دیدار پر تنش پامپئو با چینی ها

به گزارش مجله شرقیا، نشست دیپلمات های ارشد آمریکا و چین امروز (دوشنبه) شروعی پرتنش داشت و در بحبوحه وخامت مناسبات دو جانبه، وزیران خارجه دو کشور یکدیگر را بابت این مساله سرزنش کردند.

دیدار پر تنش پامپئو با چینی ها

به گزارش مجله شرقیا، به نقل از خبرگزاری رویترز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در کنفرانس خبری مشترک با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: اخیرا، طرف آمریکایی مکررا به اختلاف تجاری با چین دامن زده ، یک سری اقدامات درباره مساله تایوان انجام داده که به حقوق چین لطمه می زند و نقدها بی اساسی به سیاست های داخلی و خارجی چین وارد نموده است.

وزیر خارجه آمریکا که پس از دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی راهی پکن شد و وانگ یی را در جریان گفت وگوها قرار داد، گفت: ما در این مسائلی که شما مطرح کردید، اختلاف اساسی داریم. ما نگرانی زیادی بابت اقداماتی که چین انجام داده است، داریم.

وانگ یی با این گلایه که واشنگتن بر لفاظی های خود در بحران تجاری افزوده، گفت که واشنگتن باید اقدامات گمراه کننده خود را متوقف کند.

وی در خصوص تایوان نیز گفت که این اقدامات بر اعتماد دوجانبه میان دو طرف تاثیر گذاشته و بر دورنمای روابط آمریکا- چین سایه می افکند که این اصلا در جهت منافع ملت دو کشور نیست.

وزیرخارجه چین با ذکر این نکته که دو کشور باید به دنبال همکاری باشند نه مواجهه و رویارویی توضیح داد: آمریکا باید دست از اقدامات گمراه کننده خود بردارد.

پامپئو با تاکید بر اینکه برای مصاحبه به چین آمده گفت: من به دنبال فرصتی برای مصاحبه درباره هر یک از این مسائل هستم چرا که این روابط برای ما بسیار مهم است.

وی همچنین درباره لغو دیدار وزیران دفاع دو کشور که قرار بود ماه جاری در پکن صورت گیرد گفت: متاسفم که این مصاحبهی استراتژیک صورت نمی گیرد. چیزی است که شما تصمیم به عدم انجام آن گرفتید.

وانگ یی در پاسخ گفت که لغو این دیدار از طرف چینی نبوده و این یک حقیقت است.

اما وزیران خارجه چین و آمریکا سخنان نرمتری هم درباره کوشش برای مهار برنامه هسته ای کره شمالی داشتند. وانگ یی گفت که مساله کره شمالی نشان داد پکن و واشنگتن می توانند مراودات و همکاری خود را گسترش دهند.

پامپئو نیز گفت که انتظار دارد مذاکرات خوب و صریحی با وانگ یی درباره دیدراش با رهبر کره شمالی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1397 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 65

به "دیدار پر تنش پامپئو با چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار پر تنش پامپئو با چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید