کدام کشور ها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

به گزارش مجله شرقیا، اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به شرایط اقتصادی کشور های توسعه یافته جهان در فصل سوم و چهارم سال 2020 پس از شیوع ویروس کرونا پرداخت است.

کدام کشور ها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟

به گزارش ایسنا، با شیوع کرونا، در کنار محدودیت های اجتماعی و درمانی، دولت ها مجبور شدند محدودیت های جدی نیز در جهت فعالیت های اقتصادی به وجود بیاورند. حوزه هایی مانند خدمات و تجارت خارجی، اصلی ترین بخش هایی بودند که تحت تاثیر محدودیت های مسافرتی و تردد در مرز ها آسیب دیدند و برخی تحلیل ها نشان از آن دارند که حتی پس از نتیجه بخش شدن واکسیناسیون در ماه های آینده، بسیاری از اقتصاد ها به زمانی نسبتا طولانی برای بازسازی خود احتیاج دارند.

با وجود این تردیدها، به نظر می رسد بر خلاف نگاه منفی ماه های گذشته، اقتصاد بسیاری از کشور ها توانستند راهی جدید برای فعالیت در زمان کرونا پیدا کنند و همین موضوع بخشی از پیشبینی های منفی ابتدایی را کنار زده است. با این وجود گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد، در شرایطی که در فصل سوم سال 2020، رشد اقتصادی کشور های توسعه یافته به شکل قابل توجهی مثبت شد، در فصل چهارم این سال بسیاری از آمار ها بار دیگر نزولی شدند.

بررسی عملکرد اقتصادی کشور های عضو OECD نشان می دهد که این کشور ها در فصل سوم سال 2020 توانسته اند میانگین رشد اقتصادی مثبت 9.2 درصد را به ثبت برسانند، اما این عدد در فصل چهارم همین سال به حدود 0.7 درصد کاهش یافته است.

الگوی طی شده در میان این کشور ها نیز یکسان نیست. براورد ها نشان می دهد که در فصل چهارم سال 2020، رشد اقتصاد ژاپن مثبت سه درصد، کانادا مثبت 1.9 درصد و آمریکا و انگلستان مثبت یک درصد باقی مانده است. در همین مدت، اما رشد اقتصادی ایتالیا و فرانسه به ترتیب منفی دو و منفی 1.3 درصد بوده است.

در فصل سوم سال 2020 نیز بالاترین رشد اقتصادی ثبت شده مربوط به فرانسه با مثبت 18.5 و انگلیس با مثبت 16.1 درصد بوده است.

صندوق بین المللی پول برای بازگشت ثبات اقتصادی به این کشور ها و افزایش سرعت عبور از بحران پیشنهاد کرده که کشورها، فرایند واکسیناسیون را با سرعت بیشتری دنبال کنند، حمایت از کشور های آسیب پذیر را افزایش دهند، استفاده از منابع عمومی را در جهت تاب آور کردن اقتصاد خود اجرا کنند و از طرح های این صندوق برای بحران های اقلیمی و محیط زیستی حمایت کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1555

به "کدام کشور ها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشور ها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید