76 درصد ثروت دنیا در جیب ثروتمندان، کرونا اختلاف طبقاتی را بیشتر کرد

به گزارش مجله شرقیا، .به گزارش خبرنگاران، ارزش ثروت میلیاردرهای دنیا از زمان شیوع ویروس کرونا 3/5 درصد رشد نموده و در سال 2020 به 3/6 تریلیون دلار رسیده است. این در حالی است که کرونا حدود صد میلیون نفر را دچار فقر شدید نموده است و در سال 2021 تعداد فقرای دنیا را به 711 میلیون نفر رسانده است.

76 درصد ثروت دنیا در جیب ثروتمندان، کرونا اختلاف طبقاتی را بیشتر کرد

بحران کرونا نابرابری ها را میان قشر ثروتمند جامعه و باقی مردم افزایش داده است. در کشورهای ثروتمند دخالت دولت باعث شد از فقر بیشتر جلوگیری گردد اما در کشورهای فقیر شرایط به این صورت نبوده است.

نابرابری دنیای اکنون به همان نقطه ای رسیده است که در اوایل قرن 20 امپریالیسم غربی رسانده بود. مقررات زدایی، خصوصی سازی و اقتصادیات بندی ضغیف باعث شده است که ثروتمندان فرصت های بیشتری برای ثروت اندوزی داشته باشند.

مطالعات نشان می دهد کاهش نرخ اقتصادیات آن گونه که باید رونق اقتصادی ایجاد نکرده است. به گزارش سی ان ان دولت ها باید اقتصادیاتی را از ثروتمندان دریافت نمایند تا با عایدی حاصل از آن شکاف طبقاتی را کاهش دهند و در بخش های تحصیلات، سلامتی و محیط زیست سرمایه گذاری نمایند.

اخیرا در آمریکا بعضی دموکرات ها پیشنهاد دادند تا میلیاردرها هزینه سیستم امنیتی مورد نظر خود را بپردازند اما این طرح به سرعت رد شد.

آمار پراکندگی ثروت دنیای

ده درصد از مردم دنیا 76 درصد ثروت دنیا را در اختیار دارند. این در حالی است که 40 درصد بعدی 22 درصد و 50 درصد آخر تنها دو درصد از ثروت دنیا را در اختیار دارند. از نظر عایدیی آن ده درصد ثروتمند 52 درصد از عایدی دنیای 40 درصد بعدی 39 درصد و 50 درصد آخر تنها صاحب هشت درصد عایدیهای دنیا هستند. عایدی آن ده درصد ثروتمند جامعه 38 برابر قشر ضعیف 50 درصدی جامعه است.

یک درصد جامعه صاحب 38 درصد از رشد اقتصادی بین سال های 1995 و 2021 شده اند. این در حالی است که 50 درصد جامعه تنها صاحب دو درصد از این رشد بوده اند.

اختلاف طبقاتی در منطقه ها مختلف فرق دارد. اما خدمات رایگانی که دولت در اختیار قشر ضعیف و میانه جامعه قرار می دهد می تواند از رشد این اختلاف جلوگیری کند. خدماتی مانند تحصیلات و خدمات درمانی و بهداشتی رایگان.

در این میان مقدار عایدی زنان هنوز هم از عایدی مردان بسیار کمتر است. سهم زنان از کل عایدی جامعه در سال های 2015 تا 2020 تنها 35 درصد بوده است. و ممکن بیش از یک قرن طول بکشد تا عایدی زنان و مردان با هم برابر گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1947

به "76 درصد ثروت دنیا در جیب ثروتمندان، کرونا اختلاف طبقاتی را بیشتر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "76 درصد ثروت دنیا در جیب ثروتمندان، کرونا اختلاف طبقاتی را بیشتر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید