا اجباری کردن فراوری تجهیزات مهم و حیاتی روبرو شده، اما در حال حاضر برای فراوریات جدید به منظور کاهش موج قریب الوقوع بسیار دیر شده است.

ترامپ با اعطای مسئولیت های مهم به فرمانداران و جامعه مالی می تواند به کاری که همواره دارد یعنی فرمانده کل تماشاچیان ادامه دهد و همانند دیگر شهروندان آمریکایی رویدادها را از تلویزیون دنبال کند و در تفسرهای توییتری مشارکت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 927

به "کرونا، آزمونی برای مهارت های بقای سیاسی و رهبری ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا، آزمونی برای مهارت های بقای سیاسی و رهبری ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید