قدرت نقدشوندگی در شرکت پتروشیمی پارس افزایش یافت

به گزارش مجله شرقیا، شرکت پتروشیمی پارس در یک ماهه مهرماه خود با فروش 313 هزار تن محصول توانست مبلغ 24 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کند.

قدرت نقدشوندگی در شرکت پتروشیمی پارس افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از بورس امروز؛ شرکت پتروشیمی پارس در یک ماهه مهرماه خود با فروش 313 هزار تن محصول توانست مبلغ 24 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کند. در این بین محصول اتان که بیشترین مقدار فروش را در مهرماه به خود اختصاص داده است، درآمد 6 هزار میلیارد ریالی را برای شرکت به ارمغان آورد. باید توجه کرد در حال حاضر 47 درصد این گاز توسط پتروشیمی ها تأمین میگردد که 1,550 هزار تن آن در سال توسط پتروشیمی پارس تولید و عرضه میگردد.

جایگاه ویژه استایرن منومر در درآمد فروش

محصول استایرن منومر که دومین محصول اصلی این شرکت است به دلیل اینکه عمده بازار داخل آن (86 درصد) توسط شرکت پتروشیمی پارس تأمین می گردد، در یک ماهه مهرماه با فروش 51 هزار تن درآمد 6.2 هزار میلیاردی را برای پارس ایجاد کرد. این درحالی است که محصول بوتان در بین فرآورده های این شرکت کمترین میزان تولید به رقم 7.6 هزار تن را از آن خود نمود و درآمد میلیارد ریالی را در پی داشت. همچنین پرپان تولیدی پارس در یک ماهه مهرماه با 97 هزار تن فروش، مبلغ 7.9 هزار میلیارد ریال را وارد شرکت نمود.

با وجود اینکه بازار دو محصول پرپان و بوتان تنها توسط پتروشیمی پارس تأمین نمی گردد، اما حدود 39 درصد کل عرضه و فروش این دو محصول در داخل کشور به وسیله تولیدات پارس تأمین می گردد. در 6 ماهه ابتدای سال نیز، محصول اتان رتبه اول تولید را به خود اختصاص داد و با فروش 759 هزار تن درآمد 25 هزار میلیارد ریالی را وارد شرکت نمود.

میزان فروش استایرن منومر نیز در این دوره حدود 308 هزار تن بوده است که مبلغ 27.2 هزار میلیارد ریالی را ایجاد کرد. باتوجه به اینکه حجم کل فروش محصولات پارس 6 ماهه نخست سال جاری حدود 1 میلیون و 948 هزار تن می باشد، شاهد کسب درآمد حاصل از فروش 94.5 هزار میلیارد ریالی برای پارس هستیم. لذا همان طور که مشخص است، عمده تولیدات پارس به نصف بودجه بندی سالانه رسیده اند. لذا میزان تولید کل 6 ماهه که حدود 2,072 هزار تن می باشد، تقریباً نیمی از برنامه سالانه را محقق کرده است.

برنامه پارس برای توسعه ظرفیت عملیاتی

در کنار فعالیت تولیدی، پارس برای حفظ جریان تولیدی خود با مطالعاتی بر بخش های اصلی تولید همچون متان، بنزن و استایرن منومر به دنبال شناسایی موانع تولید و رسیدن به حداکثر ظرفیت اسمی برنامه ریزی شده است. لذا در حال حاضر در کنار رفع موانع تولید فعلی و بهبود عملکرد کنونی، برنامه خود را در جهت تحقق ظرفیت اسمی و حداکثر بهره برداری از شرایط فعلی خوراک، یوتیلیتی و .. است.

در کنار این موفقیت های فروش برای شرکت پتروشیمی پارس، در بازار سهام نیز رتبه دفعات معامله روزانه در 3 ماهه گذشته این شرکت 163 و رتبه ارزش معاملات در 3 ماهه گذشته 113 بوده است که حاکی از قدرت نقدشوندگی خوبی برای شرکت می باشد؛ چراکه در 3 ماهه گذشته میانگین دفعات معامله این سهم 1,204 مرتبه در روز با ارزش 170 هزار میلیارد ریال بوده است. از آنجا که پارس از نیمه شهریورماه سال گذشته توسط صندوق خلیج فارس بازارگردانی شده است، قدرت نقدشوندگی سهام افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1352

به "قدرت نقدشوندگی در شرکت پتروشیمی پارس افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت نقدشوندگی در شرکت پتروشیمی پارس افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید