فرمانده آمریکایی:خروج از افغانستان یک عملیات پیچیده است

به گزارش مجله شرقیا، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، خروج نیروهای این کشور از افغانستان را عملیاتی سخت و پیچیده توصیف کرد و گفت طالبان باید به توافقی که انجام داده است، پایبند باشد.

فرمانده آمریکایی:خروج از افغانستان یک عملیات پیچیده است

ژنرال کنث مک کنزی روز سه شنبه در کمیته خدمات نظامی مجلس کنندگان اظهار کرد: ما بر روی همکاری نزدیک با دولت افغانستان متمرکز هستیم. متحدان ناتو با مسئولیت پذیری، عملیات پشتیبانی قاطع در افغانستان را به خاتمه می رسانند که در حال حاضر این تلاش اصلی من است.

وی افزود: هدف واحد ما در افغانستان این بوده است که اطمینان حاصل کنیم القاعده و دیگر سازمان های خشونت طلب افراطی دیگر، هرگز نمی توانند علیه دولت های متحد و شرکای ما توطئه، آماده سازی و حمله کنند.

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا ادامه داد: این مبارزات در طول سال ها از نبرد فعال با تروریست ها تا تلاش های مشورتی که برای تقویت توانایی دفاع ملی و نیروهای امنیتی افغان در انجام مبارزات خود طراحی شده اند، به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

مک کنزی مدعی شد: اینکه 11 سپتامبر دیگری رخ نداده است، تصادفی نیست. این محصول مجموعه این تلاش ها است. ما اکنون بیشتر در حال برنامه ریزی برای عملیات ضد تروریسم از داخل منطقه هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که سازمان های افراطی خشونت طلب که برای حیات خود در مناطق حاشیه ای افغانستان می جنگند، تحت نظارت و فشار مداوم باقی بمانند.

وی اضافه کرد: قدرت جنگی قابل توجه ایالات متحده برای جلوگیری از این احتمال که طالبان تصمیم بگیرد به هر طریقی در خروج منظم ما مداخله کند، به کار گرفته می شود.

فرمانده سنتکام یادآور شد: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یک عملیات نظامی بسیار پیچیده و سخت است.

مک کنزی در پاسخ سوالی درباره تهدید احتمالی و آینده تروریستی از جانب افغانستان هم گفت: من در واقع برنامه ریزی مفصلی را با دستور وزیر برای بررسی این گزینه ها انجام می دهم و تا خاتمه ماه با برخی از گزینه ها به او گزارش خواهم داد.

وی افزود: به طور گسترده می توانم بگویم، اگر افغانستان را ترک کنید و بخواهید برای انجام این نوع عملیات دوباره به آنجا بروید، سه کار وجود دارد که باید انجام دهید؛ باید هدف را پیدا و برطرف و باید بتوانید هدف را به خاتمه برسانید.

فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه و آسیای غربی گفت: درباره مرحله نخست و دوم به پشتیبانی اطلاعاتی سنگینی نیاز دارد و اگر شما خارج از کشور هستید و اکوسیستمی را که اکنون در آنجا داریم، نداشته باشید، انجام این کار سختتر خواهد بود.

مک کنزی تاکید کرد: انجام این کار غیرممکن نیست. همه گزینه ها را بررسی می کنیم. شما می توانید این کار را با حملات هوایی با سرنشین دار انجام دهید، گرچه اینها ذاتا خطرناک هستند اما هنوز هم کارایی دارند.

وی گفت: ما در حال حاضر این مشکل را با تمام منابع خود بررسی می کنیم تا راهی برای انجام آن در هوشمندترین روش بدون خطر بیابیم.

این فرمانده آمریکایی همچنین از مکالمه خود با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا سخن گفت و افزود: در مورد عقب نشینی از افغانستان، چندین فرصت داشتم تا با رئیس جمهوری مکالمه مفصلی داشته باشم و به او مشاوره بدهم. او توصیه های من را شنید.

مک کنزی حاضر نشد از محتوای مکالمه چیزی بگوید.

مک کنزی درباره طالبان هم گفت: اگر آنها هر نوع به رسمیت شناختن بین المللی را برای افغانستان بخواهند، اگر خواستار هر نوع حمایت بین المللی باشند، باید به توافقی که انجام داده اند، عمل کنند.

وی درباره نقش پاکستان هم اینگونه گفت که به دلیل احتمال جریان پناهندگان غیرمجاز و افزایش احتمال حملات تروریستی جدید در پاکستان که می تواند در نتیجه آن باشد، بیشتر تحت تأثیر عقب نشینی آمریکا و ناتو از افغانستان قرار خواهد گرفت.

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا افزود: کشورهای شمال افغانستان همچون تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان هم نگران جریان پناهندگان و همچنین جریان جنگجویان هستند.

عراق و سوریه

این فرمانده نظامی آمریکا درباره عراق و سوریه هم گفت: در عراق و سوریه، کارزار از بین بردن تهدیدهای داعش وارد مرحله جدیدی شده است اما ایدئولوژی سمی داعش ادامه دارد.

مک کنزی افزود: معتقدم چین و روسیه در خاورمیانه به تلاش برای بهبود موقعیت خود و کاهش جایگاه ایالات متحده در هر جای ممکن، ادامه خواهند داد.

وی با بیان اینکه در عراق و سوریه هنوز بقایای داعش باقی است، اظهار کرد: حفظ زمین برای آنها سخت است. آنها هنوز هم می توانند حملات تروریستی در مقیاس کوچک انجام دهند اما در عراق ، نیروهای امنیتی به طور کلی قادر به حل این مشکل هستند.

فرمانده نیروهای مرکزی ارتش آمریکا اضافه کرد: ما در حال گشت زنی با عراقی ها در منطقه نیستیم، در سوریه نیز همین گونه است و شرکای نیروی دموکراتیک سوریه در حال انجام عملیات هستند.

مک کنزی با بیان اینکه آینده در عراق و سوریه بدون خونریزی نخواهد بود، شرح داد: داعش قرار نیست از بین برود. ادامه خواهد داشت. از این رو، فشار مداوم هنوز لازم است هرچند روندها به درستی حرکت می کنند.

وی درباره خروج از عراق هم گفت من معتقدم که ما رابطه خوبی با دولت عراق داریم. نمی بینم که در آینده به طور کامل از عراق خارج شویم.

پهپاد و ایران

فرمانده سنتکام افزود: ما باید فراتر از سیستم پهپادی MQ9 که ستون فقرات سیستم اصلی فرماندهی مرکزی ایالات متحده است، حرکت کنیم، آینده نیازمند انواع بزرگتر و پیشرفته تر پهپادها است.

مک کنزی با این ادعا که هواپیمای بدون سرنشین MQ9 در برابر ایران موثر بوده است، مدعی شد: در تابستان سال 2019 ، ما معتقدیم که با قرار دادن MQ-9 ها در بالای سر آنها، چندین حمله قریب الوقوع را متوقف کردیم، اطلاعات در این مورد کاملاً واضح است.

نیروهای سنتکام توسط جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناسایی شده اند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1616

به "فرمانده آمریکایی:خروج از افغانستان یک عملیات پیچیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمانده آمریکایی:خروج از افغانستان یک عملیات پیچیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید