واردات نفت آمریکا از سه تولیدکننده اوپک صفر شد

به گزارش مجله شرقیا، جریان نفت میان آمریکا و کانادا ماه میلادی جاری در رکورد بالایی ماند و همزمان، واردکنندگان آمریکایی تقریبا تمامی واردات شان از ونزوئلا، کویت و نیجریه را برای نخستین بار از زمان رهگیری آمار واردات توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا به صفر رساندند.

واردات نفت آمریکا از سه تولیدکننده اوپک صفر شد

به گزارش مجله شرقیا، طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در مجموع آمریکا در هفته منتهی به پنجم ژوئیه حدود 7.3 میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرد که در مقایسه با میانگین 7.8 میلیون بشکه در روز در سال 2018 پایین بود، اما بالاتر از میانگین هفتگی 7.08 میلیون بشکه در روز در سال 2019 به شمار می رود.

بر مبنای آمار ماهانه، آمریکا سال جاری به طور میانگین 6.91 میلیون بشکه در روز نفت وارد نموده است که اگر این روند به همین منوال ادامه پیدا کند پایین ترین میانگین واردات سالانه از سال 1993 خواهد بود. میانگین واردات سالانه آمریکا در سال 2005 به اوج 10.13 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

آمریکا طی هفته گذشته از ونزوئلا، کویت و نیجریه به دلیل تحریم ها رشد، فراوری داخلی و افزایش واردات از کانادا، نفتی وارد نکرد.

پالایشگاه های آمریکایی در هفت هفته متوالی نفتی از ونزوئلا وارد نکردند. واردات نفت آمریکا از ونزوئلا در هفته منتهی به 28 سپتامبر سال 2018، به 713 هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میانگین هفتگی طی سال گذشته بود.

آمریکا شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا را در ژانویه هدف تحریم قرار داد و در واقع واردات نفت از ونزوئلا را ممنوع نمود. آمریکا به مدت چهار هفته متوالی از کویت نفتی وارد نکرد و به مدت هشت هفته نیز در سال گذشته نیز از نیجریه واردات نداشت.

در حالی که واردات آمریکا رو به کاهش است صادرات این کشور به کانادا و همچنین وارداتش از همسایه شمالی خود به رکورد بالایی صعود نموده است. آمریکا در هفته منتهی به پنجم ژوئیه به طور میانگین 3.95 میلیون بشکه در روز نفت کانادا را وارد کرد که دومین میانگین هفتگی بالا تاکنون به شمار رفته و بیش از نیمی از واردات نفت به آمریکا در هفته گذشته بود.

واردات آمریکا از کانادا در هفته منتهی به 18 ژانویه به بیش از 4.06 میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین رکورد از ابتدای سال 2019 تاکنون بود. صادرات نفت آمریکا نیز هفته گذشته به 3.05 میلیون بشکه در روز رسید که کمتر از رکورد 3.77 میلیون بشکه در روز در دو هفته پیش از آن بود.

صادرات نفت آمریکا سال جاری به طور میانگین حدود 2.9 میلیون بشکه در روز بوده که حدود یک میلیون بشکه در روز نسبت به سال 2018 افزایش نشان می دهد. آمریکا حدود 20 درصد از نفت خام خود را به پالایشگاه های کانادایی صادر می نماید.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت خام این کشور به کانادا در آوریل به رکورد 589 هزار و 500 بشکه در روز رسید و همزمان واردات کانادا از عربستان سعودی به شدت کاهش پیدا کرد.

صادرات نفت آمریکا به کانادا به رکورد بالای جدیدی صعود نموده و حدود 72 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است. این آمار نشان می دهد آمریکا اکنون که واردات نفت کانادا از عربستان سعودی کاهش پیدا نموده، شکاف عرضه را حداقل برای یک پالایشگاه کانادایی پر می نماید.

بر اساس گزارش پلاتس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی نموده که واردات نفت و فرآورده های نفتی سال جاری به طور میانگین 600 هزار بشکه در روز خواهد بود که کمتر از 2.3 میلیون بشکه در روز در سال 2018 است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد این کشور تا سه ماهه چهارم سال جاری به صادرکننده بزرگ نفت و فرآورده های نفتی تبدیل گردد و با نرخ روزانه 100 هزار بشکه در روز نفت صادر کند و این روند تا سال 2020 به 500 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 458

به "واردات نفت آمریکا از سه تولیدکننده اوپک صفر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات نفت آمریکا از سه تولیدکننده اوپک صفر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید