سلفی آذری جهرمی با ناهید

به گزارش مجله شرقیا، وزیر ارتباطات برای خاتمه دادن به اخبار نادرستی که درباره در مدار قرار نگرفتن ناهید1 از سوی بعضی رسانه ها مطرح شده بود، از خبرنگاران و عکاسان دعوت کرد صبح روز شنبه در پژوهشگاه فضایی، از ماهواره ناهید بازدید نمایند، آذری جهرمی با این ماهواره بومی عکس سلفی گرفت و به رئیس جمهوری آمریکا صبح بخیر گفت.

سلفی آذری جهرمی با ناهید

طی دو روز گذشته شایعه ای در مورد پرتاب ناپیروز ماهواره مخابراتی ناهید1 به گوش رسید و در اخبار و شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید. وزیر ارتباطات با نوشتن یک توئیت به حاشیه هایی که درباره ماهواره ناهید 1 مطرح شده بود، انتها داد.

محمدجواد آذری جهرمی نوشت: رسیدم چابکسر. گوشی رو چک کردم و دیدم خیلی ها جویای احوال ماهواره ما شدند. ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین کوشش برای استقرار ماهواره در مدار نا پیروز بوده. راستش ناهید1 حالش خوبه. الان هم در آزمایشگاه مستقره. مجله شرقیا هم میتونن بیان بازدیدش.

چند ساعت پس از این توئیت، مقدمات بازدید مجله شرقیا از ماهواره ناهید1 که در پژوهشگاه فضایی مستقر است فراهم شد و مجله شرقیا و عکاسان، همراه با آذری جهرمی وزیر ارتباطات از ماهواره ناهید1 که در آشیانه اش آرام گرفته، بازدید کردند. وزیر ارتباطات به محض بازدید از این ماهواره، با آن عکس سلفی گرفت و به دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا صبح بخیر گفت.

آذری جهرمی در جمع مجله شرقیا حاضر شد و در مورد ماهواره ناهید 1 گفت: من ایده ای درباره آمریکایی و بحث پایگاه فضایی سمنان ندارم و فکر می کنم، وزیر دفاع که مسئول این حوزه است درباره آن اظهارنظر کند.

ماهواره برای پرتاب باید از سه هفته قبل تحویل وزارت دفاع گردد تا سیکل های مورد نظر را طی کند. قطعا این مساله ای که ادعا می گردد در رابطه با پرتاب ماهواره ناهید نبوده و پرتابگر نیز از سه هفته قبل سوخت گیری نمی گردد.

وی ادامه داد: چیزی که امروز می شد آن را دید، این است که ماهواره ناهید این جاست، هنوز تحویل نشده و مراحل انتهایی تحویل آن در حال اجرا است. دونالد ترامپ گفته بود ما دخل و تصرفی در انفجاری که ادعا نموده بودند در پایگاه فضایی سمنان اتفاق افتاده، نداشتیم اما علاقه مند هستم به عنوان یک ایرانی اگر در انفجار ادعایی که تصاویر آن را منتشر نموده اید، دست نداشتید اما مطمئن باشید به دلیل تجاوزی که به آب های ما داشتید نیروهای مسلح ما پهپاد شما را سرنگون کردند. این قطعی است.

او اضافه نمود: اگر تصاویری با این کیفیت دارید علاقه مند هستیم، تصاویر لحظه اصابت پهپاد خودتان را منتشر کنید تا کروکی دقیق محل سقوط آن استخراج گردد، این کار قدم مثبتی برای روشن کردن افکار عمومی است.

وزیر ارتباطات در مورد ماهواره ناهید 1 گفت: اهداف اصلی این ماهواره، مخابراتی است و با قرارگیری روی باند یو اچ اف و کی یو با ایستگاه های زمینی تبادل اطلاعات انجام می دهد. البته دوربین سنجشی هم روی آن مستقر است و به مدت دو ماه و نیم می تواند در مدار 250 کیلومتری زمین قرار بگیرد.

او درباره دیگر ماموریت های ناهید گفت: به دنبال آن هستیم با قرار دادن این ماهواره در مدار 250 کیلومتری ماموریت هایی را انجام بدهیم. مانند تکنولوژی باز و بسته شدن سلول های خورشیدی ماهواره که برای اولین مرتبه در ماهواره ایرانی قرار گرفته است.

جهرمی اعلام کرد: بعد از طی این مراحل با فراوری تعداد زیادی از این ماهواره قادر خواهیم بود مجموعه ای از منظومه های ماهواره های ارتباطی برای لایه لئو داشته باشیم تا نیازهای دیتایی ما را رفع کند.

وزیر ارتباطات درباره پرتاب ماهواره ناهید نیز اضافه نمود: ماهواره آماده است، تست های دستگاه و تست سازگاری با ماهواره بر نیز به انتها رسیده و به محض این که وزارت دفاع اعلام کند، ماهواره را تحویل می دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 403

به "سلفی آذری جهرمی با ناهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلفی آذری جهرمی با ناهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید