اعلام نتیجه حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید

به گزارش مجله شرقیا، تهران (پانا) - بانک مرکزی گفت ضمن اعلام نتیجه اولین مرحله از حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی در سال 1400 (مورخ 4 خرداد ماه)، به اطلاع می رساند حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ 11 خرداد ماه امسال برگزار خواهد شد.

اعلام نتیجه حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه 1400 درخصوص برگزاری حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری نخستین مرحله از این حراج، یک بانک و یک صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 1.87 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند (473 میلیارد ریال یک بانک و مابقی یک صندوق سرمایه گذاری). وزارت امور مالی و دارایی ضمن پذیرش درخواست بانک پیشنهاددهنده با فروش 473 میلیارد ریال اوراق اراد 85 با نرخ بازده تا سررسید 20.82 درصد به آن بانک موافقت نمود. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه شنبه 4 خردادماه 1400 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

همچنین در 4 خردادماه سال 1400 معادل 9.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 85 با نرخ بازده تا سررسید 20.82 درصد در بورس فروخته شد. بنابراین در مجموع، 10.4 هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی طی هفته منتهی به 4 خردادماه 1400 توسط سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی خریداری شد.

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله دوم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی موضوع بند (21) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا ...ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 11 خردادماه 1400 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یک شنبه 9 خرداد ماه 1400 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. نهادهای مالی موضوع بند (21) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار ج. ا.ایران نظیر صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یک شنبه 9 خرداد ماه 1400 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 11 خرداد ماه 1400 انجام خواهد شد.

تمام نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند.

شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری خود مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور مالی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را به منظور تصمیم گیری به وزارت امور مالی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور نسبت به معین سفارش های برنده به وسیله معین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

بانک مرکزی بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1400 مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تامین زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق مالی اسلامی دولتی فروش رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تامین مالی دولت خریداری نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1665

به "اعلام نتیجه حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتیجه حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید