افزایش مبلغ وام مسکن چه سهمی از سیاست های مسکن دارد؟

به گزارش مجله شرقیا، خرید خانه آرزویی است که شاید تا همین چند سال پیش، مردم امید داشتند با تکیه بر تمام پس اندازشان و وام های مسکن، رنگ و بوی واقعیت به آن ببخشند، اما جهش یکباره قیمت مسکن، تمام آرزوهای مستأجرین را نقش بر آب کرد.

افزایش مبلغ وام مسکن چه سهمی از سیاست های مسکن دارد؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق پارچه ای با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

برای حل مشکل مسکن راهکار های مختلفی همچون مسکن اجاره ای و افزایش وام مسکن در دستور کار دولت قرار گرفته است، اما بعضی کارشناسان همچون بیت الله ستاریان، اقتصاددان و کارشناس بازار مسکن، نگاه مثبتی به این راهکار ها ندارند. از نظر ستاریان افزایش وام مسکن از 80میلیون تومان به 100میلیون تومان در برابر قیمت های مسکن، رقم ناچیزی است و دردی از درد مستأجران و طالب های خرید خانه دوا نمی نماید.

آقای ستاریان! افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی در شورای پول و اعتبار تصویب شده است، به نظر شما این افزایش وام مسکن چه تأثیری بر بازار مسکن خواهد داشت؟

رقمی که برای مسکن در نظر گرفته اند، 2مسئله دارد؛ اول اینکه سقف وام های مسکن با قیمت مسکن در شهرهای بزرگ همخوانی ندارد. 100میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن، هنوز هم یک رقم ناچیز است و تنها در بعضی از شهرستان ها این رقم وام قابل قبول است.

نکته دوم مربوط به تعداد وام های مسکن است. چند هزار نفر می توانند از این وام استفاده نمایند؟ بانک مسکن می تواند هزینه وام چند هزار نفر را تأمین کند؟ بدون شک این ظرف محدود است. من بارها گفته ام که مشکل مسکن با این ابزار ساده حل نمی گردد. این روش ها مانند مسکنی هستند که از شدت درد کم می نمایند، اما توان درمان درد را ندارند. براساس محاسبات تقاضای مطلق، سالانه یک میلیون و 400هزار واحد مسکونی احتیاج داریم، در حالی که ما در اوج فراوریمان نتوانسته ایم رکورد یک میلیون را بزنیم و با تکیه بربه عنوان مثال 10یا 50هزار وام مسکن نمی توان این سطح احتیاج را پاسخ داد.

سالانه چند واحد مسکونی کمتر از میزان تقاضاست؟

ما سالانه یک میلیون و 400هزار واحد مسکونی احتیاج داریم و به همین میزان زمانی که بازار رونق گرفته و همه سرمایه ها در بخش فراوری مسکن می چرخد، توانسته ایم حداکثر یک میلیون فراوری داشته باشیم، درحالی که در سال های رکود، فراوری تا رقم 300هزار واحد کم شده است. این کمبود تبدیل به متقاضی مطلقی می گردد که همیشه در بازار وجود دارد.

با توجه به افزایش وام مسکن، این رقم برای خرید چند متر خانه در تهران کفایت می نماید؟

هیچ! با این قیمت ها شاید مردم 5 تا 10متر از مسکن را با تکیه بر این وام ها تهیه نمایند. میزان این وام ها در برابر قیمت مسکن در تهران و شهرهای بزرگ، رقمی نیست. برهمین اساس می گویم که مقدار وام ها نسبت به قیمت مسکن در شهرهای بزرگ، همخوانی ندارد و نزدیک به واقعیت نیست.

شما در صحبت هایتان بر این موضوع تأکید داشتید که باید از ابزارهای دیگری برای حل مشکل مسکن استفاده کرد؛ این ابزارها شامل چه مواردی است و بازی در چه زمینی باید دنبال گردد؟

تمام ابزارهای مالی کشور مانند صندوق مسکن و… باید در این حوزه به کار گرفته شوند.

چرا در شرایطی که مسکن، سال ها به عنوان دغدغه اساسی کشور مطرح می گردد، این شناخت به دست نیامده است؟

برای اینکه در تشکیلات دولت، هیچ جایگاهی ایجاد نشده است تا بر این بخش از اقتصاد به درستی مطالعه کند و شناخت کافی را به دست بیاورد.

در تمام تشکیلات دولت، یک معاونت در وزارت راه و شهرسازی در این رابطه وجود دارد، در حالی که نیمی از اقتصاد کشور و بیش از نیمی از جامعه با مشکل مسکن گلاویز هستند.

با توجه به توضیحات شما باید پرسید که چه فرمولی برای خانه دار شدن در ایران جواب می دهد؟ در دوره ای مردم امید داشتند که با تکیه بر پس انداز خود، صاحب خانه ای شوند…

هیچ مکانیسم خاصی وجود ندارد، مگر اینکه کل اقتصاد کشور را دگرگون نمایند.

چگونه؟

یعنی ساختار اقتصاد ما را عوض نمایند. ما اقتصاد دولتی و خصوصی داریم. این دو اقتصاد کنار هم هستند، اما تمام هم و غم دولت برای حمایت از بخش دولتی است؛ در واقع باید گفت که افزایش قدرت خرید در مسکن فرمول خاصی ندارد و ما باید خواستار تحول سیاست های مالی در این حوزه باشیم.

اگر بخواهیم با توجه به شرایط فعلی، بازار را تحلیل کنیم، باید بگوییم تنش بازار مسکن ناشی از چیست؟

کسری موجودی و برنامه ریزی نداشتن برای فراوری میزان مورد احتیاج در سال عوامل تنش در این بازار هستند. از 20سال پیش، یعنی سال های 76و 86پیش بینی نموده بودیم که در دودهه آینده به چه میزان مسکن احتیاج داریم و چه میزان باید فراوری گردد، ما گفته بودیم اگر این میزان فراوری نگردد، چه اتفاقی می افتد. پیش بینی من دقیقا در سال 85برای قیمت مسکن این بود که10سال بعد خانه در تهران از متری 15تا 60میلیون تومان خواهد بود.

با توجه به افزایش وام های مسکن و شرایط مالی فعلی باید گفت که دوره انتظار برای خرید مسکن چند سال است؟

دوره انتظار در شهرهای مختلف، متفاوت است، اما شاید بتوان گفت که بین 25تا 30سال زمان ضروری است که یک نفر صاحب خانه گردد و به اجاره نشینی سرانجام دهد.

منبع خبر: اقتصاد آنلاین

منبع: ساختمانچی
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 705

به "افزایش مبلغ وام مسکن چه سهمی از سیاست های مسکن دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مبلغ وام مسکن چه سهمی از سیاست های مسکن دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید